8.5.14

sügelus ja allergiad

Kuigi väga levinud on seostada sügelemist allergiaga ja probleemi püütakse tihti lahendada allergiasümptomite kontrolli alla saamisega, siis sügelemine võib olla tingitud hoopis toidust või keskkonnast ning esimese asjana peaks pöörama tähelepanu sellele. Ravimite pikaajaline andmine tihti ei lahenda probleemi, vaid reeglina surub lihtsalt sümptomid kuskile sügavale. Ühel hetkel tulevad need sümptomid aga uuesti esile. Osadel koertel tuleb sügelus tagasi sisuliselt kohe kui ravimite manustamine lõpetatakse.
Dr. Edward Beltran on öelnud "Allergiad saavad alguse seedekulglast kuni pole tõestatud teisiti. Kopsud, käpad, kõrvad ning nahk on kõigest jäämäe tipp. Probleem asub soolestikus".
Puhastades oma koera keha, saad ka allergiad kontrolli alla.
Nagu kõikide terviseseisundite puhul, mängib sinu lemmiku immuunsüsteem ka siin kõige suuremat rolli. Tugev immuunsüsteem suudab sügelust ja allergiaid eemal hoida, seega esmajoones oleks vaja just oma lemmiku immuunsüsteemi tugevdada.

Dr. Bassingthwaighte toob välja mida tuleks silmas pidada sügeluse ja allergiate puhul:

Geneetika
Selgita välja kas su kutsika vanematel on olnud terviseprobleeme, sealhulgas allergiaid. Elujõulised tasakaaluka närvisüsteemiga vanemad on aluseks tugevamale tervisele ka järglastel.

Vaktsineerimine
Kõige ägedam allergia tekitaja on vaktsineerimine. Jah, vaktsineerima peab ning mingitel juhtudel on ka mõistlik, aga peale vaktsineerimist tuleks läbi viia detox.

Kehv toitumine
Kõige kroonilisem allergia tekitaja on toitumine. Tehes muudatused toitumises, toimuvad koertel, kelle nahk on olnud väga halb, tohutult suured paranemised.
Vahetades toitu kindlasti arvesta, et muudatused võtavad aega ja neid võib näha alles umbes kuu aja jooksul.

Stress
Stressi võib tekitada nt kolimine, perekonnaliikme kaotus või liigikaaslase kaotus. On koeri, kes muutuvad üle keha roosaks, kuumaks või sügelevaks lihtsalt sellepärast, et nende omanikud hakkavad nt reisile minema.

Keskkonnamõjud
Keskkonnamõjude alla käib ükskõik milline keemia (ka sünteetilised lõhnad või õhuvärskendajad) ja isegi tolmulestad või mõned taimed võivad tekitada kokkupuutel sügelust.

Kirbud
Kirbud on samuti allergia tekitajad. Kui su koer sügeleb, siis tasub kontrollida kas su koeral võivad olla kirbud.

Dr. Karen Shaw Becker’i soovitused kuidas allergiatega toime tulla.

Mis on allergiline dermatiit?
Kui räägitakse allergiatest inimeste puhul, siis on sümptomiteks tavaliselt köha ja nohu, loomade puhul aga on selleks sümptomiks tihti hoopis allergiline dermatiit. Allergiline dermatiit on naha ärritus või põletik. Sellisel juhul koer sügeleb väga kõvasti, võib närida oma käppasid või muid kehaosasid ning olla üleüldiselt ärritatud. Ta võib ennast pidevalt hõõruda ka vastu vaipa või mööblit, et sügelust veidikenegi leevendada.
Sügeluse kasvades võib nahk muutuda põletikuliseks ja tundlikuks, koera nahale võivad tekkida karvutud alad, haavad või kärnad. Koertel võib sellest välja areneda hotspot, mis on üleliigse bakterite arvu tulemus. Kasside puhul ei ole hotspot väga tavapärane.

Hooajalise allergia erisus
Hooajalise allergia puhul on koeral reeglina probleem kõrvadega. Kuulmekanal võib muutuda sügelevaks ja põletikuliseks, mis on üks tavalisemaid allergilisi reaktsioone. Lisaks võib seal hakata vohama nii pärmseen kui ka bakterid. Võimaliku kõrvapõletiku sümptomid - kõrvade sügamine, pea raputamine, karvakaotus kõrvade juurest, vastik hais ning loomulikult ka eritis.
Reeglina käib allergiaga kaasas ka üleüldine punetus, mis tähendab, et su lemmikul võivad muutuda punaseks ükskõik millised kehaosad - nt silmad, nina, käpad, kõht, tagumise käpa siseküljed ning ka saba alguskoht.
Kuigi koertel ja kassidel tavapäraseid allergiasümptomeid tavaliselt ei esine, siis mõnikord võib siiski juhtuda, et ka su koeral või kassil esinevad nohu, vesised silmad, aevastamine või köhimine. Loomadel, kellel esineb allergiat nt õietolmu, muru, umbrohu ja hallitusseente vastu, tekib tihti tundlikkus ka teiste sisse hingatavate allergeenide vastu. Loomadel, kellel on nõrgad kopsud, võib sarnaselt inimestele tekkida sinusiit ja bronhiit.

