2.2.12

puusa- ja küünarliigese düsplaasia riski vähendamisest suurt tõugu koertel

Inimese mõte on kui langevari - see töötab vaid siis, kui ta on avatud.

Motoks valitud lause ilmus San Francisco Ülikooli Levi Straussi nimelise hoone peaustele 1987. a. ja mind sellest ajast innustanud, sest see ärgitab meid hoidma end avatuna uutele teooriatele ja ideedele. Pole tähtis, et me need ideed omaks võtaksime, vaid nad peaksid andma mõtteainet. Tänapäeval näib kriitilise analüüsi osa õppetöös tahaplaanile jäänud olevat; minul olid edumeelsed õpetajad, kes õpetasid kõigele küsimustega lähenema ning mitte omandama asju pealispindsest lähtudes.
2003. a. alustasin uuringuid ajendatuna sellest, miks kaunis isane kuldne retriiver sai küünarliigese düsplaasia hindeks 2 : 3 kuigi ta vanematel olid need 0 : 0. Näis, et pärilikkust ei saa süüdistada, kuigi selline oli vet. arsti selgitus. Röntgenpilt näitas juuspeeni mõrasid. Enamik kasvatajaid, kes on saanud küünarliigestele 2 : 3 hinnangu ning kahe puusa üldtulemuseks 23 kannaks kutsika ilmselt maha ja kogu lugu. Enamik vet. arste kinnitanuks kutsikaomanikule, et tegu on pärilikkusega ning vanemaid, kelle puusade üldtulemused olid 23 (*2) ja 7, ei oleks tohtinud aretuses kasutada. 2001. a. lahkusin ärimaailmast ning alustasin oma eluaegse kire - koerte aretusega. Mul oli kolm valikkutsikat kauaoodatud 2002. a pesakonnast: kaks emast, kellest parima saatsin välismaale peresse, kes ostsid koera näitustel käimiseks ja aretuseks: Viimast nad siiski ei teinud, samuti ei tehtud koerale terviseuuringuid. Teine valikemane ei sobinud paljude koertega kasvandusse, mistõttu ta läks hiljem uude koju, kus ta on ainus koer;  selle emase tervisetulemusteks oli üldpuus 8 ja küünarliigesed 0 : 0. Kuid minu imeilus poiss murdis mu südame ja ärgitas mind otsima vastuseid düsplaasia vähendamise võimalustele.
Kuulasin vaidlust puusadüsplaasiast kuldsetele retriiveritele pühendatud videol "Fields of Gold", kus Ühendkuningriigi vet. arst Dr. Malcolm Willis, kes oli puusadüsplaasiat uurinud aastakümneid, kinnitas, et tema arvates tuleb vähendada toorvalgu kogust kutsikatoidus. Kirjutasin ka Dr. Robert Wyburnile Austraalias, kes saatis mulle oma ettekande antud teemal. Küsitlesin koerte toitumisspetsialisti Michelle Seaborni Kanadast, kes kasvatab kuldseid retriivereid Silmarili kasvanduses ning kes koos oma arstist abikaasa Rick Stoppsiga on kasutanud juba aastaid suhteliselt väikse valgusisaldusega kutsikatoite, mis on nende kasvandikel kaasa toonud puusadüsplaasia esinemise vähenemist.
Lugesin ja lugesin ning otsustasin proovida oma kutsikatele väiksema valgusisaldusega toitude andmist. Alustasin sellega 2003. a.-l. Võtsin arvesse Dr. Wyburni "kriitilist kasvuperioodi", st. vanust viiendast seitsmenda elukuuni, mil toimub kõige kiirem kasv. Arvestasin, et Michelle Seaborn oli kinnitanud, et 20% väiksem valgusisaldus kutsikatoidus aeglustaks kasvuspurte ning võimaldaks liigestel paremini moodustuda: tema soovitas 16% valgusisaldust alates kutsika 16. elunädalast. Mina, arvestades mulle kättesaadavaid toite, alustasin väikse valgusisaldusega toidu söötmist juba 14. elunädalal.
