10.9.16

kas teraviljavabad kuivtoidud põhjustavad koertel südamehaigusi?

DCM on eluohtlik südamehaigus, mida nimetatakse teisisõnu laienenud kardiomüopaatiaks. DCM-iga koertel laieneb süda koos selle lihaste nõrgenemisega. Nõrgema südametöö tõttu muutub vereringe aeglasemaks ja aja jooksul koguneb kopsudesse vedelik.
DCM on kongestiivse südamepuudulikkuse kõige levinum põhjus ja võib suhteliselt lühikese aja jooksul surmaga lõppeda. DCM on pöördumatu ning süveneb aja jooksul, ehkki ravi võib haiguse progresseerumist aeglustada. DCM on seotud tauriini puudusega organismis - https://et.wikipedia.org/wiki/Tauriin
Tauriini enda sisaldus toidus pole seejuures hädavajalik, kuid tema algallikad peavad toidus olema.
Valk toidus pärineb kas loomsetest või taimsetest allikatest. Valguallikas aga määrab ära selle toidu väärtuse, mida koer sööb. Valgu molekul on aminohapete ahel, mida hoiavad koos peptiidsidemed.
Aminohapped on olulised kõigi elusrakkude jaoks. Neid kasutatakse ainevahetuse reguleerimiseks ning kudede kasvuks ja parandamiseks. Aminohapete puudumine mõjub kahjulikult kõigile keha organitele ning soolestiku limaskestale ja selle läbilaskvusele. Kui soolestiku läbilaskvus on suurenenud, mõjutab see immuunfunktsiooni. Seda nimetatakse lekkiva soolestiku sündroomiks.
Aminohappeid on 22, millest igaüks on oluline koerte ja kasside terve püsimisel. Kümmet neist aminohapetest peetakse oluliseks koerte jaoks ja 11 kasside jaoks ning neid nimetatakse asendamatuteks aminohapeteks. Öeldakse, et asendavaid aminohappeid toodetakse maksas ehk organismis ise, kuid need peavad organismi jõudma läbi toidu.

Tauriin lemmikloomade kuivtoitudes
Mõnikümmend aastat tagasi hakkasid kuivtoitude tootjad kasutama ekstrusiooni graanuli valmistamisel. Ekstrusioon on kõrge kuumuse ja rõhu protsess, mille tulemusena pressitakse graanuli mass läbi teatud vormi, et toit omandaks graanuli kuju. See annab graanulmassile tahke ja mureda vormi. Toidu väljapressimiseks vormist (et saavutada graanuli kuju) on vaja suurt hulka süsivesikuid (vähemalt 30%). Süsivesikutes puudub aga tauriin või on seda väga väheses koguses ja see ei kata tauriini vajadust.
70ndatel hakkasid kassidel välja arenema tõsiseid silma- ja südamehaigused. 80ndate aastate lõpuks leidis lemmikloomatoitude järelvalve, et põhjuseks on tauriini puudus süsivesikuterikkas toidus.
Tauriin on aminohape, mis on vajalik südame- ja lihasrakkude arenguks ja funktsioneerimiseks. Samuti mängib see olulist rolli silmade, aju ja immuunsuse funktsioneerimisel.
Nii sai tauriin 80ndatel kasside jaoks 11. asendamatuks aminohappeks.
Erinevalt kassidest saab koera organism toota tauriini teistest aminohapetest, nii et lemmikloomatoitude valmistajad ei pidanud tauriini koerte jaoks oluliseks aminohappeks. Hiljuti aga avastas FDA, et mõned suured tõud, sealhulgas saksa dogi, retriiverid, dobermanpinšerid ja iiri hundikoerad, ei suuda tauriini toota, kui toit, mida nad saavad on madala valgusisaldusega ehk et kui toidus puudub loomse päritoluga valk. Neil tõugudel tekkisid samad terviseprobleemid (südamehaigus, kardiomüopaatia), mis kassidel.
Kuigi kardiomüopaatiat võib esineda mis tahes koeral, oli just neil konkreetsetel koeratõugudel südamehaigusest paranemine effektiivne, kui tauriin oli toidus olemas.

