8.9.10

kuldne retriiver töökoerana

- seda teemat polegi blogis õieti käsitlenud ja kuna praegu on kätte jõudnud kuldse nn. "tööhooaeg", oleks nüüd täitsa paslik sellest natuke juttu teha.
Tõust huvitatutele on muidugi teada, et "retrieve" tähendab eesti keeli toomist, seega siis peamine eesmärk ja soov on retriiveritel midagi tuua (retriivida). Kuldsest kui töökoerast on juttu ka meie kenneli kodulehel ja see on ka kuldsete ühingu aretuseeskirjas, seega kes on asjast rohkem huvitatud, võib sellest pikemalt lugeda sealt, nii et siinkohal peatuks sellel ainult kokkuvõtlikult.
Selle tõu iseloomustamiseks piisab tõu nimest - neil on kuldne nii välimus kui sisu. Õige kuldne on söakas ja leebe samaaegselt, saab hästi läbi nii laste kui teiste koduloomadega. Nii mõnigi väidab põlglikult, et see tõug on “iseloomutu” ja väheagressiivne, ent just need omadused teevad temast usaldusväärse ja turvalise lemmiku, kes ei vea pidevalt peremehega vägikaigast autoriteedi pärast. Kuna nad on sotsialiseerumisaltid ja inimsõbralikud koerad, siis on kuldne retriiver paslik ka sellisele pererahvale, kel varasem koerakasvatuse kogemus on vähene või puudub. Kui on miski, milleks kuldne tõepoolest ei sobi, siis on see valve– ja kaitseotstarve. Ta vajab palju inimeste seltsi ning on üksinda keti otsa aheldatuna või aedikusse suletuna tõeliselt õnnetu ja kaastunnet vääriv olend. Seevastu inimese ligiolek paneb ta tõeliselt särama. Vaatamata väidetavale intelligentsusele ja legendaarselt heale dresseeritavusele on kuldne retriiver siiski koer, kes vajab tegelemist ja õpetamist. Iseenesest ei kasva ükski koer targaks ega kuulekaks. Hästikasvatatud kuldne on seevastu suurepärane seltsiline, kellega koosveedetud aeg on puhas rõõm. Oma sõbralikkuse ja heatahtlikkusega, suure töötahte ja sooviga peremehele meele järele olla, on kuldne võrdlemisi lihtsalt dresseeritav.
Algne otstarve on jahikoerana, kes toob jahimehele kätte lastud linnu, jänese või mõne muu väikese saaklooma. Praegu kasutatakse kuldseid ka päästekoertena, pommikoertena, narkokoertena, teraapiakoertena ja pimedate juhtkoertena. Oma sõbraliku loomuse tõttu elavad nad peremehest lahutamise üle ja lepivad uue peremehega kergemini kui mõni teine tõug. Nii saab neid dresseerida ja seejärel pimedale omanikule anda. Kuldsed retriiverid sobivad hästi ka selleks, et harrastada koerasporti-näiteks sõnakuulelikkust, kuulekust, agility’t, rakendisporti, koeratantsu, frisbee'd jm.
Tänapäeval peetakse kuldset peamiselt pere- ja seltsikoerana, kellega saab harrastada mitmesuguseid koeraspordi alasid. Jahikoerana leiab kuldne võrreldes varasemaga harvem kasutust.
Kuldne retriiver jahikoerana.
Tänapäeva aretajad peaksid silmas pidama, et kuldne retriiver aretati töö jaoks – korjata surnud ja haavatud linde. Algselt aretasid neid briti maa-aadlikud, kelle meelishobiks oli jahipidamine. Seepärast ongi retriiverite algne funktsioon olnud seotud väikeulukite - lindude, jäneste jms. kättetoomisega. Kui selle unustame ja töövõime kaob, kaob just see omadus, mis on teinud kuldsest retriiverist sedavõrd armastatud ja kasuliku koera. Mida sisaldab endas töö, milleks kuldne aretati? Esmalt – nad toovad (asju). Siit ka nimi “retriiver” - tooja. Enamik kuldseid armastab asju suhu võtta ja kanda. Kahjuks paljud neist seda ei tee - nad keelduvad midagi üles võtmast ja kandmast ning selleks, et nad seda prooviksid teha, kulub hulk tööd. Selline suund võib aja jooksul muuta kuldse tõelist olemust. Retriiver, kes ei too – see pole retriiver.
Mis on töövõime? Millised on omadused, millest tunneme ära hea töökoera, lisaks sellele, et ta korjab ja kannab?
Tõustandard rõhutab mõningaid asju. Kuldne peab olema terve ja tugev, hea lihasstruktuuriga, et suuta kanda rasket jahisaaki ja olla jahil terve päeva. Ta peab olema hea kehaehitusega, et ta ei väsiks kiiresti. Ta vajab ka tihedat vetthülgavat pealiskarva, et taluda külma ja märga. Väga tähtis on sõnakuulelikkus – tahe meeldida. See tähendab – alluda väljaõppele, töötada koos inimesega inimese heaks. Just siin on tõug silma paistnud. Töötades koos peremehega kuulekuses, töökatsetel, linnukoerana, peresõbrana, pimedate juhtkoerana, kurtide abikoerana... Ja kõik teised alad, kus kuldsed töötavad koos inimesega. Need omadused, mis teevad temast väljapaistva linnukoera, on samad omadused, mis sobitavad ta paljudesse tegevusvaldkondadesse. Teine iseloomujoon, mida standard mainib, on taibukus – suutlikkus õppida kiiresti ning meeles pidada seda, mida talle on õpetatud. Liita neile kahele – sõnakuulelikkusele ning taibukusele – teised, mida standard ei esita linnukoera tööks:
- olla vaikne ja töötades mitte vinguda või haukuda erutusest (või saak ehmub minema),
- omada head haistmist,
- ja väga oluline on omada “õrna suud” - kanda saaki õrnalt, nii et see kõlbaks pärast ka toidulauale panna.
