20.1.14

hammaste eest hoolitsemine

Arvamus, et kuivtoidu söömine puhastab koeral hambaid on sama mis arvata, et inimese hambaid puhastab küpsiste söömine. Kuna kuivtoit sisaldab suurel määral süsivesikuid, siis ei saa kuivtoit hambaid puhastada. Süsivesikud on pigem just põhjuseks miks koera hambaid peaks puhastama!
Parim variant on pakkuda oma lemmikutele naturaalset närimist, et nad saaksid ise oma hambaid puhastada. Selleks sobivad hästi toored (liharohked) kondid, mis samuti võitlevad tõhusalt hambakatu vastu ja seeläbi hambaid puhastavad!
Hambakatt ehk hambaplakk (ingl k: plaque) on kleepuv ja pehme baktereid täis kile, mis koguneb hammaste, igemete ja keele peale. Kui see moodustis seguneb süljega, siis muutub see valgeks kõvaks kihiks ja seda mineraalset sadet hammastel nimetatakse hambakiviks. Aja möödudes suureneb hambakivi hulk ning see võib põhjustada paradontiiti. See loob ideaalse kasvukoha suus pesitsevatele bakteritele. Bakterid toodavad ka toksiine, mis põhjustavad erinevaid periodontaalseid haigusi.
Hambaplakki ja -kivi saab eemaldada ka looduslike käepäraste vahenditega.

Võimalusi, kuidas lemmikuid hammaste hooldusel aidata:
*üheks hambakivivastaseks salarelvaks on merevetikas, mis imendub läbi seedeprotsessi looma sülge ning takistab seeläbi hambakatul ja -kivil hammastele tekkida. Merevetika positiivne mõju looma suu tervisele on teaduslikult tõestatud - seetõttu võiks merevetika lisada koera või kassi igapäevamenüüsse.
*maks on üks toitainetest pakatavamaid toite, mis on rikas nii A- kui ka D-vitamiini poolest, millest mõlemad on olulised heaks suuterviseks. D-vitamiin aitab kehal kaltsiumit omandada ja luid tugevdada. A-vitamiin on antioksüdant, mis aitab ennetada igemehaigusi.
*mee taruvaigu tinktuur (alkoholivaba)- aitab vähendada bakterite tekitatud katu ja kaariese esinemist
*hambaid toetavad looduslikud tooted (nn. „looduslikud hambaharjad“) aitavad hambakatu ja -kivi vastu

On olemas spetsiaalsed hammaste puhastuslapid koertele, aga nende kasutamisel koos „looduslike hambaharjadega“ peaks olema ettevaatlik, kuna puhastuslapid ise on niisutatud erinevate ainetega (näiteks vesi, propüleenglükool, kloorheksidiindiglükonaat, glütseriin, polüsorbaat 20, diasolidinüüluurea, metüülparabeen, propüülparabeen, maisiõli).
On olemas spetsiaalsed (silikoonist) koerte nn. näpu(otsa)hambaharjad (osad ka koos massaziharjaga), milliseid on mugavam kasutada, kui hambaharja. Hambaharja kasutamisest on juttu allpool*

„Looduslikud hambaharjad“

Saialill
Pasta, mis on valmistatud saialille tinktuurist. See hambapasta tugevdab hambaid ja aitab ennetada hambaauke. Saialillel on väga tugev põletikuvastane toime ning seetõttu sobib ta väga hästi kasutamiseks hambakatu, igemepõletiku või ka muude hammaste probleemide korral.
*1 osa saialille tinktuuri (alkoholivaba) ning 3 osa vett
Sega kokku ning kanna hammastele ja igemetele.
Loputa (meie oleme kasutanud selleks irrigaatorit) või puhasta kas märja lapi või vatipadjaga.

Kurkum
Pasta, mis on valmistatud kurkumi pulbriga. Kui kurkum tavaliselt määrib kõik millega kokku puutub kollaseks, siis hambad teeb ta hoopis valgeks. Kurkumit saab suurepäraselt kasutada loodusliku hammaste valgendajana ning piisab, kui pesta sellega hambaid kord paari nädala tagant.
*¼ tl kurkumit (pulbrina)
*mõned tilgad vett
Sega omavahel kurkum ja vesi pastaks, pane see hambaharjale ja pese hambaid umbes 2 minutit. Peale pesu loputa või puhasta hambad muul moel. Tuleb silmas pidada, et hambahari saab selle toiminguga üdini kollaseks. Meeles tuleb pidada, et kõik see, mis on suust väljaspool, muutub kollaseks ja jääb üsna pikalt kollaseks! Kurkum ei kahjusta valgendamisel hambaemaili, mida teevad enamus valgendajaid.