2006. a hakkasin huvi tundma C-vitamiini vastu koeratoidus ning kolm artiklit jäid mulle silma. Nende autoriteks olid USA vet. arst Dr. Wendell Belfield; suurte tõugude kasvataja Sylvia Hammarstrom (*4) ja Santa Rosas Californias tegutsev inimeste arst Ron Kennedy (*5) . Lisaks väga huvitav artikkel vet. arst Chris Zinkilt: "Ühe veterinaararsti arvamus varasest steriliseerimisest võistluskoertel" (Early Spay-Neuter Considerations for the Canine Athlete One Veterinarian's Opinion) (*6) , kes analüüsis, miks luude kasvukiirus on oluline. Dr. Zink rõhutas, et luud kasvavad eri aegadel ja et koera tasakaalustamata skelett tekitab surve erinevatele piirkondadele ning võib põhjustada neid juuspeeneid luumõrasid, mida ma nägin oma 2002. a sündinud isase koera röntgenpildil. Tema kasvuspurdid olid sedavõrd nähtavad, et ma võisin talle peale vaadates öelda, et "Oo, täna oled tagajalgu kasvatanud!" Dr. Zink rõhutas ka seda, et varane steriliseerimine takistab tagajäsemete kasvuplaatidel korralikult sulguda ning põhjustab tagajalgade soovitust pikemaks kasvamist, mis omakorda suurendab puusadüsplaasia esinemise riski. Selle kinnituseks pruugib mul ainult vaadata mu enne 2007. a. kasvatatud kutsika pilti, kes steriliseeriti enne aastat (omanike kinnitusel 6 ja 8 kuu vahel) ja näen pikki tagajalgu ning puuduvat põlvekaart.
Puusa-küünarliigesedüsplaasia on keerukas nähtus paljude tahkudega, mistõttu mulle tundub, et vet. arstidel on kergem öelda, et see on pärilik, kui rõhutada, et keskkondlikud tegurid, nagu toitumine, liikumine ja varane steriliseerimine mängivad siin olulist rolli. Käesolevas artiklis vaatlen toitumise rolli. Minu hüpotees on see, et düsplaasia vältimise võtmeküsimuseks on nende geenide pärilikkus, mis vastutavad organismi suutlikkuse eest toota loomulikul viisil omaenda C-vitamiini. Mulle tundub, et paljudel suurt tõugu koertel on need geenid muteerunud või ei toimi niisama hästi kui enne 1950. a.-id. Minu "uurimus" on kõigest tibatilluke, kuid on andnud väga häid tulemusi nii puusade kui ka küünarliigeste osas. Küünarliigeses tõi toidus leiduva toorvalgu vähendamine 18-20%-le vanusest 3-9 kuud kaasa kõikidel minu kasvatatud 8 pesakonna kutsikal küünarliigese hinnangu 0 : 0 (v.a üks kutsikas, kes sai autolt löögi esiosale ja kelle küünarliiges hinnati 1 : 3, samas kui puus oli 2 : 3). Minu hinnangul on düsplaasia riski vähendamisel oluline lisada iga päev kasvava koera toidusse vähemalt 460 mg GNLD (*7) molekulaarselt looduslikku C-vitamiini (kogus on arvestatud kuldse retriiveri järgi). Kui ma oma teooriaga esmakordselt välja tulin, kohtasin koeratoite tootvate firmade põlgust, sest nad ka lisavad toidusse C-vitamiini ning sel juhul polevat see vajalik. Sama kohtas ka Dr. Belfield, kui ta avaldas oma ettekanded 1980ndatel ja 1990ndatel a.-tel.
Vahemärkus C-vitamiini kohta: põhjus, miks C-vitamiin (askorbiinhape) on vajalik, on asjaolu, et keha muudab C-vitamiini kollageeniks, mida on vaja ligamentide, kõõluste ja luid hoidvate kudede jaoks. C-vitamiin aitab kaasa rakkude, hammaste ja luude tervele kasvule. On erinevaid C-vitamiini tüüpe. See, mida müüakse apteekides, on enamasti sünteetiline C-vitamiin, GNLD-i oma aga on valmistatud puuviljadest ning on molekulaarselt looduslik. Ta sisaldab enamat kui üksnes askorbiinhapet, vaid ka aineid, mis sisalduvad koores ja seemnetes. Olen lugenud raporteid, mis väidavad, et sünteetilise ja loodusliku C-vitamiini vahel pole erinevusi, kuid raportid ei selgita, mida nad erinevuse all mõtlevad, kas kollageeni tootmisel või viirusega võitlemisel? See vajab kindlasti täiendavat uurimist. Igal juhul eelistan ise kasutada tunduvalt kallimat GNLD C-vitamiini, sest see sisaldab neid minu arvates olulisi koostisosi, mis aitavad askorbiinhappel kehas toimida, nagu vaja.