Potentsiaalsed lahendused
Esimese asjana tuleb alati üle vaadata lemmiku toidulaud ning kas koeral võib olla lekkiva mao sündroom. Tihtipeale on põhjuseks, miks hooajalised allergiad iga aastaga aina hullemaks lähevad, düsbioos (mikroobikoosluse tasakaalu häire). Loomad, kes kannatavad düsbioosi all, peaksid olema põletikuvastasel dieedil. Põletikku tekitavad reeglina toidud, mis on kõrge süsivesikusisaldusega. Seega ei tohiks toit sisaldada teravilja, sojat, maisi, riisi, tapiokki, herneid, läätsi, kikerherneid ega kartulit! Hiina toiduteooria kohaselt peaks vähemalt põletiku perioodidel vältima toite, mis on energeetiliselt soojad või kuumad (nt kana ja veis).
Omega-3 võib aidata vähendada põletikku kehas seega selle lisamine lemmikute toidule, kes on kimpus hooajaliste allergiatega, on reeglina kasulik. Parimad omega-3 allikad on krilliõli, lõheõli, tuunikalaõli, anšoovise õli, sardiiniõli ning muud kalaõlid. Pea meeles, et tursamaksaõli ei paku su lemmikule piisavalt EFA’t (hädavajalikud rasvhapped), vaid on lihtsalt väga hea A ja D vitamiini allikas.
Samuti on hea kookosõli, kuna see sisaldab lauriinhapet, mis aitab vähendada pärmi tootmist kehas. Kalaõli kasutamine koos kookosõliga enne põletiku puhkemist kehas võib aidata alla suruda põletikulist protsessi. Paljude koerte puhul võibki abi saada kõigest õli lisamisega toidule ka seetõttu, et sügelus on tingitud kuivast nahast.

Olenemata koerast ja tema karvast tuleks koera kammida vähemalt kord nädalas. Kammimisega nimelt aitame me nimelt keha loomulikku rasu laiali tõmmata ning seega keha niisutada.

Kuna allergia on immuunsüsteemi vastus, on vaja hoolitseda, et immuunfunktsioon püsiks optimaalsena. Seejuures tuleks vältida mittevajalikke rohtusid ja vaktsiine. Dr. Shaw Becker toonitab, et loomi kellel allergia lõkkele on löönud ei tohiks vaktsineerida. Nimelt stimuleerivad vaktsiinid immuunsüsteemi, mis on aga viimane asi, mida su lemmik sel hetkel vajab. Tema soovitab selle asemel tiitrite määramist.

Kui koera immuunsüsteem on nõrk ja ta on allergiatega kimpus tuleks teada, et õues joostes korjatakse kogu aeg suures koguses (miljoneid!) allergeene enda külge. Siin võib vähemalt osaliselt olla abi pesemisest. Küll aga peaks allergilise koera puhul olema šampoon kindlasti teraviljavaba ehk ei tohiks kasutada nt kaerahelbeid sisaldavaid šampoone.
Teine hea variant allergeenide vähendamiseks on käpavannid juhul, kui su lemmik lakub või närib oma käppasid. See võib aidata ära hoida nii nakatunud küünealuseid kui ka põletikulisi paistes käpapatju ja on aidanud hooajalisi allergiad kontrolli all hoida ka ilma ravimeid manustamata.

Kui sul on kodus allergiline koer, siis peaksid hoidma ka oma kodu võimalikult allergeenivaba:
Vähemalt kord nädalas tolmuimejaga puhastamine, põrandate pesemine ja samuti lemmiku enda pesa pesemine võib aidata vähendada allergeenide kogust. Kindlasti tuleks seejuures kasutada mittetoksilist pesuvahendit.
Lisaks on väga heaks vahendiks õhupuhastaja, mis aitab allergeene õhust vähendada.
Lemmiku pesa katmine kergelt pestava kattega on samuti väga hea variant allergeenide koguse vähendamiseks. Kindlasti ole ettevaatlik Hiinas toodetud toodete osas, kuna suure tõenäosusega on need üle piserdatud tuld tõkestava vahendiga ning see ei tule allergia puhul sugugi kasuks.

Toidulisandid

Kvertsetiin
Bio flavonoid, mis on antioksüdant ning millel on nii põletikuvastased kui ka teised suurepärased omadused. Dr. Shaw Becker nimetab seda looduse benadrüüliks, kuna see takistab histamiini vabastamist. Just histamiin on see, mis põhjustab allergilisest reaktsioonist tingitud põletikku, punasust ning ärritust.

Bromelaiin ja peptiin
Ensüümid, mis suurendavad kvertsetiini omastumist ehk siis muudavad kvertsetiini efektiivsemaks.

Eukalüptiõli
Võib olla raviva toimega limaskestadele. Eukalüptiõli (kindlasti jälgi kvaliteeti!) lisamine diffuuserisse on tulnud allergilise loomaga väga kasuks.