Aaloe
Aaloe on efektiivne hambakivist ja -katust põhjustatud igemehaiguste korral, ka leevendab valu ja põletikku. Mikroobivastane aine hävitab bakterid ja lisaks sellele võitleb halva hingeõhuga.
*lõika aaloe lehed ribadeks
Hõõru ribad otse hammastele ja igemetele.
Lase 10 minutit mõjuda ja seejärel loputa või puhasta muul moel.
Kasuta seda meetodit 2 korda päevas.

Söögisooda
Söögisooda on hambaplaki ja hambakivi eemaldamiseks populaarseim ja tõhusaim vahend.
See neutraliseerib suus olevad happed, vähendades seeläbi kahjulike bakterite hulka. Samuti aitab see muuta hambad säravamaks ja valgemaks.
*sega 1 tl soodat vähese veega
Probleemi ilmnemisel tuleks seda hammastele hõõruda kord päevas. Kuna sooda võib ärritada limaskestasid, tuleks see pärast puhastusprotseduuri loputada või puhastada kas märja lapi või vatipadjaga. Sooda tapab bakterid ja aitab lahustada ning eemaldada hambakivi. Igemepõletiku korral tuleks soodaga ka koera igemeid õrnalt töödelda ning siis suu puhastada.
Korda protseduuri 1 kord nädalas, kuid mitte tihedamini.

sidrun + sooda
*mõni tilk sidrunimahla
*näputäis söögisoodat
Kanna segu hammastele ja hõõru.
Loputa või puhasta muul moel.
Kasuta korra nädalas.

Kookosõli
Õliga eemaldamine on juba ammu teada meetod, mis toetab suuõõne tervist ja aitab hambakivi hammastelt eemaldada. Ekstra-neitsi kookosõli on suurepärane vahend, kuna selles on rikkalikult lauriinhapet, millel on põletikuvastane ja antibakteriaalne toime. Protseduuri viiakse traditsiooniliselt läbi eheda ja puhta, parimal juhul maheda seesami- või kookosõliga. Hea on valida külmpressitud õli. Sellel on looduslik omadus toimida organismile justkui magnetina, eemaldades hammastelt pindmised plekid ja bakterite kogumid. Naturaalne ja looduslik vahend toodab antioksüdante, mis lõhuvad mikroorganismide seina ja hävitavad need. Õli tõmbab ligi bakterite rakumembraanis olevat lipiidikihti ja kogub need nii enda külge kokku. Oil-pulling on väga pikaajaline ja laialt levinud looduslik traditsioon.
Kanna hammastele 1 spl ekstra-neitsi kookosõli ja hõõru. Hoia suus 15 kuni 20 minutit.
Loputa või puhasta.
Korda seda iga päev hommikuti enne sööki.

kookosõli + söögisooda
*1 osa külmpressitud kookosõli
*1 osa söögisoodat
Kanna segu hammastele ja hõõru.
Loputa või puhasta.
Kasuta korra nädalas.

Maasikad
Väga hea vahend suviseks hambahoolduseks on tavaline aedmaasikas, mis küll hambakivist võitu ei saa, kuid igapäevasel hooldusel on tubli abimees. Samuti paneb maasikas hambaplaadi kaunilt särama, kuna maasikad võivad hambaid valgendada. Mari sisaldab õunhapet, mille hammastelt plekke eemaldav toime on tõestatud.
Võid lõigata maasika lihtsalt pooleks ja hõõruda sellega üle hammaste. Jäta hammastele 5-10 minutiks ja loputa või puhasta.

maasikad + söögisooda
Purusta 2-3 maasikat. Sega maasikate juurde supilusikatäis söögisoodat veega, et saada hambapasta konsistents. Saadud pastaga hõõru hambaid. Seejärel loputa või puhasta.