PENN HIPi (*8) HINNANG 16-NÄDALASTE KUTSIKATE PUUSALIIGESELE
Minu mini-uurimus toimub 7 kutsika näitel. Kolm emast 2007. a. septembri pesakonnast hinnati 16-nädalaselt PennHipi meetodi alusel, lisaks veel teiselt kasvatajalt ostetud isane, keda hinnati 8-kuuselt. Ühe emase tulemus oli tavasüsteemi arvestatult 14 ning teised kaks oleksid saanud tavahindamisel 16-18. Kutsikas, kelle hinne oli siis 14, sai aastaselt tulemuseks 1 : 2 = 3, teine (kelle tulemus jäi 16 ja 18 vahele) sai aastaselt tulemuseks 4 : 1 = 5. Usun, et puusatulemuse sedavõrd suur paranemine toimus tänu looduslikule C-vitamiinile. Varasemate pesakondadega võrreldes oli ainus erinevus selles, et ma toitsin tiinet emast kuni võõrutamiseni ning kutsikaid kuni aastani loodusliku C-vitamiinil. Tiinuse ajal said emase korrapäraselt GNLD Threshold Vitamin C-d ning ka näritavat GNLD Neo-C-d. Nende toidusedel koosnes 50% koeraküpsisest ja 50% lihast, kalast ja juurviljadest. Kutsikad sai võõrutuse ajal GNLD pulbrilist C-vitamiini 3. elunädalast ning seejärel tableti GNLD näritavat Neo-C-d päevas. Kui PennHipi tulemused kutsikate 5. elukuul minuni jõudsid, suurendasin annust 2 tabletini päevas kuni aastani, mil läksime uuesti puusapilti tegema. Nüüd annan looduslikku pulbrilist C-vitamiini (500 mg) esimesel kolmel elukuul ja seejärel 2 Neo- C tabletti (460 mg) kuni aastani. Oleks olnud ideaalne teha kõikide kutsikate tavapärane pildistamine ja PennHip nii 16-nädalaselt kui ka 12-kuuselt, kuid see nõuab suuremat rahalist ressurssi kui mul on.

All on esitatud 7 kutsika tulemused.
Nr. 1 ja 2 olid pesakondadest, mille emad olid õed, kutsikad sündisid 10-päevase vahega. Esimese pesakonna vanemate puusatulemused olid 3 : 3 ja 12 : 6. Teise pesakonna vanemate puusad jällegi 0 : 0 ja 3 : 3. Kõigil vanematel oli 0 : 0 küünarliigesed. Mitte-Lorgairi kutsika puusahinnang oli 2 : 5 ja 4 : 8 ning küünarliiges 0 : 0 ja 0 : 1.

LORGAIRI VÄIKESE VALGUSISALDUSEGA KUTSIKAMENÜÜ (LPPSDD)
Tunnistasin, et toortoidu (nagu BARF) dieedil on mõju düsplaasia vähendamisel, kuid tean, et kui toitu pole kerge saada või valmistada, siis kutsikaomanikud enamasti vaeva ei näe. BARFI kasutamine nõuab omanikelt dieedi uurimist ja mõistmist, jälgida, et toortoit tuleb kontrollitud allikatest ning toidu pakendamist portsudeks ja külmutamist. Tänapäeva toimekas maailmas, kus suurem osa kutsikaomanikke töötab, on juba ainuüksi perele söögi tegemine piisavalt aega nõudev tegevus ning nad tahavad kutsikatele midagi lihtsalt kättesaadavat anda. Seetõttu on minu soovitatud kutsikatoidu skeem kuivtoidupõhine.
 
