12.9.16

graanultoidu ja toortoidu segamine - halb mõte!

Nende kahe toidu segamisel võib tekkida koeral mitmeid ebameeldivaid probleeme. Toitude segamisel on terviseriskid olemas ja hea oleks kui sa oleksid nendest teadlik.
Kuidas koer seedib toitu?
Koera seedetraktis on väikesed valgud, mida nimetatakse ensüümideks. Ensüümid vastutavad toidu seedimise eest, et selle saaks muuta energiaks. Valku kasutatakse keha struktuuride ehitamiseks, rasva aga raku seina ehitamiseks. Süsivesikutel pole kehas muud funktsiooni kui energiaga varustamine.
Mõned seedeensüümid leiduvad ka maos, kus toit on eelnevalt juba seedunud. Ülejäänud ensüümid paiknevad kõhunäärmes, kuid liiguvad koos toiduga peensoolde, kus nad viivad seedimisprotsessi lõpule.
Koera magu ei seedi ainult toitu, vaid kaitseb koera ka bakterite ja muude kahjulike organismide eest. Mao seinalt eraldub vesinikkloriidhapet, mis hoiab mao pH ligi 2 juures, mis on väga happeline (sama pH on äädikal).
Lisaks sellele mängivad happed koera kõhus veel ühte olulist rolli...
Kuidas hape aitab seedida konte?
Siin on eksperiment kodus proovimiseks - võta (värske) kont (soovitavalt kanaluu) ja pane see äädika sisse. Hoia konti 2 kuni 3 päeva äädikas ja siis võta välja. Mida sa näed on, et kont on nagu kummist, seda saab hõlpsasti painutada.
“Orgaaniline õunasiidri äädikas aitab soolestiku pH-d alandada ja see muudab toidu ohutumaks ning võimaldab koeral sellest olulisemaid mineraale imada. Tegelikult on äädika pH sama mis teie koera soolestikus. Koer süües toortoitu on võimeline oma soolestikus (tänu madalale pH -le) tapma 80–99% toidust saadud kahjulikud bakterid. ”
See juhtub seetõttu, et hape eraldab luust kaltsiumi (ja muud mineraalid). Kui kaltsium on eemaldatud, kaotab luu tugevuse. Nii, et happeline mao- ja seedetrakt aitab koeral konti seedida.
Kokkuvõttes võib öelda, et hape koera seedetraktis toimib järgmiselt:
*vabastab ensüümid maos, et ette valmistada toitu seedimiseks
*peatab ja takistab ohtlike bakterite kasvu
*vabastab ensüümid kõhunäärmes toidu edasiseks seedimiseks
*eraldab mineraalaineid toitust (kaltsiumi, magneesiumi, tsinki ja mangaani)
Kui segada toortoitu ja graanulit, muudab see eelnimetatud protsesse.
Kuidas tärklis (graanulis) muudab seedimist?
Üks peamisi erinevusi graanuli ja toortoidu vahel on neis sisalduva tärklise (või süsivesikute) kogus. Kui enamik toortoite sisaldab 0–15% süsivesikuid (seal hulgas puudub igasugune tärklis), vajab graanultoit tärklist, et anda graanulmassile graanulkuju. Et vormida graanuleid peab graanulmass selleks vähemalt 30% tärklist sisaldama ja paljud graanulid sisaldavad isegi 60% tärklist.
Isegi kui toita teraviljavaba graanulit, siis ka need kuivgraanulid vajavad tärklist, lihtsalt tärklise allikas on teine. Riisi või maisi asemel sisaldab teraviljavaba graanultoit palju herneid või kartuleid, mis on veel madalama toiteväärtusega.
Esiteks tõstab kuivgraanul (selles sisalduv tärklis) mao pH-taset. Sama juhtuks siis, kui lisaksid toortoitule maguskartuli või muu tärkliserikka köögivilja. Ensüüm nimega pepsiin tagab valgu purustamise individuaalseteks ehitusplokkideks - aminohapeteks. Kuid pepsiini eraldub ainult siis, kui pH on alla 2, seega ei saa valgu eelseedimine maos toimuda, kui mao pH on kõrge.
Kui soolestiku pH on tõusnud (vähem happeline), jäävad sellised patogeensed bakterid nagu E.Coli ehk kolibakter ja salmonella jäävad tõenäoliselt ellu ja põhjustavad koera seedetraktis häireid või haigusi.
Pane tähele, et happeline keskkond koera soolestikus kaitseb koera nende haigustekitajate eest. Koerad ja muud lihasööjad on loodud töötlema toore liha baktereid, aga kui muudame nende seedetrakti pH-d toites neid ebasobiva toiduga (tärklisega), kaob suur osa sellest kaitsest.
Kui eelseeditud toit liigub maost edasi, peab see olema õigel pH tasemel, et vallandada pankrease ensüümid, mis on asendamatud seedimise komponendid. Kui söögikord sisaldab tärklist, tähendab see kõrgemat pH-d, mis omakorda tähendab, et pankreases vabaneb vaid väike osa ensüüme. Vähem ensüüme tähendab seedimata toiduosakesi, mis soodustavad põletikke ja immuunvastust, mida nimetatakse lekkiva soolestiku sündroomiks. Lekkiv soolestik võimaldab seedimata toitul ja bakteritel läbida peensoole seina, kus nad sisenevad kehasse ja põhjustavad immuunsushäireid.
Juhul, kui koer kannatab pärmseene poolt tekkinud kõrvahädade käes või pärmseente poolt tekitatud infektsioonide all, siis Candida (pärmseene üks levinumaid vorme) vohab supper hästi leeliselisema pH juures, mis tärklisega kaasneb.
Kui käärsoolde, mis on viimne etapp seedetraktis satub seedimata toit, võib see häirida seal seedetrakti häid baktereid ja põhjustada põletikku, põletik omakorda aga põhjustab kõhulahtisust ja ärritunud soole sündroomi.
Ja lõpuks kõige tähtsam, et kui magu ei ole happeline, ei suuda ta seedida ka konte, mida koer sööb ja see põhjustab kaht probleemi:
Koera organism ei suuda kondist absorbeerida kõiki vajalikke mineraale, mis on eluks vajalik
Koeral on suurem soole obstruktsiooni oht, kuna tema seedetrakt ei suuda konte muuta pehmeks (nagu näiteks äädika kausis olev kont).
Nüüd võib ka järeldada, et graanultoidu ja toortoidu kokkusegamine on põhjustab koerale mitut terviseprobleemi.
Lühidalt – peamine risk, mis toortoidu ja graanultoidu segamisel tekib, on pH muutuse tagajärg. Kui suudad pH-d kontrollida, saad koera harjutada toortoiduga ilma võimaliku kõhulahtisuse, oksendamise või obstruktsioonita. Ja kui soovid toita mõlemat tüüpi toituga, siis pH madal tase vähendab riski haigestuda bakterite poolt tekitatud infektsioonidesse, langetab põletiku riske ja immuunvastust, mis võivad tulla seedimata toitudega.

