https://en.wikipedia.org/wiki/Spirulina_(dietary_supplement)
Spirulina on Havailt pärinev mikroskoopiline ainurakne magevee vetikas, kes on elanud maakeral nii kaua, kui siin on üldse elu olnud (3,5 miljardit aastat). See siniroheline spiraalikujuline mikrovetikas on äärmiselt toitaineterikas supertoiduaine, mis sisaldab väga suures koguses organismile vajalikke aineid, millest mõned on äärmiselt haruldased ning taimses toidus ei esine. Pole juhus, et sajandeid spirulinat toiduks kasutanud Lõuna-Ameerika asteegid ja Aafrikas Tsaadi järve ümbruses elavad aborigeenid ei põdenud kaasaja inimesele iseloomulikke haiguseid, nägid alati terved välja ja paistsid silma oma pikaealisusega. On teada, et vanad asteegid olevat manustanud spirulinat oma sõdalastele, et tõsta nende vastupidavust ja füüsilist jõudu. Spirulina on toitainete poolest nii rikas, et võiks elada ka vaid süües seda ja juues vett. Spirulina sisaldab 8 põhilist aminohapet, mida organism ei sünteesi ja 10 aminohapet, mis tugevdavad tervist. Esindatud on kõik olulised aminohapped, samuti haruldane fükotsüaniini nime all tuntud polüpeptiid, mis aitab maksal ja närvisüsteemil puhastada keha kahjulikest mürkainetest. Sisaldab beeta-karoteeni 30 korda rohkem kui porgandid. Spirulina on ilmselt meie planeedi kõige toitaineterikkam iseseisev söök, millest 65–71% moodustavad hästi omastatavas vormis proteiinid (liha aga sisaldab vaid 25% täisproteiinidest)! Spirulina sisaldab rohkelt kiudaineid, valke, vitamiine (sealhulgas A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, D, E ja K), nukleiinhapet, g-linoolhapet, kolinesteraasi, klorofülli, fermente ja paljusi teisi aktiivseid aineid, eriti suurel määral kehale vajalikke mineraale, paljusid vajalikke mikro-ja makroelemente, s.h. rauda, kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, tsinki, fosforit, seleeni, naatriumi, vaske, väävlit, kroomi ja seleeni, rasvhappeid, nukleiinhappeid (nii RNA kui DNA), polüsahhariide ja antioksüdante. Peale selle sisaldab spirulina 18 liiki aminohappeid, sealhulgas neid, mida organism ise ei sünteesi. Toitainete sisalduse poolest võrdub 1 g spirulinat 1 kg köögiviljadega, muuhulgas on kõik osad optimaalselt tasakaalustatud, arvestades organismi vajadusi. Spirulinat peetakse rinnapiima järel parimaks gammalinoleenhappe (GLA) allikaks, mis on närvisüsteemile äärmiselt kasulik põletikke peletav rasvhape.
Spirulina on väga valgurikas. 100 g spirulinapulbris on 60-70 g valku, mis on kolm korda rohkem kui samas koguses sealihas, kaks korda rohkem kui loomalihas ja kalas ning 50% rohkem kui sojaubades. Spirulina valgud on väga kergesti omastatavad, omastatavuse koefitsent ulatub 65-80%.
Organism omastab spirulinat suurepäraselt, ta normaliseerib soolte mikroflorat, puhastab organismi intensiivselt, mille tulemusel liigestes, lihastes ja lümfides väheneb ainevahetuse jääkproduktide kogus, mis ei mürgita mitte üksnes teatud organeid, vaid ka aju. Spirulina toime avaldub lihaste tugevnemises, nägemise paranemises, karva tervise paranemises, naha elastsuses, vere kolesteroolitaseme normaliseerumises, maksafunktsioonide paranemises, närvisüsteemi tugevnemises jne. Spirulina sisaldab kasvajatevastast aktiivsust omavaid fükotsüaniini ja ksantofülli. Spirulina on energeetiline stimulaator, rikastab organismi joodi ja teiste kasulike ainetega. Spirulina aitab kontrolli all hoida veresuhkrut ja söögiisu, seega saab teda kasutada ka üldise toitumisbaasina. Sisaldades vähe kaloreid ja täiuslikus koguses valkaineid, on tegemist suurepärase abimehena kaalualandamisel (pigem tõstab lihasmassi). Spirulina kasutatakse ka kandidoosi ja akne korral, samuti veresuhkru ja kolesterooli taseme reguleerimiseks. Spirulina on tuntud ka kui tugev immuunsüsteemi tugevdaja.