Just need omadused, rohkem kui kuldse välimus, on teinud kuldsest väga populaarse koeratõu. Iseloom JA töövõime on tõu kõige tähtsamad jooned. ILMA NENDETA ON MEIL VAID TAVALINE KOER. Parim kuldse tüüp on kohanemisvõimeline ja mõistlik koer, kes reageerib kohaselt igale olukorrale. Kui suurt midagi ei toimu, siis ta on rahulik ja tunneb end vabalt. Kuid kui ta omanik tahab mängida – olgu selleks siis kuulekus või jaht, siis suudab ta oma ärksuse taset tõsta ja muutuda ülimalt pühendunud töötajaks. Õnnetuseks võib soov selliste suure võimsusega ja erkude koerte järele erinevas võistlemise liikides viia selliste koerte valikuni, kelledes soovitud jooni ei tasakaalusta mõistlikkus ja rahulikkus olukordades, kus viimased omadused peaksid esile tulema. Nii saame koerad, kellega on kodus võimatu koos elada. Koerad, kes võivad olla väga domineerivad või tugeva omanikutundega. Nii et püüdes aretada rohkem “töövõimet” oma liinidesse ei tähenda kasutada iga tööliini koera ja loota, ainult parimat, vaid sealt tulevad ka jooned, mida ei taha saada. Kontrollida tuleb hoolikalt ka sõnakuulelikkust, taibukust ja hella iseloomu. Võib nõuda mitu põlvkonda, et saada kutsikatesse neid omadusi, mida soovitakse, kuid selle kauni tõu valvurina on kasvatajatel kohus seda tuleviku jaoks säilitada. Kordan: Tänapäeva aretaja peab meeles pidama, et algne kuldne retriiver aretati ainult töö jaoks ja kui me selle unustame ning kaotame töövõime, siis kaotame me ka just selle omaduse, mis on teinud kuldsest väga armastatud ja kasuliku koera.
Tõu kodumaal Inglismaal elava Wendy Andrews’i kui tõu kauaaegse kasvataja ja koolitaja arvates on seejuures kõige olulisemad rahulikkus, kannatlikkus ja valmidus olla koerale eeskujuks.
Järgnevalt ülevaade kuldsest retriiverist kui jahikoerast erinevates maades ning seal läbiviidavatest katsetest.
Kasutamine jahikoerana Inglismaal.
Jahikuldsed on reeglina keskmised või tumedamad kuldsed, kuna punakas koer sulab maastikuga ühte ega torka silma, see on aga tähtis, kui linde jahimeeste poole lendu aetakse. Jahikuldsed on tunduvalt kergemad kui näitusekuldsed, kuigi erinevus ei pruugi olla nii suur, nagu äärmusi vaadates võib tunduda. On terve hulk nn. keskmist tüüpi kuldseid, kes võiksid vabalt tegutseda mõlemas liinis, enamasti on need nn. dual purpose koerad. Kõige kergemad koerad on need, kes osalevad mitte tegelikel jahtidel lindude üleskorjajatena, vaid need, kellega võisteldakse jahikatsetel. Nad on kerged ja väga liikuvad, suutes ületada pooleteisemeetrist hekki faasaniga hambus. Enamasti on nad ka temperamentsema närvisüsteemiga, mõjudes oma alatise valmisolekuga isegi pisut närvilistena, kuigi seda üks võistluskoer muidugi olla ei tohi.
Inglismaal on kolmed katsed:
Välimikutšempioniks (show champion) saamiseks pole vaja mingit katset, selleks piisab kolmest sertifikaadist.
Kui on soov saada täistšempioniks, siis on tarvilik teha näituse-jahikoera töökatse (show gundog working certificate, lühendina SGWC, mis mõnel mitte-tšempionist koeral on nime järel), mis on lihtne katse, kus koer peab põllul oleva, varem lastud ja sinna peidetud linnu üles leidma ja ära tooma – sisuliselt on siis tegemist instinktide kontrolliga.
Hoopis teine asi on jaht, kus koer lastud linnud peab üles leidma ja pererahvale tooma. Inglismaal on jaht puhtalt kommertstegevus, jahialade (shoots) omanikud kasvatavad faasaneid, mis hooajal (oktoobrist poole jaanuarini) jahialale lahti lastakse, mida siis koertega ajajad ajavad püssimeeste suunas lendu.
Kolmas tegevusvaldkond on jahivõistlused (field trials), mida tehakse (rohelist värvi) dummydega ja kus võisteldakse siis kiiruse ja töö soorituse korrektsuse peale. Jahikatsetel on samuti võimalik tšempionitiitlit saada, selleks on field trial champion (Ft Ch).
Prantsusmaal läbiviidavatest katsetest.
Et saada kvalifikatsiooni field triali jaoks, on vaja läbida katsed.
Esimene aste on TAN, mis on enamasti noortele koertele (kutsikatele) - see koosneb kas palli või dummy viskest, lihtsalt vaadatakse, kas koeral on toomisinstinkt.
Teiseks on Selectiv A, mis on siis juba dummy maale ja vette viskamine ja koer peaks siis mõlemad dummyd omanikule tooma.
Nendest kolmest kõige raskem katse on Selectiv B - kui koer need katsed läbib, saab ta minna proovima field trialisse. Selectiv B katses toimub töö nii dummyga kui ka linnuga.
Kohtunikke on alati kaks ning mõnikord teeb üks ühte katset ühe grupiga ja samal ajal teine kohtunik katset teise grupiga. Järjekorral pole seejuures tähtsust.
Meil Eestis on üle võetud Soomes läbi viidavad katsed, olemas on ka Eesti oma jahikatse.
Niisiis, retriivereid kasutatakse just lindude ja väikeulukite kättetoojana ja jahihooaja kestvust Eestis (et millal neile saakloomadele jahti võib pidada) saab vaadata jahikalendrist - http://www.marandi.fie.ee/jahipaun/jahikalender.html
Sõnaga "tööhooaeg" mõtlesingi siis seda, et praegusel perioodil (sügisel) tohib kuldsega käia näiteks pardijahil (selleks vajalike dokumentide olemasolul muidugi).
Mõned videod kuldsest kui linnukoerast näitlikult ka:
kuldne kui jahikoer - http://www.youtube.com/watch?v=6FDDklYcLmU
& faasanijaht kuldsega - http://www.youtube.com/watch?v=0y6P1XKUSfA