Siin on kaks lihtsat lahendust:

Probiootikumid
Probiootikumide lisamine koera toidule aitab välja tõrjuda sellised kahjulikud, patogeensed bakterid nagu E. Coli, salmonella, listeria ja kampülobakter (kampülobakterid on levinud nii mets- kui ka koduloomadel ja lindudel). Salmonella aktiivsust saab pärssida organismis leiduvate head bakterite ehk probiootikumi kasvu soodustamisega.
Probiootikumid aitavad seedeensüüme toota, mis parandab seedimist.
Nii aitab probiootikumide või kääritatud toitude (näiteks hapendatud pett või hapupiim) lisamine koera toidule vähendada graanuli ja toortoidu kombineerimise riski.
Tähelepanu! Kui lisada probiootikume, ärge unustage ka prebiootikume! Prebiootikumid on toiduallikad, mis toidavad probiootilisi baktereid ja hoiavad neid aktiivsena. Prebiootikumid koos probiootikumidega moodustavad sümbiootikumi.

Õunasiidri äädikas
Orgaaniline õunasiidri äädikas võib samuti aidata soolestiku pH-d alandada ja see muudab toidu kergemini seeditavaks ning võimaldab koeral sellest olulisemaid mineraale imendada. Tegelikult on äädika pH sama mis koera soolestikus, kui koera toita toortoiduga ja nii nagu ka tema soolestik, võib äädikas tappa 80–99% toidu kahjulikest bakteritest.
Lisa koera toidule 10 kg kohta 15 ml (1 supilusikas) õunasiidriäädikat. Alusta õunasiidri äädika andmist väikestes kogustes (võib ka joogivee sisse panna), et organism saaks harjuda.

Kontide ja toortoidu peale üleminek
Kui vahetad graanultoidu toortoidu vastu, siis enne kui alustad värske kondi andmist oota nädal kuni 10 päeva, sest võib kuluda mõni aeg ennem kui koera pH kohaneb uue toituga. Toidus sisalduvad valgud mõjutavad peamiselt koera soolestiku pH-d, nii et alusta väikese kogusega värske või kuumutatud lihaga, et oleks aega uue valgurikka toiduga kohanemiseks. Kui annad kohe konti ja koera soolestiku pH on endiselt kõrge, on olemas tõenäosus sooleummistuseks.
100% toortoidu peale üleminekul anna aega, täiendava turvalisuse tagamiseks võid esimese nädala pakkuda kergelt küpsetatud lihaga. Nädala pärast, kui kõht on korras, lisa kuumutatud lihale värskeid organeid.
Kui kahe nädala jooksul on koeral kõht korras, võid minna üle toortoidule.

Allikas: Dana Scott

No comments:

Post a Comment