2.9.16

kennelköhast 2

kas kennelköha vaktsiin on ohutu?
Enamik vaktsiine on tänapäeval modifitseeritud (nõrgestatud) elusvaktsiinid. See tähendab, et need võivad põhjustada koerale ka terviseriske. Nõrgestatud elusvaktsiinid sisaldavad baktereid või viirusi, mida on muudetud nii, et need ei põhjustaks kliinilisi haigusi, kuid et nad stimuleeriksid immuunvastust.
Probleem on siin aga selles, et modifitseeritud elusvaktsiinid võivad siiski põhjustada ka haigust, mille ennetamiseks see oli mõeldud. Ravimiuuringud inimestel näitavad, et haigustekitaja (vaktsiinis) võib end kinnistada peremeesorganismi geenidesse. Seda juhtub ka koertega. See tähendab, et viirused võivad jääda koera kehasse ja põhjustada haigusi hiljem, isegi aastaid hiljem. Veterinaararst Patricia Jordan DVM tuletab meile seejuures meelde, et igasugune vaktsineerimine tõstab histamiini taset ja kui histamiini tase on organismis kõrge, põhjustab see kroonilist põletikku ning krooniline põletik võib koera vananedes vallandada erinevaid haigusi, kaasa arvatud vähki.
Oled sa mõelnud miks koertehotell või -majutusasutus palub teil oma koera vaktsineerida vähemalt paar nädalat enne nende külastamist? Selle põhjuseks on nimelt asjaolu, et vaktsineeritud koer võib elusaid baktereid ja viirusi edasi anda kuni 7 nädalat pärast vaktsineerimist...see aga tähendaks neile, et teised koerad võivad teie vaktsineeritud koeralt kennelköha saada !... isegi kui teie koer ei ise ei köhi...

Kas kennelköha vaktsiin on effektiivne?
Kahjuks pole kennelköha vaktsiin eriti effektiivne. See on ka põhjus, miks meil pole inimeste jaoks külmetusele (nohule) vaktsiini! ning ka põhjus, miks tavapärane loomaarst soovitab teil vaktsineerida kennelköha vastu 2 või 3 korda aastas.
Kennelköha nakkus on tingitud bakterite ja viiruste segust, kuid seejuures ei sisalda vaktsiin kõiki kennelköha haigustekitajad kuna kennelköha põhjustab umbes 40 toimeainet, vaktsiin aga hõlmab ainult mõnda neist! Samas, kui vaktsiin neid kõiki hõlmaks, muudaks see vaktsiini koera jaoks veelgi riskantsemaks, kuna koera immuunsüsteem ei ole loodud nii paljude stressoritega korraga toime tulema.
Seega on tulnud vaktsiinitootjatel valida kõige tavalisemate nakkuse vallandajate vahel ja kasutada neid vaktsiini jaoks. Kahjuks on seejuures mõni komponent vaktsiinis koera organismis tekitanud hoopis rohkem kahju, kui kasu. "Paljud loomad saavad kennelköha vaktsiine (mis sisaldavad Bordetella ja CPI-d ja / või CAV-2) iga 6–9 kuu tagant, seejuures ilma tõenduseta, et selline vaktsineerimise sagedus on vajalik või kasulik," ütleb veterinaarimmunoloog dr Ronald Schultz PhD. "Seevastu koerad, keda ei vaktsineerita kunagi kennelköha vastu, mõtlemapaneval kombel ei haigestu."
"Need kaks viirust (CPI-d ja / või CAV-2 ) koos Bordetella bronchiseptica'ga on kennelköhaga kõige sagedamini seotud ained, kuid muudel teguritel on samuti haiguse puhul oluline roll (nt stress, tolm, niiskus, hallitusseened, mükoplasma jne)! Seega pole kennelköha sellega seotud keerukate tegurite tõttu vaid vaktsiiniga välditav haigus.
"Lisaks on see sageli kerge kuni mõõdukas iseparanev haigus ehk et sarnaneb nn.koerte külmetusele", ütleb Schultz.

Kas teie koera vaktsineerimine nii väikese kasuteguriga on riski väärt ja kennelköha nii ohtlik, et peaks vaktsineerima?
Kennelköha koeral on võrdväärne (inimese) nohuga. See kujutab endast täiendavat ohtu nõrga immuunsusega koertele (ja kutsikatele, kes on äsja vaktsineeritud immunvahemiku perioodil, s.o. 3-6 elukuud), kuid see pole nii ohtlik, kui toetate oma koera immuunsüsteemi.
Kennelköha vältimiseks ja raviks on olemas palju looduslikke ja tervist mitte kahjustavaid viise.