FDA kahtlustab, et tauriini puudusel on otsene seos teraviljavaba kuivtoidu ja DCM-i (laienenud kardiomüopaatia) vahel. Kas see aga on päris nii?
Viimase 30 või 40 aasta jooksul on meie toidueelistused dramaatiliselt muutunud. 80ndatel tahtsime rasvavaba toitu. Siis tahtsime 90ndatel teravilja- või gluteenivabu toite. Siis tahtsime 2000. aastal kõrge valgusisaldusega ja paleo-toite. Täna soovime talutoite, uudseid valke, taimetoite ja vegantoite.
Toidud, mida oma lemmikloomadele anname, põhinevad suuresti ka meie enda toiduvalikul.
Kuigi me muudame oma arvamust selle kohta, mida me süüa tahame, pakuvad ja müüvad lemmikloomatoitude ettevõtted meile just seda, mida me arvame, et me tahame. Seega koos meie toitumiseelistuste muutustega muutuvad ka lemmikloomatoitude koostised ja koostisosad koos nendega. Probleem peitub aga selles, et AAFCO poolt pole tehtud olulisi muudatusi koerte ja kasside toitainetevajaduste kontrollimisel lemmikloomatoitudes (AAFCO - Ameerika Söödakontrolli Ametnike Ühing). Kõigi uute tööstuslikke toitude ja uudsete koostisosadega, mis on ilmunud turule viimase 20 kuni 30 aasta jooksul, pole AAFCO suutnud sammu pidada, see suurendab aga toitainete puuduste riski, sest kuna uued suunad pole ametlikult kontrollitud, puudub neil ka järelvalve. Seega on oluline teada, et DCM-iga (laienenud kardiomüopaatiaga) koerad, keda FDA täna uurib, on söönud kõik AAFCO-s heakskiidetud kuivtoite, millel on silt "Täielik ja tasakaalustatud".

Vaatame teraviljavaba kuivtoidu koostist lähemalt.
93% teraviljavabadest tööstuslikest toitudest sisaldab herneid ja /või läätsi. Miks on see teadmine oluline?
Teraviljavabad toidud ei sisalda küll teravilja, mida me tahame koeratoidus vältida (nagu mais, riis ja oder), kuid need sisaldavad suures koguses herneid, kartulit, läätsi ja kaunvilju. Selle põhjuseks on asjaolu, et graanuli tootmistehnoloogia vajab süsivesikut ehk tärklist. Erinevalt teraviljadest on hernes, läätsed ja kaunviljad kõrge valgusisaldusega, kuid see on omakorda madala väärtusega valk. Seega teraviljavabades lemmikloomatoitudes kasutatakse suures koguses odavaid taimseid valke ja kuna taimsetes valkudes puudub tauriin, on koeratoitudes tauriini puudus, nagu oli seda kassitoitudes 40 aastat tagasi.
Aga ennem, kui hakkate teraviljavabu kuivtoite vältima, peate tauriini keerukuse kohta organismis veel midagi teadma. Nimelt kõigil koertel, kellel DCM (laienenud kardiomüopaatia) arenes teraviljavabast kuivtoidust, ei olnud tegelikult organismis tauriini puudust, kuna koerad saavad tauriini toota teistest aminohapetest, sealhulgas metioniinist ja tsüsteiinist. Hoopis teiste oluliste aminohapete ebapiisav tase võib siin olla tegelik süüdlane tauriini puudumisel.
Veterinaararsti dr Jean Hofve sõnul mõjutab soolestiku tervis tauriini taset kehas:
“Mikrobiomil (mikrobioom on soolestikus elavate mikroorganismide ökosüsteem) võib olla suur roll ka tauriinipuuduses. Leiti, et kassidel on see peamiseks põhjuseks. Sapist pärit tauriin imendub jämesooles, kuid bakterid võivad tauriini "omistada, ära kasutada" takistades sellega selle üliolulist ringlust. Toidu seedimisprotsessil võib samuti olla oluline roll aminohapete hävimisel. " Seega võib tauriini puudus olla mitmeharuline probleem. Sellegipoolest taandub see lihtsalt toidu kvaliteedile.

