20.1.11

puugitõrjest

Kui puuk on juba koerale kinnitunud, siis puugi eemaldamiseks keera puuki spetsiaalse puugikonksuga (mitte päripäeva, vaid vastupäeva), kuni puuk tuleb naha küljest lahti.

Jätkame Sirje Krönström'i soovitustega terviseteemadel:
Puukide jms. vastu looduslike vahenditega:
Võimalik on kasutada eeterlikke õlisid, puukide tõrjumiseks sobivad l a v e n d l i- ja p e l a r g o o n i õ l i. Siinjuures on kaks tähtsat asja, mida meeles pidada:
1) õlid peavad olema lahjendatud (nt kui teha 240 ml pritsimislahus, on selles max 3 tilka lavendliõli ja 3 tilka pelargooniõli, pritsimislahus ise koosneb puhtast veest, 15 ml alkoholist, 15 ml glütseriinist, 15 ml kastoorõlist; enne tarvitamist loksutada),
2) õlid peavad olema 100% eeterlikud õlid (st mitte sünteetilised!) ja kindlasti kasvatatud orgaaniliselt (organically grown).
Võib teha ka nn täpilahuse, kus 15 ml alusõli (nt mandliõli) kohta lisatakse 2 tilka lavendliõli ja 2 tilka pelargooniõli ning siis pisut tilgutada turjakarvade vahele nahale.
Osa kasvatajaid kinnitab, et pahalasi hoiab eemale ka karvkatte määrimine v a l g e v e i n i ä ä d i k a g a , mida lahjendatult võib koera karvale piserdada või pritsida.
T e e p u u- või e u k a l ü p t i õ l i lahus sobivat samuti, aga kõik koerad seda ei talu (tekib ärritus) ja mõni läheb neid aroome summutama mõne vägevama haisuga.
Märkus: kuigi teepuu on tõhus tõrjevahend, ei talu paljud loomad teepuuõli; teiseks on suur osa käibel olevast teepuuõlist ikkagi mitte piisavalt puhas. Kangel kujul on teepuuõli koerale mürgine - nii et ettevaatust sellega! Ta on tugev stimulant, st mõjub närvisüsteemile ergutavalt ja juba üsna väike kogus (paar tilka) nahal võib panna koera rahutult ringi tammuma, lõõtsutama jne.
Teepuuõli võib lisada paar tilka tavalisele šampoonile profülaktikaks, et kirpe jm satikaid eemal hoida. Ta on kuivatava toimega ja igasugu nahaga seotud hädasid parandab imehästi.
Tähelepanu tuleks pöörata pudelil olevale etiketile, mõni teepuuõli on lahjem ja mõni kangem kontsentraat. Kangega tuleks nii inimeste kui loomade puhul olla ettevaatlik. Väidetavalt tekitab see mõnel inimesel allergiat, nii et ka seda tuleks jälgida.
Koertele, kes taluvad, võib teepuuõli panna paar tilka kukla peale karvade vahele, peletab satikaid eemale.
Kui tegu inimeste teepuuõliga, siis võiks seda lahjendada veega ja pritsipudelist peale kanda, ettevaatusega et silma ei läheks. On olemas ka spetsiaalne koertele sobivas vahekorras teepuuõli (spray).
Teepuuõli on MÜRGINE KASSIDELE ja SISSEVÕTMISEL, kuna kassidel puudub ensüüm, mis lagundaks teepuuõli ja nii see seal organismis kumuleerub ja annab mürgistusnähte. Koerte puhul puhul sellist ohtu ei ole. Nii kirjutatakse saksa vet. kliinikute kodulehekülgedel. Samas on Saksamaal rida hobustele ja koertele mõeldud salve, mis baseeruvad just teepuuõlil.
Siiani levib arvamus, et küüslauk on koerale ohtlik. Tegelikkuses on küüslaugus väga palju kasulikku. Ennem toore küüslaugu andmist soovitatakse siiski lasta küünel seista õhu käes ca 10 minutit enne koerale manustamist. Soovitatud koguseks on 1 tl toorest küüslauku ca 14 kilo kehakaalu kohta päevas.
Pärast küüslaugu söömist eraldub spetsiifiline lõhn mitte ainult suust, vaid ka higinäärmete kaudu ja söönu eritab seetõttu kogu keha pinnaga küüslaugu lõhna.
Küüslauk aitab kõrvaldada ka sooleparasiite, tugevdab seedimist ja ergutab soodsalt seedetrakti. Seda kasutatakse seedetegevuse edendamiseks. On soovitav anda loomadele, kes on peamiselt liha- või kalatoidul, kalduvad rasvumisele või kannatavad artriidi käes. Annus sõltuvalt koera suurusest 1/2 kuni 3 värsket küüslauguküünt päevas.
Allikas: Dr Pitcairn's Complete Guide to Natural Health for Dogs and Cats, autorid: Richard H. Pitcairn (DVM, PH D) ja Susan Hubble Pitcairn
Et enamus internetilehekülgi näitab sibulat ja küüslauku negatiivses valguses ja hoiatab nende andmise eest koertele-kassidele, tahan siin ära tuua
ZÜRICHI ÜLIKOOLI VETERINAARFARMAKOLOOGIA- JA - TOKSIKOLOOGIA INSTITUUDI andmed (suure šriftiga kirjutasin algallika nime, et oleks selgelt näha, et on tegu teadusliku asutusega, mitte aga mõnest foorumist ammutatud "teadmistega")
www.vetpharm.unizh.ch/perldocs/wirksto.htm
(sealt vasakult reast valida Toxikologie ja siis otsingusse "alliin")
Seega Zürichi Ülikooli andmetel peetakse koertel küüslaugu toksiliseks annuseks üle 5 gr /kg kehakaalu kohta /päevas.
Ja seda siis, kui sellist kogust manustatakse 7 päeva järjest....
Et ühe küüslauguküüne kaaluks loetakse ~2-3 gr, siis arvutuste kohaselt 10 kg-se koera päevase toksilise annuse jaoks kuluks
5 x 10kg = 50 ja 50 : 2 (3)gr = 16-25 küüslauguküünt / päevas!!
Aga sellist kogust vaevalt et mõni koer isuga nahka paneks!
S i b u l a t loetakse veidi rohkem "kangemaks" kui küüslauku ja siin on toksiliseks annuseks 5gr (või enam) /kg kehakaalu kohta/ päevas (ja igaüks võib nüüd ise arvutada, mitu sibulat see "päevaports" kokku teeb). Kokkuvõtteks -
Zürichi Ülikooli prof. dr. Nägel'i soovitus on -
tervisele kasulik värske küüslaugu kogus (koerale) võiks olla - kuni 4 gr /koera kohta / päevas.
Seega - sibula ja/või küüslaugu tarbimisel kehtib sama reegel, mis kõigi toiduainete ja ravimite korral - kõike mõõdukalt!
Andes küüslauku 1-2 korda nädalas saavutatakse
* soolefloora tasakaalustatus
* (nn.pahade) bakterite vastane toime seedetraktis
* viirustevastane toime
* vere puhastumine toksiinidest
* positiivne toime nahale (eriti, kui on tegu nahapõletiku või ekseemiga)
* üldtoniseeriv toime
* vananemise pidurdamine jne.
Toksilisus. Sibulas ja küüslaugus sisalduv toimeaine alliin oma ülemäärases annuses põhjustab vere punaliblede lõhustumist (hemolüüsi) ja seetõttu - kehvveresust.
Siit siis ka laboratoorsetes analüüsides väljenduvad vere punaliblede arvu langus, veri (erütrotsüüdid) uriinis ja kliinilises pildis - kehvveresusest tingitud hingeldus, südame kloppimine, nõrkus.
Ja ongi kogu lühike kokkuvõte - meeldetuletus.
Lisaks eelpoolmainitud Zürichi Ülikoolile kasutasin allikatena
www.hund-jagd.de/content/index_html?a=3&b=16
www.diensthundepraxis.de/Aktuelles.htm
www.fellbeisser.net/portal/glaubenskrieg-um-knoblauch-und-so
www.das-tierhospital-hamburg.de
Šveitsi veterinaar-meditsiini instituudi kodulehel www.vetpharm.unizh.ch/perldocs/index_x.htm on huvitavaid fakte erinevate puugi-kirbu tõrjevahenditest ja nende toksilisusest.