Kuidas loomulikult ennetada kennelköha? Siin on paar ohutut ja tõhusat viisi:

Raviseened
On mitmeid immuunsust tugevdavate omadustega raviseeni, mida saad hõlpsalt oma koera toidule lisada. Need toetavad tema immuunsust ja uuringud näitavad, et on väga kasulikud organismile, sealhulgas on neist abi:
Antioksüdantide toetus rakukahjustuste ja haiguste korral
Prebiootiline tugi soolestiku tervisele
Vähi ennetamine
Hea on see, et iga seen pakub seejuures ainulaadseid eeliseid, nii et koera üldise tervise parandamiseks saab anda eri seente kombinatsioone. Peamised seened, mille taga on ka meditsiinilised uuringud:
Lakkvaabik (läikvaabik) ehk reishi - viirusevastane, antibakteriaalne ja kasvajavastane; kaitseb maksa ja südant
Libliktagel ehk turkey tail - võimas immuunsusetagaja, aitab vähi ja kopsuhaiguste korral
Šiitake ehk shiitake - aitab bronhiidi korral, toetab detoksifikatsiooni ehk detox’it (mürkainetest vabanemist)
Taelik (Phellinus) - põletikuvastane, antibakteriaalne, vähivastane, stimuleerib rakkude vahendatud immuunsust
Must pässik ehk chaga - viirusevastane, põletikuvastane, selles on palju antioksüdante
Hiina kedristõlvik ehk korditseps - seenevastane, antibakteriaalne, toetab soolestiku, maksa, südame ja kopsude tööd

Nosoodid
Enamik homöopaatilisi ravimeid on valmistatud taimedest või mineraalidest, kuid nosoodid pärinevad haige looma haigestunud koest. Neid lahjendatakse tuhandeid kordi, et luua bioenergeetiline ravim, mis võib suhelda keha energiaväljaga. Nosoodid on tegeliku haiguse energiline plaan, kuid need ei sisalda toksiine ega kemikaale. See teeb neist tõeliselt ohutu alternatiivi vaktsineerimisele. Nosoodid on tõestatud viis haiguste ennetamiseks.
Austraalia homöopaat dr Isaac Golden on põhjalikult uurinud laste homöopaatilisi immuniseerimisi. Tüüpiliste lastehaiguste kliinilises uuringus jõudis dr Golden järeldusele, et homöopaatiliste immuniseerimiste effektiivsus oli 90,4%. Suurbritannia veterinaar-homöopaat dr Christopher Day on juba 35 aastat oma praktikas nosoode kasutanud. 1985. aastal dokumenteeris dr Day nosoodide edukat kasutamist kennelköhapuhangus. Katse tehti koerte hotellis 214 nii vaktsineeritud, kui vaktsineerimata koertega. Nosoodid lisati koerte joogivette. 214 koerast, kes said kennelköha nosoode, haigestus ainult 1,9% koertest. Osadel koertel olid vaid vähesed ja nõrgad haigussümptomid. Vaktsineeritud koertest haigestus kennelköhasse 4,7%.
Nii et nosoodid võivad olla väga tõhusad kennelköha ennetamisel ning kui koerad haigestuvadki, võivad nosoodid vähendada haiguse raskust.

Ravimtaimed kennelköha jaoks
Mõnede ürtide ja vürtside lisamine koera toidule võib toetada immuunsüsteemi ning aidata haigusi ennetada. Proovige mõne sellise andmist iga päev, eriti kui koeral võib olla stress, olete koeraga reisil või ta kohtub uute koertega. Aastaaegade vahetus võib samuti nõrgendada teie koera kaitsevõimet - täpselt nagu meil.
Parimad immuunsust tõstvad ravimtaimed teie koerale:
Punane siilkübar (Echinacea)
Punane siilkübar on immuunsust stimuleeriv aine, suurepärane vahend hooajalistest temperatuurikõikumistest tingitud haiguste ennetamisel ja võib ennetada seega ka nakkushaigusi, näiteks kennelköha.
Tema omadused:
Seenevastaste omadustega looduslik antibiootikum
Viirusevastane
Võib aidata ära hoida vähirakkude arengut pikendades tervete rakkude eluiga
Kui palju anda: enamiku koerte jaoks 12–25 tilka punase päevakübara alkoholivaba tinktuuri kolm korda päevas. Parima effekti saavutamiseks anna 5 päeva järjest, seejärel tee 2–3 puhkepäeva.