Ei saa väita, et DCM-i põhjustavad teraviljavabad kuivtoidud. See tähendaks, et teravilja sisaldavad kuivtoidud on parem valik. Teravili ja tärklis on seotud soolestiku düsbioosi (mikroobikoosluste tasakaalutus seisund), rasvumise ja kroonilise põletikuga. Tegelik probleem on hoopis taimse valgu kasutamine loomse valgu asemel. Taimsetes valkudes puudub tauriin, kuid tuleb tähele panna, et ka loomsete valkudega toidud võivad sisaldada madalamat tauriini taset.

Soovitused koera tauriinipuuduse vältimiseks:
1. Sööda suures koguses loomset valku. Enamik loomseid valke on rikkad tauriini poolest, seega parem toit on loomsetel valkudel põhinev toit. Parim on seejuures toortoit, kuna selles on väga vähe tärklist.
2. Mitte kõik valgud pole rikkad tauriini poolest. Tauriini leidub enamikus loomsetes valkudes, kuid mõned allikad on paremad kui teised. Näiteks: linnuliha, kala, aju, süda ja maks on head tauriini allikad.
Kabjalised (veis, lammas, kits), munad ja piimatooted sisaldavad vähem tauriini, nii et kui annate oma koerale veiselihapõhist toortoitu ilma piisavalt organlihata, ei pruugi teie koer saada piisavalt tauriini. Seega lisage kindlasti oma koera toortoidule palju südant, maksa ja aju, eriti kui toidate veise-, lamba- või kitselihaga.
3. Tuvastage toidus olevad vabad aminohapped. Kui koera toidus on vähe loomseid valke, on see halva kvaliteediga ja odav toit.
Toidus, mis sisaldab madala kvaliteediga valku (taimne valk) puuduvad peamised aminohapped ... sellisel juhul lisatakse need sünteetiliste (või vabade) aminohapetena. Need on kemikaalid, mida toodetakse laboris, mitte looduses. Siin on näide infost koeratoidu koostisosade kohta, kuhu on lisatud mitu aminohapet (punasega alla joonitud):
Et koer saaks oma toidust tõelisi aminohappeid, mitte laboris tehtud võltshappeid, väldi tööstuslikke koeratoite, millele on lisatud aminohappeid, kuna see on märk loomse valgu väikestest kogustest ning on odav toit odavate koostisosadega.
4. Vältige läätsi, kaunvilju ja kartulit sisaldavaid toite.
Herned, läätsed, kaunviljad ja kartul on mugav viis loomsete valkude asendamiseks odavate taimsete valkudega. Iga toit, mis neid koostisosi sisaldab, on halva kvaliteediga toit ja isegi kui teie koer ei ohusta DCM, võib tal nendest toitude tõttu olla puudu muudest olulistest toitainetest. Neis toitudes on ka palju fütiinhapet*. Fütiinhape pärsib kriitiliste toitainete, sealhulgas mangaani, raua, kaltsiumi ja fosfori imendumist ning võib piirata mangaani peetumist kehas.

*mineraalainete omastamist mõjutavad toiduainetes sisalduvad antitoitained (oksalaadid, lektiinid, tanniinid, goitrogeenid jt). Üheks selliseks antitoitaineks on ka fütiinhape, mis on teraviljas, pähklites ning kaunviljades leiduv ühend, kus salvestatakse seemne jaoks vajalik fosfor.

Lisaks: Dana Scott (https://www.dogsnaturallymagazine.com/rawhide-dangerous-for-dogs)

No comments:

Post a Comment