12.8.16

õunaäädikas koerale

Õunaäädikal on sama PH, mis koera soolestikul, seega aitab see toitu paremini lagundada ja omastada paremini ka vitamiine ning seetõttu soovitatakse seda lisada koera toidule. Muuhulgas tapab õunaäädikas ka 80-99% halbadest bakteritest. Koguseliselt tuleks lisada 1 supilusikatäis õunaäädikat 23 kilo kehakaalu kohta.
Hea vahend on see ka nii sügeleva naha puhul kui ka näiteks kõrvade puhastamisel .
Selleks, et õunaäädikas sisaldaks elus ensüüme, mis on su koerale kasulikud, peab õunaäädikas olema kindlasti orgaaniline - pastöriseerimata ja ka filtreerimata, kuna nii on see nii pestitsiidide kui ka kemikaalide vaba. See tähendab, et õunaäädikas peaks nägema välja kas hägune või siis pudeli põhjas peaks olema sade, selline ämblikuvõrku meenutav klimp. See on bakter ning pärm, mille abil sai õunasiidrist äädikas. Enne kasutamist loksuta kindlasti pudelit!

Allpool mõned näidustused, mille puhul võib õunaäädikast abi saada.
Õunaäädikat võib anda toidu või veega. Anna 1/4 kuni 1/2 teelusikatäit 2 korda päevas. Õunaäädikas aitab säilitada mao happesuse tasakaalu.
Õunaäädika lisamine võib aidata järgmistel juhtudel:
parandab seedimist
võitleb pärmseene infektsioonidega
leevendab allergia sümptomeid
toetab liigeste tervist
puhastab pisaraplekid
Väikeste koerte veele lisa 1 teelusikatäis õunaäädikat, suurte koerte puhul on koguseks 1 supilusikatäis. Alusta väiksematest kogustest, et koer harjuks.

Sügelev nahk
Õunaäädikas võib aidata juhtudel, kus sügeleva naha põhjuseks on pärm (pärm ei armasta happelist keskkonda). Pärmi korral on reeglina käpapadjandite vahed punased ning koer kipub neid pidevalt limpsima. Lisaks võivad ka kõrvad minna täiesti punaseks. Tee veest ja õunaäädikast 50/50 lahus, pane sprei pudelisse ning pihusta sügelevale kohale. NB! Vaata, et ei pihustaks katkisele kohale, kuna õunaäädikas kipitab.

Kõrvapuhastusvahend
Reeglina ei peaks me oma koera kõrvu pidevalt puhastama, sest need peaks tegelikult ise puhastuma. Kui pead siiski oma lemmiku kõrvu pidevalt puhastama, siis vaata üle tema toidulaud ning puhasta tema keha.
Kui su lemmik on hädas kas allergia või pärmseene vohamisega, võib see tähendada ka sügelevaid kõrvu ning see võib olla neile päris ebamugav. Sellisel juhul võib abi saada õunaäädikast.
Ennetava puhastusrežiimina tee lahus 50/50 õunaäädikast ja filtreeritud veest.
Kontrolli koera kõrvu igapäevaselt ning mustuse korral puhasta kõrva nähtavaid osasid kas lahuses immutatud puuvillapadja või haavatampooniga ning jätka senikaua kuni vatipadi või tampoon jääb täitsa puhtaks.
Ära kunagi pane midagi kõrva sellesse osasse, mida sa ei näe, sest sa ei taha riskida mõne delikaatse koha kahjustamisega!
Kindlasti eelista alati orgaanilist õunaäädikat! See on suurema tõenäosusega vaba nii pestitsiididest kui muust keemiast, mida põllumajanduses kasutatakse!

Kirbu- ja puugitõrjevahend
Lisaks saab õunaäädikast teha ka puugitõrjevahendit - võta lihtsalt 50% õunaäädikat ning lisa sellele teine 50% filtreeritud vett. Ennem, kui sa koeraga välja lähed, pihusta lahust tema karvkattele (puukidele ning kirpudele ei meeldi õunaäädika happesus). Lisaks on toodud ära ka soovitus lisada puugihooajal 2 supilusikatäit õunaäädikat lahustatuna koera joogivette.