Tulemused 1-aastasena (*9) + Dieet/Liikumine
 
1. JZ-1
Tulemus 1-aastasena 
HD-1 : 2 = 3
ED- 0 : 0
Dieet/Liikumine 
Lorgair valguvaene dieet (LLPPSDD), lihata kondid. C-vitamiin: 500 mg pulbrit 3-12 nädalat; 230 mg Neo-C-d 3-5 kuud, 460 mg Neo-C-d kuni aastani. Vabalt liikumine 30-60 minutit 6-st elukuust
PennHip tulemuse alusel arvestuslik puusahinnang 16-nädalaselt: 14
 
2. IY-1
Tulemus 1-aastasena 
HD-10 : 6 =16 
ED- 0 : 0
Dieet/Liikumine 
LLPPSDD + lihaga kondid + värske hakkliha. C-vitamiin: 500 mg pulbrit 3-12 nädalat; 230 mg Neo-C-d 3-5 kuud, 460 mg Neo-C-d kuni 7 kuuni, vähendatud 230 mg 7-st kuust 12-ni. Igapäevane vaba liikumine 6-st elukuust. PennHip tulemuse alusel arvestuslik puusahinnang 16-nädalaselt: 18
 
3. JY-2
Tulemus 1-aastasena 
HD- 4 : 1 = 5
ED- 0 : 0
Dieet/Liikumine 
LLPPSDD + lihaga kondid. C-vitamiin: 500 mg pulbrit 3-12 nädalat; 230 mg Neo-C-d 3-5 kuud, 460 mg Neo-C-d kuni aastani. Vabalt liikumine 30-60 minutit 6-st elukuust
PennHip tulemuse alusel arvestuslik puusahinnang 16-nädalaselt: 16 -18
 
4. HO-2
Tulemus 1-aastasena 
HD- 4 : 4 = 8
ED- 0 : 0
Dieet/Liikumine 
LLPPSDD + lihaga kondid. C-vitamiin: 500 mg pulbrit 3-12 nädalat; 230 mg Neo-C-d 3-5 kuud, 460 mg Neo-C-d kuni 6. kuuni, hiljem C-vitamiini ei saanud. Igapäevased jalutuskäigud.
 
5. KE-2
Tulemus 1-aastasena 
HD-1 : 1 = 2
ED- 0 : 0
Dieet/Liikumine 
Toores liha ja kondid, pisut ka keedetud lihasaadusi.
C-vitamiin: 500 mg pulbrit 3-8 nädalat, pärast seda lisaaineid ei saanud. Piiramata vaba liikumine ja ujumine.
 
6. AN-2
Tulemus 1-aastasena 
HD- 5 : 5 = 10 ED- 0 : 0
Dieet/Liikumine 
BARF kutsikadieet (toores liha, aedvili) kuni 7. kuuni, siis Canidae Life Stages kuni aastani. C-vitamiin: 500 mg pulbrit
3-8 nädalat, pärast seda lisaaineid ei saanud. Dr. Krugeri High Performance toidulisand ja lihaga kondid kogu aeg. Vaba liikumine.
 
7. SR-3 (mitte Lorgair)
Tulemus 1-aastasena
HD- 5 : 7 = 12 ED- 0 : 0
Dieet/Liikumine 
LLPPSDD, kuid alates 14-st nädalast. C-vitamiin: 230 mg Neo-C-d 8. nädalast 9. kuuni, 460 mg Neo-C-d kuni aastani. Võõrutamise ajal lisaaineid ei saanud. Vabalt liikumine 30-60 minutit. PennHip tulemuse alusel arvestuslik puusahinnang 8-kuuselt: 12

LPPSDD kestab 8. elunädalast 12-kuuni, kuid alandatud valgukogus tuleb mängu
14-elunädalast. C-vitamiini annused on järgmised: kuni 230 mg Neo-C-d 8. elunädalast 9. kuuni ja 460 mg Neo-C-d 9-st elukuust kuni uuringu tegemiseni. Igapäevane vaba liikumine 30-60m minutit.