Mesi
Võib aidata desensibiliseerida (muuta vähem tundlikuks) keha kohalike allergeenide suhtes. Kindlasti tasub osta mett kohalikult mesinikult, kelle toote kvaliteedis oled kindel.

Kokkuvõtteks
Mida rohkem allergiline loom allergeeniga kokku puutub, seda intensiivsem ja kauakestvam on tema allergiline reaktsioon.
Dr. Shaw Becker soovitab hakata probleemiga tegelema kohe kui märkad esimest sümptomit. Tavaliselt juhtub see 6 kuni 12 kuu vanusena.

3 sammu, mida teha 30 päeva:

Terapeutiline annus kala või nt roheliste merekarpide õli. Kui reeglina on vaja anda umbes 1500 mg (1,5 g) kalaõli ca 9 kg kehakaalu kohta, siis nüüd anna kahekordne kogus. Soovitav on lisada ka veidi orgaanilist MCT õli (ilma lauriinhappeta). Enamus koertel vähenevad sügelemise sümptomid oluliselt, kui mitte täielikult. Seda põhjusel, et omega-3 rasvhapped on väga tugeva põletikuvastase toimega ja tihtipeale on sügelev nahk hoopis tingitud põletikust mitte allergiast. Seega rasvhapete lisamine toidule võib aidata rahustada põletikulist, sügelevat nahka. Siiski tasub eelistada mereõlidest eelkõige merekarpide- mitte kalaõli EPA (eikosapentaeenhape) tõttu. Merekarpidest valmistatud õlid sisaldavad lisaks EPA-le ka teisi põletikuvastaseid rasvu.

Anna oma koerale väga kõrge kvaliteediga probiootikumi 2 korda päevas. Bacillus subtilis on parim, kuna see suudab ellu jääda ka karmis soolestiku keskkonnas. Probiootikumide lisamine on oluline sellepärast, et koerad, kellel on kas tasakaalustamata või lekkiv soolestik võivad toota vähem ensüümi, mis lõhustab histamiini. Histamiin on aga tihti sügeluse põhjuseks
Seega kahekordista probiootikumide kogust 30 päevaks ning väldi kääritatud toite, kuna need võivad olla rikkad histamiini poolest.

Pese oma koera 30 päeva jooksul esimesel nädalal üle päeva ning seejärel üle 3 või 4 päeva. Tasapisi suurenda pesemiste vahele jäävat päevade arvu. Kui su koer hakkab taas rohkem sügelema, siis jälle vähenda. Oluline on ka šampooni kvaliteet - kasutama peaks orgaanilist, looduslikku ning ilma kahjulike koostisaineteta šampooni.
Kuigi reeglina pole soovitav koera nii tihedalt pesta, sest see eemaldab karvast vajalikud kaitsvad õlid ning lisaks sekkub ka bakterite kolooniate töösse, kes elavad sinu lemmiku nahal, siis antud juhul aitab pesemine maha pesta nahal asuvad allergeenid (sügeluse tekitajad). Seda peaks aga kindlasti tegema lühiajaliselt, seega peale 30 päeva ära oma koera enam nii tihti pese.

Stafülokokk bakteri infektsiooni suudab tugev immuunsüsteem samuti ise eemal hoida, kuid nõrga immuunsüsteemi korral ei tule keha sellega toime ning võib tekkida põletik.
Kuigi põhimõtteliselt võib stafülokokk infektsiooni saada iga koer, siis on see rohkem levinud siiski noorte koerte puhul, kelle immuunsüsteem ei ole veel piisavalt tugev või siis vanemate koerte puhul, kelle immuunsüsteem on juba nõrgenenud.
Tihtipeale on stafülokokk bakteriga hädas koerad, kellel on kas kirbud või allergiad, sest mõlemad põhjustavad liigset sügelust ning kratsimist/närimist. Kui koer ennast pidevalt lakub, kratsib või närib, siis ta ärritab sellega nahka ning see võimaldab stafülokokk bakteril kehasse siseneda.

Stafülokokk infektsiooni sümptomid:
liigne sügelemine, närimine või lakkumine
põletikuline nahk koos punaste punnidega
mäda sisaldavad väikesed punnid
mädased või kärnased/ketendavad alad haava kohas
valulik haava koht
ümmargused alad, millel on tume keskkoht ning punase koorikuga äär
punasus ja tundlikkus
karvakadu, mõnikord tuleb karv ära tükkidena
letargia, söögiisu kadu
palavik
põletik silmades, nahal, kõrvades või hingamisteedes

Kodustest vahenditest võib abiks olla looduslikest antibiootikumidest nagu nt toormesi. See võib olla eriti efektiivne kui seda segada kurkumipulbriga. Saialill on samuti väga hea abimees. Ka kaerahelbevannid jahedas vees võivad aidata leevendada nii valu kui sügelust.
Kui aga näed, et koera enesetunne on väga kehv, infektsioon väga laia levikuga ning su lemmikul on kõrge palavik, siis tuleks pöörduda arsti poole.

Allikas: internet

No comments:

Post a Comment