9.10.16

kennelköhast 3 - kodune ravi

Nimetus kennelköha tuleneb sellest, et kuna see infektsioon levib koerte koos olemisel ja majutamisel märgati seda enamasti varsti pärast koerte kennelites viibimist. 
Kennelköha ehk nakkav traheobronhiit on koerte ülemiste hingamisteede nakkus, mille peamiseks sümptomiks on kuiv, krooksuv köha. Kennelköha võivad põhjustada mitmed viirused, bakterid ja mükoplasmad, kusjuures kennelköha võib tekitada ka inimeste gripiviirus A2 ehk et gripihaige inimene võib nakatada koera, koer vastupidiselt aga inimest ei nakata.
Kennelköha levimiseks on soodus just sombune sügis, pehme talv ja kevad.
Tegemist on ülimalt nakkava haigusega ning juhul, kui koer on nakatunud kennelköhasse, tuleks vältida igasugust kokkupuudet teiste koertega. See nakkab nii otsese kontakti kui ka esemete ja inimeste kaudu. Nt võite te ise tuua koju kennelköha oma jalanõudega, samuti on tavapärane, et töökoerad saavad kennelköha nt kaitsetrennis (kui kasutatakse varrukamehe varrukat). Peiteaeg võib olla kuni 10 päeva ning kuigi selle aja jooksul haigustunnused ei avaldu, on koer juba nakkusohtlik. Seega ega väga head võimalust seda ennetada ei ole. Vaktsineeritakse küll mõnede haigusetekitajate (koerte adenoviirused, paragripi viirus) vastu, aga teiste vastu see kaitset ei paku.
Kõige selgem sümptom on rögisev köha. Külm õhk muudab köha tugevamaks, toas elav koer võib aga lihtsalt köhatada nagu tal oleks midagi kurgus. Kui su lemmikul on kennelköha, aga üldiselt elab ta õues, siis kindlasti võta ta ajutiselt tuppa (niiskus ja külm õhk ei aita paranemisele kaasa, vaid tekib tüsistuse oht). Muidu ei ole kennelköha terve koera jaoks midagi hullu – eriti, kui kohe varakult ravima hakata.
Kennelköhal konkreetne ravi puudub, tuleb vaid piirata õues olemist ja füüsilist koormust. Kui köhiv koer tunneb end hästi, sööb ja joob ning palavikku ei esine, ei pea koheselt loomaarsti juurde tormama. Kui köha ei möödu paari nädalaga, läheb järsult hullemaks, koera üldenesetunne muutub kehvaks, tekib isutus või hingamisraskus, peaks kindlasti loomakliinikusse pöörduma. Koera võiks aegajalt kraadida, jälgides ta paranemisprotsessi ja enesetunnet.
Antibiootikume tuleks kasutada ainult komplitseeritud juhtudel. Näiteks siis, kui on tekkinud tüsistus, nt. kopsupõletik. Antibiootikumide manustamisega saame vaid ära hoida kaasneva bakteriaalse nakkuse, viirushaiguseid need ei ravi.
Pärast läbipõdemist peaks koer karantiinis olema ca 2 nädalat pärast tervistumist, et minimaliseerida haigustekitaja levikut.

Kodused ravimeetodid

*soe piim meega
lase piim korraks keema tõusta, seejärel lahusta selles mesi (suurte koerte puhul on kogused 250 ml piima ning 1 spl mett)
Koer reeglina ei kannata piima (teeb kõhu lahti), aga keedetud piima puhul seda probleemi pole. Võib anda 3-4 korda päevas, reeglina siis, kui on näha, et koeral kurgus nn. kraabib ja hakkab rögisema.

