Mis on oksüdatsioon?
Parim viis oksüdatsiooni selgitamiseks on tuua näide roostest. Rooste ehk roostetus on raua korrosioon. Roostetamise käigus reageerib raud õhuhapnikuga, moodustades raud(III)oksiidi. Õli, nagu ka kalaõli, reageerib samuti hapnikuga ja kutsub esile soovimatu keemiliste reaktsioonide ahela (s.h. muudab raku koostist ehk tekitab vabasid radikaale toitaine rakus), mis lõpuks õli ebatervislikuks muudab.
Oksüdeerumine toimub kohe, kui õli puutub hapnikuga kokku. Kuna lemmikloomatoidus on palju erinevaid rasvu ja õlisid, on mõned neist rasvadest hapniku suhtes ülitundlikud. Oksüdeerimine teeb siin oma töö, muutes need rasvad organismile kahjulikuks, sisaldades oksüdeerumise käigus tekkinud mürke.
Loomkatsed koerte ja teiste loomadega näitasid rääsunud rasva tõttu vitamiinide, valkude ja rasva puudust. Uuringud näitavad, et oksüdeeritud rasvade sagedane tarbimine võib põhjustada vähki ja aidata kaasa paljude krooniliste terviseprobleemide tekkele.
Doktor Karen Beckeri sõnul: „Paljud inimesed ei mõista, et toidukoti sees toimub keemiline reaktsioon. Reaktsioon, mis omakorda võimendub, kui korra juba avatud graanultoidukotti säilitatakse pikka aega või avatud kott seisab soojas keskkonnas . Kõik mitte tervislikud reaktsioonid käivitatakse kotis esimesest avamisest (isegi siis, kui iga korda kott suletakse). Toidus sisalduvate rasva allikate kasulikkus hävineb; omakorda reageerivad need potentsiaalselt sünteetiliste metallidega ja toimub oksüdeerumine, mille käigus tekivad oportunistlikud bakterid ja mükotoksiinid."
Kas graanultoidu tootja ei lisa rasvade ja toitainete kaitsmiseks antioksüdante?
Muidugi, lemmikloomatoidufirmad kasutavad selle oksüdeerumisprobleemi aeglustamiseks antioksüdante, mida nimetatakse segatud tokoferoolideks, kuid iga kord, kui graanulkotti avada, puudub graanul kokku hapnikuga, lõpuks hävinevad need antioksüdandid oksüdeerumisel ning kogu kasulik ja hea toidus hävineb. Esmalt kahjustuvad rasvad alustades hapramatest oomega 3 rasvhapetest - kui need on kahjustunud, muutuvad nad rääsunuks.
Mis juhtub graanuliga mida säilitatakse plastmahutites?
Kujuta ette: pakid tööle kaasa oma hommikusöögi väikesesse säilituskarpi (oletame näiteks maitsev peekon ja muna). Pärast selle söömist kasutate lõunasöögiks sama pesemata anumat (seekord läheb säilituskarpi värske aedsalat)! Järgmisena on aeg pakkida õhtusöök samasse pesemata säilituskarpi (seekord sushi). Kujuta ette, et pakid kõik toidukorrad samasse säilituskarpi kordagi seda karpi pesemata!
Esmalt - ükski säilitusnõu ei kaitse õhu juurdepääsu graanulile, seega toimub pidev oküdatsiooni protsess ka säilitusanumas, lisades igal avamisel veel lisa hapnikku juurde .Graanulis sisalduvad rasvad ja õlid satuvad ka mahutite seintele, kus toimub samuti oksüdatsiooni protsess. Aja jooksul hakkavad seinte ja põhja külge settinud rasvad ja õlid rääsuma ja arenevad nähtamatud hallitusseened, mis hävitavad teie lemmiklooma tervist.
Enamikul plastmahutitest on pisikesed mikroskoopilised poorid. Antud poorid ummistuvad graanulis oleva rasvade ja õliga, aja jooksu selle mõjul toit rikneb ning iga uue toidu lisamisega antud mahutisse algab kohe samuti toidu riknemine.
Kuidas graanultoitu hoida võimalikult värskena?
1. Osta väiksemad kotte ja tarbi toit ära parem kui 7 päeva jooksul kuni 14 päeva jooksul.
2. Osta rasvavaba graanul ja lisa vahetult enne toidu andmist ise värsked rasvaallikad. Näiteks lisa kalaõli või isegi parem - vetikaõli* toidule selle serveerimise ajal.
3. Kui ostad suuremaid kotte, säilita neid oksüdeerumise vältimiseks sügavkülmas.
4. Ära osta rebenenud või kahjustatud kotte ja toidukotte, mis ei ole vaakumis (vaakum tagab õhu mitte juurdepääsu, mis omakorda tagab säilivuse).
5. Kui sinu koer või kass keeldub graanulit söömast, ära sunni teda. Võib-olla on sellel põhjus!
6. Ära kasuta graanuli säilitamiseks plastmahuteid. Kui säilitad avatud toitu, siis originaalkotis ja pane see kott plastmahutisse.
*sellest rohkem järgmises postituses – õlid koeratoidus 2
No comments:
Post a Comment