Küüslauk
Jah, küüslauk. Küüslaugu osas on palju eriarvamusi ja palju inimesi ka arvab, et see on koertele kahjulik. Tegelikult on see teie koerale hoopis kasulik ning üks parimaid immuunsuse turgutajaid. Küüslauk sisaldab antioksüdante nagu A-vitamiin ja mineraale nagu väävel ja tsink. Samuti pakub see soolestiku tervise toetamiseks laias valikus B-vitamiine.Küüslauk omab ka tugevat viirusevastast, antibakteriaalset, põletikuvastast ja vähivastast toimet.
Kuidas anda oma koerale küüslauku?
Kasuta värsket orgaanilist küüslauku. Koori küüs, seejärel haki, tükelda või purusta küüslauk. Lase sel seista 10-15 minutit, see vabastab küüslaugu peamise meditsiinilise omaduse allitsiini. Kuna allitsiin laguneb kiiresti, siis kasuta küüslauku kohe pärast seisuaega. Sega see oma koera toidule. Anna seda allpool toodu põhjal vastavalt koera kaalule:
2kg – 1/7 tl
5 kg – 1/3 tl
10 kg – 2/3 tl
15 kg – 1 tl
20 kg – 1 ½ tl
25 kg – 1 ¾ tl
30 kg – 2 tl

Kibuvits
Kibuvits pakub koerale suurepärast looduslikku C-vitamiini allikat, mida koera keha suudab hõlpsasti töödelda. Looduslik vitamiini allikas on palju parem kui sünteetilised C-vitamiini toidulisandid (nagu askorbiinhape), mis võivad põhjustada ka kõhulahtisust kaotades eesmärgi tugevdada koera tervist. Kui palju anda: lisa 1–2 tl jahvatatud kibuvitsapulbrit ühele toidukorrale.

Ingver
Ingver on soojendav, kootav ja toniseeriv ürt. See stimuleerib immuunsüsteemi ja omab tugevaid viirusevastaseid, põletikuvastaseid ja antibakteriaalseid omadusi. Kuidas ingverit kasutada:
Kasuta ingveri juurt. Koori ja haki juure kollane osa peeneks. Lisa toidule allpool olevates kogustes:
1/4 tl miniatuursed tõud
1/2 tl alla 15 kg koertele
3/4 tl üle 15 kg koertele

Kummel
Kummel aitab ärevuse või seedeprobleemide korral tema üldrahustava ja magu rahustava toime tõttu. Sellel on ka tugevad põletikuvastased ja antimikroobsed omadused tugevdades nii koera immuunsüsteemi. Kuna kummel on oma olemuselt kerge toonik, on seda tundliku kõhu või mõne maksaprobleemi korral koerale ohutu anda.
Kui palju anda: manusta alkoholivaba tinktuuri kujul koerale suhu või lisa vette 0,25 ml kuni 0,50 ml 10 kg kehakaalu kohta kaks korda päevas.

Lihtne immuunsust tugevdav ravimtaimede retsept
See taimne immuunsust tugevdav retsept on ohutu kõigile koertele, sealhulgas eakatele ja umbes alates 10 nädala vanustele kutsikatele. Seda ravimtaimede segu võib anda koerale igal ajal, et koera immuunsust toetada:
4 spl jahvatatud kibuvitsa
4 spl kuivatatud punast päevakübarat
4 spl kuivatatud kummelit
1–2 teelusikatäit värsket ingverit või rohkem, kui teie koer talub selle tugevat maitset
Sega kõik maitsetaimed põhjalikult ja pane klaaspurki. Sule purk tihedalt ja hoia kuivas kohas, otsesese päikesevalguse eest kaitstult

Ravimtaimede immuunsegu ja küüslaugu doseerimine
Väikesed alla 13 kg kaaluvad koerad: 1/4 värskelt hakitud küüslauguküünt + 3/4 tl ürdisegu kaks korda päevas
Keskmise suurusega koerad 13 kg–22 kg: 1/2 värskelt hakitud küüslauguküünt + ½ spl ravimtaimede segu kaks korda päevas
Suurtele ja gigant tõugu koertele 22 kg +: 1 värskelt hakitud küüslauguküünt ja 1 spl ürdisegu
Veelgi effektiivsem on maitsetaimi infundeerida tee valmistamise teel. Lihtsalt vala antud segule kuum vesi peale ja lase sel umbes 10 minutit tõmmata. Seejärel lisa segu koera toidule.

Lisaks: Dana Scott (https://www.dogsnaturallymagazine.com/bordetella-does-your-dog-really-need-the-kennel-cough-vaccine/)

No comments:

Post a Comment