Usun, et tervete kutsikate areng saab alguse vähemalt kolm kuud enne paaritust ning kestab tiinuse, imetamise ning võõrutuse aja kuni kutsika aastaseks saamiseni. Põhiline skeleti areng toimub siiski emaüsas ning seetõttu toitsin oma uurimuse raames tiinet emast sama toiduga, millega jätkan kutsikate kasvatamist - Nutrience suure tõu juunior (Junior Large Breed), millele oli lisatud Butch Black Labeli rull (*10) , toores hakkliha, keedetud linnuliha ja kala, juust, kodutehtud jogurt, kitsepiim, Complan (*11) ; GNLD Threshold Vitamin C; ja Dr. Krugeri (*12) Kutsika-Tiine emase (Puppy and Pregnancy) toidulisand. 24 tundi pärast poegimist lähevad toidusedelist välja juust, kitsepiim ja Complan, mida asendab Dr. Krugeri liigese-lihase toidulisand . Kuna selles on põletikuvastaseid taimi, ei tohiks seda anda jooksuajast kuni poegimiseni. Aga 24 tundi pärast poegimist on need taimed kasulikud just oma põletikku alandava toime tõttu. See lisand puhastab maoseina kahjulikest bakteritest ning võimaldab probiootikumidel paremini imenduda piimasse. Kolmenädalaselt hakatakse kutsikaid emast võõrutama. See protsess peab olema aeglane, nagu inimestelgi. Ma alustan kitsepiimast, mõne päeva pärast lisan Farex 4+ (*13) ning seejärel jahvatatud Milk Oaties ning hakkan Farexit ära jätma. Esimene etapp kestab ligikaudu nädala ning sel nädalal hakkan juba lisama ka pulbrilist GNLD C-vitamiini koos Dr. Kruger Puppy toiduga. 10-kutsikalisele pesakonnale lisan vaid 1/2 teelusikatäit 2 tassile kitsepiimale esimesel paaril päeval ja siis hakkan vähehaaval kogust suurendama. Kolmenädalaselt peaksid kutsikad  saama ka looduslikku C-vitamiini. Järgmises staadiumis lisan niisutatud ja pulberdatud Nutrience Suure koera juunioritoitu kitsepiima ning kaerahelvestega (*14) . Nädala jooksul suurendan tasapisi Nutrience'i ja vähendan kaerahelbeid. Selle nädala jooksul saavad kutsikad ½ teelusikatäit GNLD pulbrilist C-vitamiini ja Dr. Krugeri kutsikalisandit. Alates 5. nädalast, mil kutsikad hakkavad minema uutesse kodudesse, saavad nad leotatud Nutrience suure tõu juuniortoitu koos Butch Black Label toidu ja / või toore hakklihaga ning iga kutsikas saab 1 teelusikatäie C-vitamiini pulbrit ning Dr Krugeri kutsikalisandit. 7. nädalast kasvavad kutsikad Nutrience juunioril, Butch Black Labelil, 1 teelusikatäiel Dr. Krugeri kutsikalisandil ja kas 1 teelusikatäiel C-vitamiini pulbril või kahel näritaval Neo-C vitaminil kuni 12 nädalani.
12. nädalal lähevad kutsikad üle vähendatud valgusisaldusega toidule. Toimub kaks olulist muutust: kuivtoit on nüüdsest segu 1/3 Nutrience suure tõu juuniortoidust (24% valku) ja 2/3 Nutrience seeniortoidust (18% valku), et vähendada toidu valgusisaldust. Samuti viiakse kutsikad üle Dr. Krugeri kutsikalisandilt liigestelisandile. Kutsikad saavad 460 mg looduslikku C-vitamiini iga päev. Nimetatud dieet kestab kuni kutsikad on 9-kuused. 9-kuuselt lähevad kutsikad üle samale dieedile, mis oli vanuses 7-12 nädalat ja jäävad sellele kuni 18. kuuni, mille järel nad lähevad üle täiskasvanumenüüle, mis minu puhul on Canidae + Butch + Dr. Kruger Liigese ja Lihase toidulisand (Joint and Muscle) + 1 GNLD näritav C-vitamiin.
On oluline märkida, et mistahes muutus toidusedelis nõuab vähemalt 2 nädalat, et sel tekiks mingi mõju organismile. Seega kutsikate alandatud valgusisaldusega dieedi alustamine tähendab seda, et see on mõjub alles 14. nädalast. Luude spetsialistide arvates on koerte luud täielikult moodustunud 10. elukuuks, kuid minu arvates varieerub see indiviiditi.
 