Sinine spirulina, tuntud ka kui fükotsüaniin, on rohelisest spirulinast eraldatud aine. Sinine spirulina on tõeline supertoit, millel on väärtuslikud omadused, nagu antioksüdandid, valgud, mineraalid, karotenoidid, vitamiinid ja toitained, sealhulgas K-vitamiin ja raud. See võib anda immuunsüsteemile uue hoo, eemaldades toksiine ja raskemetalle ning soodustades kasulike bakterite kasvu.
Klorella (Chlorella vulgaris)
https://en.wikipedia.org/wiki/Chlorella_vulgaris
Klorella on roheline ainurakne magevee vetikas, mis sisaldab rohkelt valke, vitamiine (sealhulgas B12), C-, E- ja B-vitamiini, mineraale (eriti rauda), tsinki, amino- ja nukleiinhappeid, rasvhappeid (rohkesti oomega-3 rühma rasvhappeid), beetakaroteeni , klorofülli ja tervelt 60% puhtalt imenduvat proteiini. Klorella on kõige suurema klorofüllisisaldusega vetikas, mistõttu on tegemist verd ja kudesid tugevdava ja puhastava ainega. Klorellat on eriti kasulik kasutada just puhastumiskuuri ajal. Klorella sisaldab ka kõrges kontsentratsioonis nii alfa, beeta kui ka gamma proliferatoor-aktiveeritud retseptoreid (PPAR), mis reguleerivad ainevahetuslikke protsesse, tugevdavad immuunsüsteemi ja mõjuvad organismile üldturgutavalt.
Klorella seob hästi raskemetalle, nii et tema abil saab organismist eemaldada näiteks radioaktiivset uraani, baariumi, plutooniumi, dioksiine, elavhõbedat ja kaadmiumi. Klorella vähendab allergilisi reaktsioone ja põletikke. Lisaks organismi puhastamisele aitab klorella reguleerida menstruaaltsüklit, tasakaalustada organismi ph-taset, tugevdab veene, annab energiat, aitab tugevdada hingamisteid ning võib kergendada kroonilist põskkoopapõletikku ja allergilist nohu.
Klorella on valgu allikas. Klorofüll soodustab vere puhastumist, klorella tuumas sisalduvad RNA ja DNA kaitsevad organismi aga ultraviolettkiirguse kahjuliku toime eest. Uuringud on näidanud, et klorella ergutab immuunsüsteemi, vähendab kolesterooli ja takistab arterite lubjastumist, mis on südameataki või -rabanduse põhjuseks.
Klorella on suurepärane vahend kaalulangetamiseks ja keha üleüldiseks varustamiseks toitainetega.
Doktor Clarence Hardini sõnul sisaldab klorella lisaks ka kasvufaktorit, mis on rikas nukleiinhapete poolest. Hardini sõnul väheneb nukleiinhappe hulk kehas koos vanusega, langus, mis on seotud vananemisprotsessi ja nõrgenenud immuunsusega. Hardin soovitab klorellat pikaajaliseks kasutamiseks nii vananemisprotsessi aeglustamiseks ja eakate koerte tervise parandamiseks, samuti ka konkreetsete haiguste raviks (nt vähk, koliit, maksa- või neeruhaigused ja nahahaigused).
Dr. Hardini sõnul võib klorellat kasutada ka mähisena nahainfektsioonide ja haavade korral. Ka mõjub klorella hästi koera kõrvadele – need muutuvad puhtamaks.