Õunad
Õun tagab luude vastupidavuse, terved hambad ja igemed. Õunte kiuline koor aitab hambaid puhastada ning mõjuda igemetele stimuleerivalt. Mahlane viljaliha sobib hästi ka hammaste vahelt muude toidujääkide eemaldamiseks. Õunte mineraalained esinevad rakumahlas lahustunult, seejuures koore all on mineraalaineid tavaliselt rohkem kui mujal viljalihas. Mineraalained on luustiku ja hammaste põhikomponendid ning aitavad edasi kanda närviimpulsse. Koos vitamiinidega on need erinevate ensüümide kofaktorid.
Õunad sisaldavad kiudainet nimega pektiin, mis on toiduks teatud sorti kasulikele bakteritele, seega on nendel kiudainetel prebiootikumide funktsioon. Kiudaineid sisaldavad vaid taimsed toiduained.
Õuntes leidub ka õun- ja sidrunhapet.
Õuna närimine on hammastele kasulik, sest mälumise tõttu suurenenud süljeeritus uhub baktereid minema. Lisaks on õunanärimine kui hammaste harjamine - katt nühitakse maha.
Kuna õunad sisaldavad ka palju looduslikke suhkruid, siis seetõttu ei tohiks unustada peale õuna söömist suud loputada või puhastada muul moel, et suhkur ning happed ei jääks igemete külge ega nende ümber.

Salatid
Õigemini on nendeks vaid lehtköögiviljad, näiteks lehtkapsas, spinat ja seller. Nad on täis kiudaineid ning samas vägagi madala kalorisisaldusega. Nii nagu õunte puhul, tähendab see seda, et nad on suurepärased hammaste toidujääkidest puhastamisel. Samas sisaldavad lehtkapsas, spinat ning seller ka palju kaltsiumi, mis hoiab hambaid tugevatena.

Porgandid
Kiuline puu- ja köögivili on hammastele väga hea. Kuid porgandil on ka muid eeliseid. Näiteks krõmpsuvad toidud vajavad rohkem läbinärimist, mis omakorda stimuleerib igemeid, soodustab sülje tootmist ning puhastab hambaid loomulikul teel. Lisaks sisaldavad porgandid ka B-vitamiine, mis võitlevad bakterite vastu.

Nelk
Nelki on hambavalu vastu kasutatud juba väga ammu. Nelgil on valuvaigistav toime ja see võitleb ka suus olevate mikroobide vastu, mis põhjustavad hambakivi ja -kattu.
*sega kokku 1 tl nelgipulbrit ja oliiviõli
Kanna segu hammastele.
Oota mõni minut ning seejärel loputa või puhasta muul moel.
Tee seda 2 korda päevas.

Äädikas
Äädikas aitab vältida hambaemaili demineraliseerimist, samuti takistada ja vähendada hambakatu akumuleerumist. Samuti on see antibakteriaalsete omadustega.
*sega 2 tl äädikat ja 1 tl soola ½ tassi sooja veega
Kanna seda hammastele 1 või 2 korda päevas. Loputa või puhasta muul moel.

Õunaäädikas
Kanna suutäis õunaäädikat hammastele. Seejärel loputa või puhasta.

õunaäädikas + söögisooda
Sega väikses kausis õunaäädikas söögisoodaga hambapasta taoliseks seguks. Kanna pasta hammastele. Lase mõjuda 5 minutit. Loputa või puhasta.

Apelsinikoored
Apelsinikoores olev limoneen aitab lõhkuda hambakattu, ilma et see õõnestaks hambaemaili, samas kui C-vitamiin aitab vältida hammastel mikroorganismide kasvu. 
Koori apelsin. Hõõru (ennem magamaminekut) apelsinikoorte valge osaga hambaid ja igemeid 2 min.
Hommikul loputa või puhasta muul moel.
Korda protseduuri vastavalt vajadusele, et hoida hambad puhtad ja valged.
Kui Sul ei ole värskeid apelsinikoori, siis võid kasutada ka kuivatatud apelsinikoore pulbrit.

apelsinikoor + loorberileht
Koori apelsin. Hõõru koorega hambaid. Nüüd purusta loorberilehed pulbriks. Hõõru loorberipulber hammastele. Lase mõjuda 5 minutit. Loputa või puhasta. Kasuta seda meetodit paar korda nädalas.