TÖÖSTUSLIKULT TOODETUD KUIVTOIDUD
Mitte kõik 24% valgusisaldusega toidud, mida segatakse 18%-sega ei anna sama tulemust. 2003. a., kui ma oma toitmisprogrammi alustasin, kasutasin Canidae Life Stages'i (24%) koos Canidae Platinumiga (18%). Kui ma sellega 16-nädalaste kutsikate peal alustasin, hakkasid kutsikad järsku kasvama ja seejärel see peatus. Järgmine kord viisin alguspunkti 14 nädala peale ning see näis kutsikate kasvuspurti ära hoidvat. 2005. a. lõpuks ei olnud Canidae Platinum Uus-Meremaal enam kättesaadav ning pidin leidma teise kombinatsiooni. Canidae meeldis mulle, kuna mu koerad olid sel toidul rahulikumad ning liha, mida seal kasutatakse, on inimtoidukski kõlbulik. Lühidalt: minu nõuded kuivtoitudele on: ilma kõrvalaineteta, ilma BHA ja BHT ning E-deta, ilma nisu või gluteenita, esimene koostisosa sildil peab olema looma- või linnuliha, eelistavalt 24% ja 18% valku. Asenduskuivtoiduks valisin Nutrience suure tõu juuniori ja seeniori. Mõlema koostisosad on peaaegu samad, mis on suurepärane kutsikatoiduks segamisel. Paraku aga põhjustab Nutrience suuremat kasvuspurti kui Canidae: minu 2007. a juulis ostetud kutsikas võttis 12 ja 13 nädala vahel juurde 3.5 kg ja oli juba saavutanud kasvukiiruse, mida oli raske tagasi tõmmata. Kahe 2007. a. septembris kasvatatud pesakonnaga viisin kutsikad vähendatud valgusisaldusega toidule üle juba 12-nädalaselt ning ei kogenud enam kasvuspurti. Seega tuleb tunda hästi ka kuivtoitu valmistava firma toitude omadusi.
 
HÜPOTEES
Minu hüpotees seoses C-vitamiiniga on see, et koerad kas ei tooda piisavalt C-vitamiini või pole saanud vanematelt neid geene, mis on vajalikud C-vitamiini omastamiseks tervete luude ja sidekudede jaoks. Enne kuivtoitude massilist kasutuselevõttu 1950. aastatel sisaldas koerte menüü enam C-vitamiini toor- või kodutoidu kaudu. C-vitamiin laguneb kergesti kuumuses! Kasutades toidu valmistamisel kõrgeid temperatuure, väheneb toidu vitamiini- ja mineraalainete sisaldus. Tüüpiline analüüs C-vitamiini osas koeraküpsistes on märgitud 50 mg. Minu kutsikate mõjutamiseks oli vaja 460 mg 5-st kuni 12-elukuuni. Seega ma arvan, et inimesed on kaasa aidanud koertele toidu kaudu kättesaadava C-vitamiini koguses ning sellega soodustanud düsplaasia arenemist. Enne 1950. aastaid, mil kommertstoidud kasutusele tulid, ei esinenud koertel düsplaasiat (*15).
 