Siiski pea meeles, et iga koer on erinev ning kõikidele ei pruugi see happelisus sobida. Seega, kui hakkad seda koera toidule või joogile lisama, siis jälgi tema reaktsiooni. Osad koerad võivad vajada hoopis väiksemat kogust ning mõnedele see väga ei sobigi.

Õunaäädika-tee kehaloputus
Sellisest kehaloputusvahendist võib abi olla naha PH taastamisel, sügeleva naha rahustamisel, löövete ja putukahammustuste puhul. Selleks tuleb järgnevad koostisained kokku segada ning säilitada korgiga pudelis (ennem kasutamist loksutada korralikult)
1/2 tassi õunaäädikat
1/2 tassi jahutatud rohelist teed
1 tass filtreeritud vett
Peale pesu pihusta soe vedelik koera karvale/nahale ning hõõru see korralikult sisse. Võid lasta koeral õhu käes ära kuivada, siis pakub see kaitset ka putukate vastu. Kui lõhn on vastumeelne, loputa koer korralikult ära ning kuivata kuivaks.
Lahust võid säilitada ka 1-2 nädalat külmkapis (kui hallitus tekib, viska ära) ning kasutada putukahammustuste või nõelamiste korral.

Allikas: https://www.dogsnaturallymagazine.com/3-simple-ways-apple-cider-vinegar-can-help-your-dog/

Isetehtud kodune õunäädikas
Valmib umbes kuu ajaga. Enamus sellest on muidugi ootamine, et väärt kraam kääriks ja seejärel settiks.
Kogus: paar pudelit
Koostis:
1 kg purustatud õunu (näiteks sibulõunad või muud alles jäänud õunad)
1 liiter leiget vett
1 sl kuhjaga suhkrut (käärimiseks)
2 viilu leiba

Valmistamine:
Varu laia suuga klaaspurk (kolmeliitrine) või laia suuga toiduplastikust anum. Pese õunad (koorima ei pea ja südamikke ei pea välja lõikama), lõika plekid välja, tükelda ning purusta köögikombainis või saumikseriga, lisades vajadusel sorts vett. Ei pea täitsa püree olema, piisab purustatud massist. Lisa leige vesi, suhkur ja näppudega pudiks tehtud leib. Sega korralikult segamini. Anum peaks olema täidetud kolmveerandini, sest mass kerkib käärides. Peale aseta rätik või salvrätik ja pane kogu kraam toatemperatuurile ja pimedasse kohta käärima. Paari nädala jooksul sega õunamassi paar korda päevas.
Kui mass enam ei kerki ja hakkab alla vajuma, siis kurna see läbi peene sõela või marlilapi. Vala samasse nõusse tagasi ja lisa veel supilusikatäis suhkrut. Sega korralikult läbi. Pane jälle see pimedasse ja toatemperatuurile seisma. Kata õhukese riidega kinni. Nüüd pole enam tarvis äädikat puutuda. Valmis on see siis, kui sete vajub põhja (äädikas jääb ise ikkagi üsna hägune), peale tekib valge kirme ja kogu kraam ei lõhna enam nii intensiivselt. Selleks kulub taas paar nädalat. Nüüd aseta äädikaanum ettevaatlikult lauanurgale ja transpordi väärt kraam veinivoolikuga pudelitesse.

Kui panna sisse leiba, peaks see olema naturaalse juuretisega tehtud. Võib ka leiba mitte panna, ainult natuke suhkrut, et protsess kiiremini käima läheks ja vett lisada.

Võib ka nii, et purustad köögikombainis õunad hästi peeneks, paned purki, kääritad kaks nädalat. Kurnad läbi 4 kordse marli, kääritad veel 6-8 nädalat ja siis pudelisse. Teisel käärimisel tekib peale kile, selle võtad ära, ülejäänu kõik pudelisse.

Allikas: internet

No comments:

Post a Comment