Siinkohal tuli meelde ka üks tore retriiveritõugude iseloomustus:
A Golden Retriever says:
Show me what you want, explain why and I will do it!
A Labrador Retriever says:
Show me what you want, forget the why and I will get out to do it my way!
A Flatcoated Retriever says:
I already know what you want and why you want it, now step aside and I will show you a better way of doing it!
mis on tõesti väga tabav 😄 ja tõsi, paljud jahimehed eelistavad labradore või siledakarvalisi retriivereid kui kiiremaid ja jõulisemaid jahikoeri, kuldseid aga seevastu eelistatakse jälle rohkem just nende tasakaalukama ja rahulikuma loomu tõttu näiteks teraapiakoertena.
Mida aga veel saab kuldse retriiveriga harrastada?
No edukalt sõnakuulelikkust näiteks. Siinkohal video ühest suurepärasest sooritusest:
http://www.youtube.com/watch?v=LTZxpH6tKH0
& veel paar videot sama kuldse Doubleuse Cloudberry (Bajazz) tööst (koerajuht Trond Brustad). Muide, see tiim sai FCI SK MM 2009 Bratislavas (8.-10.10.2009) 2. koha!
http://www.youtube.com/watch?v=lsLO0BPDv38
http://www.youtube.com/watch?v=50cw1VCalYA