Banaan
Hõõrudes hambaid banaanikoorega muudavad neis sisalduv mangaan, magneesium ja kaalium hambad valgemaks.
Koori banaan. Võta tükike koort ja hõõru sellega hambaid 2 – 3 minutit. Loputa või puhasta.

Guajaav
Nii guajaavi vilju kui ka lehti peetakse suurepärasteks hambaplaki vastasteks aineteks. Lisaks sellele on neil põletikuvastased ja valuvaigistavad omadused, mis aitavad vähendada igemete turset ja valu.

Pähklid
See on ammu teada, et pähklid on imeline toit. Nad sisaldavad tervislikke rasvu, valke ja mis on hammaste jaoks kõige olulisem - neil on sarnaselt porgandiga närimisel sülge tekitav toime. Lisaks on pähklid täis kaltsiumi.

Pähklipuu puukoor
See koor eemaldab plekke nähtavalt. Pole küll parima maitsega, kuid tulemused on seda väärt. Võta väike tükk puukoort. Hõõru koorega hambaid. Seejärel loputa või puhasta.

Basiilik
Äärmiselt kasulik hammastele, aitab tänu oma antibakteriaalsetele omadustele ka veritsevate igemete korral. Samuti aitab ennetada hamba- ja igemevalu ning mäda igemetes. Kuivata lehed päikese käes, purusta ja sega päevalille õliga. Määri hammastele. Loputa või puhasta.

Päevalille õli
Indias on juba läbi sajandite kasutatud eriliselt tõhusat bakteritest vabanemise tehnikat – oil-pullingut. Seedimine algab suust ja seetõttu sõltub ka seedesüsteemi tervis sellest, kuidas kantakse hoolt suuhügieeni eest. Oil-pulling on ajurveedalik suu puhastamise meetod õli abil. See on osa holistilisest suuhooldusest ning on intensiivselt jääkainetest ja bakteritest vabastava toimega. Tegemist on suu loputamise protseduuriga, mis imab limaskestadelt ja keelelt mürgid, eemaldab hammastelt ning mikrovahedest kahjulikud bakterid. Oil-pullingu abil väheneb igemepõletike ja hambakatu või -kivi teke. See on üks lihtsamaid ja ühtlasi tõhusamaid mooduseid parandada oma enesetunnet terviklikult. Selle iidse Indiast pärit meditsiinilise tehnika järgi tuleb päevalille või seesamiõliga suud loputada 20 minutit. See teeb hambad uuesti säravaks, sest õli tõmbab ja eemaldab baktereid, lahustab kattu ning hambakivi.
Suud loputatakse ühe supilusikatäie rafineerimata õliga (seesami-, kookos-, oliivi- või päevalilleõliga).

Juust
Juustul on vaid siis puhastav mõju hammastele, kui seda ei sööda liiga palju. Juust sisaldab palju fosfaate ning kaltsiumi, mis tugevdavad loomulikul teel hambaid ja luid, kuid aitavad tasakaalustada ka pH-d suus, mis tähendab vähem kahjulikku hapet ning rohkem puhastavat sülge.

Must tee
Musta teega suu loputamine aitab kontrollida suus olevaid baktereid ja aitab vähendada hambakatu tekkimist tänu mustas tees leiduvatele antioksüdantidele ja selle antimikroobsetele omadustele. Lisaks on selles rikkalikult fluoriidi. See mineraal aitab vältida hammaste lagunemist ja tugevdab hambaemaili, kuna vähendab suus olevate bakterite võimet toota hapet, mis põhjustab hammaste lagunemist.

Roheline tee
On tehtud uuring 940 Jaapani mehega vanuses 49–59. Uuringus leiti, et neil, kes tarbisid rohkem rohelist teed, olid tulemuseks tervemad hambad ja igemed. Selle taga on antioksüdant katehhiin, mis joogis leidub. Katehhiin on põletikuvastane ja toimib periodontaalse haiguse vastu, mis on krooniline põletikuline haigus, mis mõjutab igemeid ja lõualuud.