Holistiline veterinaar dr. Karen Becker soovitab klorellat kui rohelist supertoitu, looduslik puhastaja, mis võib aidata toksiinide kogunemise vastu (pestitsiidid, herbitsiidid, vaktsiinid, ebatervislik koeratoit, keemilised putukatõrjevahendid ning samuti ka keskkonnareostus). Pärast korduvat kokkupuudet sedalaadi toksiinidega hakkavad su lemmiku organid ülekoormusest väsima ning siis hakkavad ilmnema sümptomid ning kroonilised seisundid.
Nagu ikka iga uue toidulisandiga, alusta algul väiksemast doosist ning jälgi kuidas su koer klorellat talub ning kas tekib ka mingeid reaktsioone. Kindlasti tasub anda võimalikult kõrge kvaliteediga toodetud klorellat (uuri vajadusel maaletoojalt täiendavat infot), kuna madala kvaliteediga klorellal võib olla vastupidine efekt ehk hakkab hoopis toksiine koguma.
Kasutamine:
Inimestele soovitatakse 3-4 grammi päevas (natuke vähem kui tl), 20 minutit enne sööki, mida võib suurendada 5-10 grammini päevas (1tl= ca 5g). (Keskmiselt väikestele koertele 1 gramm pulbrit päevas ning suurematele koertele ligikaudu 3 grammi päevas). Alustada tuleb igal juhul madalamast doosist, suurendada sobivuse korral max. doosini (järk-järgult). Max doosi kasutada 2-4 nädalat, siis alandada järk-järgult. Mõju on näha ka väiksema doosi (0,8mg) kasutamise korral. Sega pulber toiduga.
https://www.dogsnaturallymagazine.com/chlorella-for-dogs-help-your-dog-detox-with-this-green-machine/
Spirulina ja klorella erinevused
Spirulina on tuhandeid aastaid vanem kui klorella. Usutakse, et spirulina tekkis koos esimeste veetaimedega. Spirulina sisaldab rohkem valke kui korella. Huvitav fakt: spirulina sisaldab 12 korda rohkem valku kui veiseliha. Spirulina on suurem GLA ehk gammalinoleenhapete allikas. GLA on kasulik rasv, mis aitab kaasa aju ja südame funktsioonide tugevdamisele. Spirulina sisaldab kõrgemas kontsentratsioonis fükotsüaniini - fütokemikaal ja taimepigment, mis aitab ära hoida vähi teket. Ei tekita kõhukinnisust.
Spirulina on ideaalne supertoit tiinuse ajal (samuti aneemia korral), sest sisaldab kergesti omastatavat rauda ja takistab väliskeskkonnast tuleneva kaadmiumi kahjulikku mõju lootele. Väike doos on on aidanud vältida raskemetallide mõju lootele ja kõrge rauasisaldus on osutunud äärmiselt kasulikuks.
Klorella on rohevetikas, mistõttu on selle klorofüllisisaldus 10 korda suurem kui spirulinal ja sobib seetõttu rohkem keha puhastamiseks mürkidest ja jääkainetest. Klorella sisaldab rohkem rauda kui spirulina. Klorella sisaldab erilist kasvufaktorit, mis aitab parandada närvikudesid ja sobib ideaalselt neile, kellel on aju ja närvirakke kahjustavad haigused. Erinevalt spirulinast on klorella vetikal rakutuum. Kuna klorella antitoksiline mõju tiinuse ajal on väga tugev, siis soovitatakse olla klorella kasutamisel sel ajal siiski ettevaatlik.
Mõlemad vetikad aitavad kaasa soolestiku tööle ja seedimisele, omavad antikantserogeenseid ja immuunsüsteemi turgutavaid omadusi. Spirulina ja klorella on vastunäidustatud kilpnäärme ületalituse korral, kuna sisaldavad rohkelt joodi.