Või siis canine freestyle'i (koeratants). Siinkohal näide ka sellest alast Carolyn Scott'i ja kuldse Rookie esituses:
http://www.youtube.com/watch?v=HqbVbPvlDoM
& veel juttu sellest tiimist on siin: http://www.caninefreestylemagicmatch.com/

või siis agilty't või rakendisporti, mõnusad meeleolukad videod nende alade harrastamisest kuldsega Mendel (+ muud trikid, ka fragmendid frisbee'st ja freestyle'st) on näiteks siin:
http://www.youtube.com/user/depewny#p/u/27/2Y1ne2Srz3w
http://www.youtube.com/user/depewny#p/u/31/IpTTrrziSRA

või võib harrastada flyball'i (mujal maailmas väga populaarset ala). Sellest juttu ka veel siin: http://www.flyball.org.uk/
jne. jne.
Et siis tegelikult pole kuldne sugugi ainult lihtsalt "nunnugudza"!
Lisan mõned meelolupildid kuldsest kui töökoerast ka muudelt kasutusaladelt:
päästekoer kuldne BenniBenni koos koerajuhi Anita Stockner'igalisaks on Benni ka veel suurepärane teraapiakoer siin aga Ch.Malagold's Wave To The Flag tegemas agility't
& siin üks vahva pilt Sue Barnes'ilt kuldsest kui jahikoerast
aga lõpetuseks tahaks teile näidata, et ka Meiepere kenneli koerad oskavad tööd teha -see on muide minu lemmikpilt Skast (Springisland Uanigi Ska) töökoerana, tõeliselt pühendunud 😛 see pilt näitab jälle kenasti ära, et ka hane tassimine pole Ska jaoks mingi probleem 😛sellise pühendumuse on ta edasi pärandanud ka oma tütrele Nickyle: ma niiiiiiiii tahan seda dummyt! 😛Nicky: & vaata, mina tõin selle dummy!Nicky retriiverite sügispäeval parti retriivimas ja siinkohal võin uhkusega öelda, et ta oli seal ikka tõsine tegija 😎 selline on siis Ska tütar Nicky (Meiepere Charming Unique), sedapuhku faasaniga
siin aga kolmas põlv, tütretütar Jenny (Meiepere Easy To Please)ja neljaski põlv ehk siis tütretütretütar Sunny (Meiepere Here Comes The Sun; pildil on ta 4-kuune!)
no ja veel ka Ska poeg Jack (Meiepere Captain Jack, Nicky vend siis; temast oligi juttu eelmises blogipostituses), temast ka väike treeningvideo -
http://kertukoerad.multiply.com/video/item/1
& tagatipuks on suurepärane töökoer ka veel Jacki ja Nicky õde Debbie (Meiepere Creme Gracia), kes on läbinud SK eksami & sooritanud jahikatse (samamoodi nagu ka Ska ning Nicky, Ska on lisaks veel sooritanud ka tõukatse ning kuldsete iseloomutesti) ning on päästekoer.
& see on siis Evita (Magica Emi de Ria Vela; esimestel piltidel on ta vaid 3-kuune!)
see aga Evita tütar "esimesest abielust" ehk Bonnie (Meiepere Footprints In The Sand)& see Evita tütar "teisest abielust" ehk Mimi (SLS Be With Meiepere)

ning teema võtaks kokku veel paari meeleoluka videoga kuldse võimetest:
http://www.youtube.com/watch?v=AW_N-dujGXw
http://www.youtube.com/watch?v=Nc9xq-TVyHI
NB! no need on küll puhtad A-puusad, ma ütlen 😄 seda videot kommenteeris toredasti ka John Tibbs, kes tõdes nimelt kurvastusega, et tema oskab paraku küll palju kehvemini tantsida 😄 Lihtsalt teadmiseks ka, et see "tantsupaar" on Tšiilist, koera nimi on Carrie ning omanik on Jose Fuentes. FB-s on algatatud ka mõte saada nad tantsima saatesse "Tantsud tähtedega" (küll mitte Eesti omasse muidugi, vaid "Dancing With The Stars" ).

& siinkohal kasutaks veel juhust ning tervitaks Mariat, kes lisaks koolile läks just äsja ka tööle, nimelt ühte väikesesse prantsuse kohvikusse Edinburghi vanalinnas...

No comments:

Post a Comment