*aaloe - aaloe ja mee või aaloe ja astelpaju segu taastab kopsukudet
aaloe blokeerib köha ja põletikku, vedeldab röga ja stimuleerib liigse lima väljutamist bronhidest. Aaloe kasutamine kõrvaldab ka patogeenset mikrofloorat hingamisteedes ja stimuleerib kaitsemehhanisme, et võidelda infektsiooni vastu.
Värsket mahla anda 1 tl 4 korda päevas koos sooja piimaga

*astelpaju ja astelpajuõli
tugeva köha ja hingamisteede põletike korral anda 2 korda päevas 1 tl astelpajuõli või lisada 0,5 tl astelpajuõli soojale piimale
Köha puhul aitab ka astelpajulehetee. Selle valmistamiseks võtta kas 2 kuhjaga sl värskeid peenestatud astelpajulehti voi noori võrseid või 1 sl kuivatatatuid. Peale valada keev vesi, lasta kinnises nõus 30 minutit tõmmata, kurnata ja anda 0,5 klaasi korraga 4-5 korda päevas.
Kinnise köha puhul mõjub köha pehmendavalt astepajulehtede kuum piimaleotis. Selleks võtta 1 kuhjas sl kuivatatud astelpajulehti, valada sellele klaas piima ja kuumutada tasasel tulel kuni piima keemiseni, lasta veidi jahtuda ja kurnata. Sellist jooki anda päevas 5 tassi. Protseduuri soovitav kestus olekski üks päev, sellest piisab köha pehmendamiseks, seejärel juua köhavastast astelpajuleheteed (eelmine retsept).

*kummel
aitab ära hoida põletikke ja vähendab valu. Võtta 1-2 tl kummeli teesegu, lisada ¼ l keeva vett ja lasta 15-20 min. suletud nõus tõmmata. Võib lisada mett. Anda 3-4 korda päevas. Kui koer ei soovi kummelit meega ise juua, võib manustada talle seda süstlaga (muidugi ilma nõelata) mokatasku kaudu suhu.

*Mukaltiin (tabletid)
mukaltiin sisaldab altee (Althaea officinalis) juurte kuivekstrakti. Altee juur aitab rahustada suuõõnt ja kurku, pehmendada neelu ja häälepaelu.
Anda 1-2 tabletti 2-3 korda päevas

*laste köharohi (korraga ühte järgnevatest)
Etanooli sisalduse tõttu annust mitte ületada!
½ tl (2,5 ml) kuni 1 teelusikatäis (5 ml) 3 korda päevas

Simmu kurgusiirup
siirup kuusevõrsetest ja taruvaigust

Herbion
Islandi käokõrva (Cetraria islandica) siirup kurguärrituse sümptomaatiliseks leevendamiseks kuiva köha ning suu- ja neelupõletiku korral

Pertussiin
taimne siirup hingamisteedele ja organismi kaitsejõudude parandamiseks. Tüümiani (Thymus vulgaris) toimeaine leevendab ärritust kurgus. C vitamiin aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele.

*Bromheksiin – käsimüügiravim Bromhexine-Grindeks 8 mg tabletid
Annustamine – 2 mg / 1 kg kaalu kohta (kuna üks tablett on 8 mg, siis 1 tablett on 4 kg kohta), võib anda 2 korda päevas nädal aega. Tegemist on lima vedeldajaga, kuid kuna broomheksiin ärritab seedetrakti limaskesta, tuleb ravimit manustada ettevaatlikkusega, kuna võib koertel anda seedetrakti kõrvaltoimeid.

*Hingamise kergendamiseks ja röga väljutamiseks võib koerale mitu korda päevas kas füsioloogilise lahusega või meresoolalahusega „auru teha” ehk nebulisaatorit kasutada. Oleks hea, kui nebulisaator on mõeldud alumiste hingamisteede raviks ehk suudab teha piisavalt väikesed veetilgad (alla 5- mikromeetrised).

*homöopaatia - bryonia

Hea uudis on see, et kennelköha läbi põdenud koer omandab lühiajalise immuunsuse (kuni pool aastat) ning seega selle aja jooksul sama haigusetekitaja tõttu ei haigestu. Kui haigusetekitajaks on aga nt mõni teine bakter, siis on koeral risk uuesti haigestuda.
Õnneks kennelköha reeglina ei ole midagi hullu (ettevaatlik tasub olla kutsikatega ning koertega, kellel on nõrgem immuunsus) ning enamus koeri on võimalik koduste vahenditega täiesti terveks ravida.
Kui aga näete, et koeral on selgelt halb olla või tal ei lähe koduste vahenditega paremaks, siis minge arsti juurde. Parem siis juba antibiootikumid peale, kui riskida tüsistustega.

Allikas: internet

No comments:

Post a Comment