Nagu mainib Dr. Ron Kennedy, MD oma artiklis, vähendab C-vitamiin südamehaiguste esinemist inimestel. Tema artikkel tugineb Dr. Linus Paulingu, MD ja Dr. Matthias Rathi, MD uurimusel. Dr. Kennedy väidab, et metsloomadel ei esine südamerabandust, kuna nende organism suudab toota piisavalt C-vitamiini. Aga koertel esineb üha sagedamini südamerabandusi. See paneb jällegi mõtlema, et nad ei tooda piisavalt C-vitamiini. Dr. Kennedy kinnitab samuti, et ainus viis, kuidas metsloomad lakkaksid omaenda C-vitamiini tootmast oleks see, kui nad kinni võtta ja toita neid nagu inimesi. Arvatakse, et ka inimese organism suutis kunagi ise omale vajalikku C-vitamiini toota, kuid üks geenidest, mis on selleks vajalik, muteerus aja jooksul ning inimene kaotas selle võime. Võib ju olla, et puusadüsplaasia pärilikkus on seotud hoopis C-vitamiini tootmisvõime pärilikkusega ning et mõnede koerte geenikombinatsioon on selline, et nad ei suuda enam toota vajalikul kogusel C-vitamiini. Pärast sellele järeldusele tulemist lugesin uuesti läbi Sylvia Hammarstromi artikli "C-vitamiin ja puusadüsplaasia" (Vitamin C and Hip Dysplaysia) (*16) ning märkasin: "Koerad toodavad osaliselt ise C-vitamiini, kuid ilmselgelt mõned ei tooda piisavalt. Nagu Dr. Earl, D.V.M., olen ma veendunud, et pärilik on pigem SUUR VAJADUS C-vitamiini järele. See ei tohiks olla üllatus, kuna koerad ei saa paljuneda loodusliku valiku teel, vaid see sõltub kasvataja suvast." Nagu mainisin, minu uurimus on väga väike ja algusjärgus, kuid selle tulemused on piisavad selleks, et ma jätkaksin oma katsetustega ja vaataksin, mis saab toimuma järgmisel viiel aastal. Kui need on niisama head kui viimase viie aasta küünarliigese tulemused, teen järelduse, et molekulaarselt looduslik C-vitamiin on puuduvaks lüliks liigeste düsplaasia vähendamisel. See tähendab ka seda, et loodusliku C-vitamiini toetajatel on olnud õigus. Minu jaoks vaid imekspandav, miks vet. arstid seda nii vastumeelselt tunnistavad. On kurb, et mõned kaunid koerad, kes võinuksid anda ilusaid kutsikaid, on jäänud aretusest kõrvale, sest on arvatud, et pärilik geen põhjustab koertel düsplaasiat kuigi võib-olla oleks piisanud vaid C-vitamiini toidule lisamisest ning järgmised põlvkonnad oleksid olnud tervete liigestega.
 
JÄRELDUSED
Otsustav roll liigeste moodustamisel oli minu uurimise kohaselt GNLD molekulaarselt loodusliku C-vitamiini lisamine toidule. Vajatav kogus sõltub koera tõust ja suurusest ning looma individuaalsest suutlikkusest toota ise C-vitamiini. Ülalmainitud kutsikate minimaalne annus oli 460 mg päevas 3. nädalast kuni aastani . Võõrutusajal anti kutsikatele täiendavat C-vitamiini ja kogust suurendati tasapisi.
 
* PennHipi tulemuste järgi, mis tavahindamisel oleksid andnud 16 -18 ja olid aasta vanusel koeral 5; tema BARF kutsikatoidul kasvanud ja pärast 7. kuud Canidae kuivtoidule üle läinud õde oleks ilmselt saanud halvema puusatulemuse kui oli tema aastaselt saadud 5 : 5 =10.
 
* See uurimus veenab mind, et luud ei moodustu lõplikult 10. kuuks, vaid oluline on periood aastani. Kutsikate suurim kõrgusesse kasvamise aeg on 5. ja 7. kuu vahel, kuid luud kasvavad hiljemgi; samas ei tee C-vitamiini lisamine pärast 9. kuud tasa varem halvasti läinut. C-vitamiini lisamist peaks alustama juba tiinele emasele ja see peaks kestma soovitavalt kuni 18. kuuni.
 
* Kutsika kasvukiiruse aeglustamine valgutaseme alandamisega alates 12. nädalast kuni 9. kuuni on liigestele väga kasulik, kuna võimaldab koertel proportsionaalselt kasvada ning vähendab liigeste väärarengute riski, mis johtub ebaühtlasest raskuse jaotusest kasvuspurdi aegadel.
 