AFA vetikas (Aphanizomenon flos – aquae)
https://en.wikipedia.org/wiki/Aphanizomenon_flos-aquae
(AFA on lühend Aphanizomenon flos-aqua’st, mis tähendab "nähtamatu vee lill")
Üks toitaineterikkamaid ja tervislikumaid on sini-rohe vetikas, mida tuntakse ka AFA nime all.
Kõige paremaid sini-rohevetikaid saadakse USA-st Lõuna-Oregonist Cascade mägedes asetsevast Upper-Klamathi järvest. Järve veeallikateks on 17 puhast mäestikuhoovust ja geotermilist allikat. Selles iidses järves on väga mineraalide rikas vesi, mis on samas ka maailma kõige leelisem vesi. See sini-rohevetikas on üks maailma puhtamaid ja mineraaliderikkamaid vetikaliike.
Klamath järve vetikas sisaldab 2,6 korda rohkem klorofülli, u. 40% rohkem kaltsiumi ja 100% rohkem kroomi, kui Spirulina. Klamath järve vetikas on suurepärane ajutoit!
Looduslikku sini-rohevetikat on ülimalt kasulik tarvitada nii kehakaalu alandamiseks kui kestva väsimuse korral. Selles vetikas on olemas kõik, mida keha vajab. Looduslik sini-rohevetikas sisaldab endas praktiliselt kõiki toitaineid: vitamiine, mineraale, antioksüdante, proteiine, rasvahappeid, neuropeptiide, aminohappeid, elusaid ensüüme ja proteiini (60% proteiini, täiuslikum aminohappe profiil, kui lihal või sojaubadel) ja ta on parim beetakaroteeni, B-vitamiinide ja klorofülli allikas. Vetikad aitavad parandada mälu, tugevdavad immuunsust ja aitavad võidelda viiruste ja külmetuste vastu.
Rohevetikas (Dunaliella Salina Algae)
https://en.wikipedia.org/wiki/Dunaliella_salina
Dunaliella Salina vetikat teatakse kõige enam beetakarotiini-rikkaima loodusliku allikana (A-vitamiini eelühend), mis on mõjuvõimas antioksüdant. See on sügavpunane pigment, mis kaitseb vetikat ülemäärase valguse eest. Selles on enam kui 200 korda rohkem beetakarotiini kui seda leidub porgandites. Pange tähele, et looduslikest allikatest pärinev (nagu seda on vetikad) beetakarotiin on suurem sünteetiliselt tekkinud beetakarotiinist selle antioksüdantliku tegevuse käigus. Muud karotenoidid on alfakarotiin, luteiin, zeaksantiin ja krüptoksantiin.
Looduslikult kuivatatud orgaaniline Dunaliella Salina vetikas on rikas klorofülli, polüsahhariidide, mineraalide, vitamiinide ja tähtsate rasvhapete (nagu seda on omega 3 ja omega 6, mis on kasulikud õlid ning toiduahelas liikunud edasi kalasse) poolest. Dunaliella salina's leidub märkimisväärselt suures koguses antioksüdantlikku, looduslikku beetakaroteeni (märkus: tegu on loodusliku, mitte sünteetilise beetakaroteeniga, mis tähendab seda, et see sisaldab 9-cis beetakaroteeni isomeere, mitte vaid transisomeere, mida leidub sünteetilises beetakaroteenis). See sisaldab ka teisi looduslikke karotenoide: alfakaroteeni, luteiini, zeaxanthini ja krüptoksantiini. Karotenoidid on pigmendid, mis vastutavad punaste, oranžide, kollaste ja roheliste värvuste eest puu-ja juurviljades ning rohkelt on uuritud pigmente, nagu zeaxanthini ja luteiini, kui olulisi toitained silmade tarvis. Karotenoidide nn. foto-kaitse omadusi on uuritud juba mitmeid aastaid ning Dunaliella Salina fännid on kirjeldanud seda kui „sisemist päikesekaitset“.
Meresalat (Ulva lactuca)
https://en.wikipedia.org/wiki/Ulva_lactuca
järgneb...
No comments:
Post a Comment