Loodusliku hambapasta retsept
1/4 klaasi jahvatatud munakoori
1 tl. jahvatatud (kuivatatud) piparmünti
1-3 spl. kookosõli
kuni 1 spl. soodat
Tugevdab hambaid ja aitab ennetada hambaauke. Saadud pastaga hõõru hambaid. Seejärel loputa või puhasta.

*Hammaste harjamisest hambaharjaga
Hambapesu on ju tegelikult hammaste mehaaniline hõõrumine, mis suudab iga harjatõmbega eemaldada hamba pinnalt märkimisväärse osa hambamaterjali (seepärast tuleks eriti pärast happeliste toiduainete tarbimist hammaste pesemisega kaks tundi oodata).
Samas on raske nimetada täpselt sellist aega, mille järel harjamine ohutu oleks. See sõltub paljudest teguritest. Happe neutraliseerib vee või piimatoodetega suu loputamine. Aitavad ka juust ja pähklid.
Hammaste kulumist ei põhjusta hapupiimatooted, sest need sisaldavad hammaste endi “ehitusmaterjali” – kaltsiumi ja fosforit (ka tee, kohv ja õlu ei kuluta hambaemaili, sest neis pole hambaemaili mineraale siduvaid happeid).

Vale harjamine kulutab hambaid
Abrasioon ehk hammaste mehaaniline vigastamine on kõige sagedamini tingitud valest harjamisest: pesemisel surutakse tugevalt hambaharjale, pestakse liiga kiiresti või kasutatakse liiga tugevate harjastega hambaharja. Liialt kõva hambahari ja vale harjamistehnika vigastavad kõigepealt iget nii, et see hambakaelalt taandub. Selle järel harjatakse hambajuure pinnalt ära juuretsement ja kulutava protsessi jätkudes ka hambaluu. Liigse jõu vältimiseks tuleks pehmet (soft-märgistusega) hambaharja käes hoida nagu pliiatsit (mitte nagu oda).
Hambakaelte patoloogiline kulumine kahjustab otseselt hambasäsi (närve ja veresooni). Samuti raskendab see hamba loomulikku isepuhastumist, mille tagajärjel võib tekkida kaaries.
Hambaid võiks harjata pigem enne sööki, mille puhul on välistatud ka kaariese teke (sest baktereid, mis happeid toodavad, hambapinnal pole).
Hammaste erosiooniks nimetatakse hamba kõvakudede hävimist mitte bakterite, vaid happe toimel. Hape lahustab hambapindu – selle toimel hakkavad kaitsekihid kaotama mineraale, toimub demineraliseerumine. Enamikul juhtudel suudab hambapind end ise taastada, kasutades süljes leiduvat kaltsiumi, mis neutraliseerib suu happelist keskkonda. Kui aga hape on suus liiga sageli, remineraliseerumist toimuda ei saa ja hamba kaitsekihid muutuvad õhemaks. Hammaste tundlikkust seostatakse näiteks nii maasikate kui õunte liigtarbimisega, kuna õunad ja maasikad on väga happelised, suudavad tõhusalt pehmendada hambavaapa või isegi hambajuurepinna hambaluud. Happelised on ka tsitruselised, äädikas, õunaäädikas. Seepärast peaks ootama hambapesuga pärast nende tarbimist.
Demineraliseerimise ulatus sõltub ka sülje eritumise hulgast, sülje pHst jne.

~*~*~*~*~*~

Veidi ka koera hingeõhu parandamisest.
Lemmiku hingeõhku mõjutavad väga mitmed tegurid, muuhulgas ka see mida su lemmik sööb ning kui hästi ta oma toitu seedida suudab. Annaks aga ka ühe retsepti, mille abil on võimalik oma lemmiku hingeõhku vähemalt ajutiselt veidi värskemaks saada. 
Vaja läheb:
1 tass keefiri
1/2 tassi tilli
1/2 tassi peterselli
Haki till ja petersell peeneks ning sega keefiriga. Võta nt jääkuubikuvormid ning täida need valmis seguga. Pane ööseks sügavkülma. Hommikuks on maiused kenasti valmis.

Võib lisada sinna ka rohelisi köögivilju, kuna see on hea võimalus igapäevaselt 
menüüd roheliste köögiviljadega  rikastada.

 Allikas: internet

No comments:

Post a Comment