* Tõik, et BARF-il kasvanud kutsikas ei jätkanud seda dieeti kuni aastani omaniku ajanappuse tõttu näitab seda, et toortoitlustamine on sageli omanikele keerukas. Seetõttu on kasulik leida lahendus liigesedüsplaasia probleemidele ka tööstuslikult toodetud koeratoidu söötmise korral.


Sy Guth
Artikkel ilmunud esmakordselt ajakirjas New Zealand Dog World, Dets 2008/Jaan 2009*1
Avaldatud autori loal. Eestikeelne tõlge on ilmunud ajakirjas Koer 2/2009.
Tõlkinud Heili Einasto


* 1 - Artikli originaal on leitav veebist:
 http://www.globalenterprizes.com/Ariticles/Reducing%20Risk%20of%20Hip%20Dysplasia.pdf [Tõlk]
* 2 - Suurbritannias ja tema endistel asumaadel hinnatakse puusi teises skaalas kui FCI süsteemis: ühe puusa skaala on 0-st 60-ni ja tõu keskmiseks peetakse 19. Mõningatel hinnangutel on A tulemuse vaste 0-3, B tulel 4-8, C tulemusel 9-19. Enamasti liidetakse mõlema puusa number. Seega üldtulemus 23 võib tähendada puusahinnagut 0 : 23-st 12 : 11-ni. [Tõlkija märkus]
* 3 - Kirjutanud raamatu koos Martin Zuckeriga, "How to Have a Healthier Dog. The Benefits of Vitamins and Minerals for Your Dog's Life Cycles by Wendell O. Belfield, DVM and Martin Zucker, ISBN 0-9629947-1-5 [Tõlk]
* 4 - Skansen kennel, http://www.skansen.com, seal on ka tema artikleid [Tõlk]
* 5 - Rohkem infot http://www.medical-library.net/ron_kennedy.html [Tõlk]
* 6 - Artikkel on kättesaadav ka veebis:
http://www.caninesports.com/EarlySpayConsiderations.pdf [Tõlk]
* 7 - Firma tooted on kättesaadavad ka Eestis http://gnld.distribuutor.ee/teretulemast [Tõlk]
* 8 - PennHip on USA-s välja töötatud liigeste hindamise süsteem, mida saab teha juba väga noorel kutsikal ning mis olevat täpsem kui FCI-s kasutusel olev hindamine. Rohkem teavet:
http://research.vet.upenn.edu/Default.aspx?alias=research.vet.upenn.edu/pennhip [Tõlk.]
* 9 - Tulemus - aastaselt kasutab tavapärast hindamist ja selle on andnud Dr. Robert Wyburn Austraalias
* 10 - Uus-Meremaal lihast ja juurviljast valmistatud koeratoit, rohkem infot:
 http://www.butch.co.nz/ [Tõlk]
* 11 - Suurbritannias valmistatav toidulisand: http://www.complanfoods.com/complan.php [Tõlk]
* 12 - Rohkem infot Dr. Krugeri toidulisandite kohta: http://www.drkruger.com/dockruger.htm [Tõlk]
* 13 - Austraalia beebitoit
* 14 - Toote nimi on "Milk Oaties"
* 15 - Tõlkija märkus: arvan, et teadaolevate düsplaasiajuhtumite arvu mõjutab ka diagnostika areng ning kontrollivate koerte arvu hüppeline suurenemine riikide kennelorganisatsioonides kasutusele võetud terviseprogrammide tõttu.
* 16 - Artikkel on kättesaadav veebis http://www.cyberpet.com/dogs/articles/health/vitc.htm [Tõlk]
* 17 - Joanne Carson, Ph.D. pakub oma artiklis "Lisandid keedetud kodutoidule" [Supplements For Home Cooked Diet] järgmise juhendi C-vitamiini annustamiseks koertele: väikesed 500 mg; keskmistest suurteni: 1,000 mg kuni 1,500 mg; hiigeltõud 2,000 mg.
 
Rohkem infot autori kohta Lorgair Kuldsete Retriiverite kodulehelt: http://www.lorgair.com/

No comments:

Post a Comment