Müügil olevates puugirohtudest ka veidi infot.
Alates aastast 2000 ei lubata Šveitsi tuua ja kasutada (mürgisuse tõttu) KILTIX'it ja alates 2004.a.-st - TRIXIE't. Samas ADVANTIX (toime kestvus ~4 näd.), kui ka FRONTLINE spot on (toime 4-5näd. -> 2 kuud). imenduvad organismi vähem, jäädes pealmisesse nahakihti, ning karva- ja rasufolliikulitesse ja erituvad sealt naha pinnale koos rasuga. Seega on tegemist nn. kontakttoimega ja puudub kogu organismi nn. üldtoime.
Kaelarihmade suhtes, eriti, mis puudutab orgaanilise fosforhappe-estreid sisaldavaid variante, oli ka minule uudiseks, et sel puhul vabaneb toimeaine gaasina (kasukasse) ja osaliselt leiab aset ka difundeerumine organismi, ning seal kudede vahel jaotumine. Seega lisandub veel nn. üldtoime (mürgisus!). Võimalike kõrvaltoimetena tuuakse välja mao-sooletrakti poolt oksendamist, kõhulahtisust (või püdel iste), sagenenud urineerimist, haistmise langust (!) ja otsese toimena - nahaärritust ning nn. kontakt-dermatiiti.

~*~*~*~*~*~

Ja siia juurde veel paar linki ROSINATE m i t t e k a h j u l i k u s t toimest loomadele - vastukaaluks internetis olevatele hirmujuttudele:
www.hundewelten.de
www.problemhundetherapeut.de
www.barfers.de
Miks on rosinad üldse kasulikud ->
www.themenguide-de
Hoiatatakse ainult, et rosinad on ilmselt vastunäidustatud m õ n e d e l e koeratõugudele, ning et rosinad mõjuvad kergelt l a h t i s t a v a l t . Seega mitte ehmuda, miks kõht lahtisem on, kui muidu!

Allikas: internet ja Sirje Krönström

PS.Kirpude vastu looduslike vahenditega:
http://www.lemmikajakiri.ee/est/?articleID=807

No comments:

Post a Comment