11.12.21

müratundlikkus ning sellega toimetulek

Paljude lemmikloomaomanike jaoks on just aastavahetus ning kahjuks ka sellele eelnevad jõulud paras peavalu, kuna sel ajal lastakse palju ilutulestikku. On küll ka neid, kes võtavad oma lemmikud ilutulestikku vaatama minnes endaga ühes, aga neil soovitaks siiski mõelda, kui valus ilutulestik võib koera kõrvadele olla. Kui inimesed kuulevad kuni 0 detsibelli (dB), siis koer kuuleb ka kuni -15 dB. Lisaks, ka inimeste puhul on leitud, et igasugune heli, mis on tugevam kui 85 dB võib tekitada püsivat kuulmislangust. Mida lähemal ollakse mürale ning mida kauem seda kuuldakse seda suurem tõenäosus on, et see kahjustab kuulmist. Nt linnaliikluse müra on 85 dB, muruniiduk kuni 95 dB, kõrvaklappidega kuulamine 100 dB, äike läheduses 120 dB ning püssilask/ilutulestik 140 dB. Kuna koerte kuulmine on tundlikum kui meil, siis pigem tasuks oma koera kuulmist kaitsta ning ilutulestiku ajal teda ikkagi turvaliselt siseruumides hoida.
Teadaolevalt umbes 20% koertel tekib mingil ajahetkel hirm tugevate helide ees, samas umbes 90% neist koertest on õnneks võimalik aidata. Tasuks teada, et hirm ilutulestiku ja äikese ees võib väljenduda ka kergemate sümptomite näol nagu rütmiliselt mööda tuba ringi liikumises, vingumises, mööbli lõhkumises või ka oksendamises.
Allpool toome ära mõned soovitused kuidas aidata lemmikut, kes tugevat heli (olgu selleks siis äike või ilutulestik) kardab.

Keskkonna muutmine
Tee oma lemmikule “varjupaik” ehk turvaline koht minimaliseerides helisid ja valgussähvatusi (nt. patjade ja tekkide abil). Ilutulestiku ja äikse puhul on selleks variandiks näiteks kelder (ka vannituba ja vann), kuna padjad helisid siiski täielikult summutada ei suuda. Kui valgussähvatused kumavad läbi ukseava võib jätta põlema tule. Tuttavaid lõhnad rahustavad – omaniku lõhnaga riided võivad lemmikule turvalisust pakkuda, ideaalseim variant on muidugi olla ise oma koeraga koos “varjupaigas”. Stressi võib suuresti leevendada ka sõbraliku, müraga hästi toimtuleva koera kohalolek. Kindlasti ära sunni oma lemmikut “varjupaika”, vaid taga talle vaba ligipääs sinna (parim variant on, kui saad talle juba varem selle koha turvatundega seostada andes talle seal tema lemmikmaiust ja jättes sinna tema lemmikmänguasju). Mängima võib panna ka muusika (kas klassikalise muusika või nt. Spotify’st albumi “Through a Dog’s Ear”)*.

Juhi tähelepanu mujale
Paku talle erinevaid lahendamist vajavaid ülesandeid ja mängi temaga (piiksuv mänguasi võib aidata oma heli tõttu) või anna talle midagi närida. On leitud, et probleemide/ülesannete lahendamine vähendab hirmu – tõenäoliselt seetõttu, et koer õpib keskkonna teatud aspekte kontrollima. 2016. aastal saksa lambakoertega läbi viidud uuringus leiti, et koerad kellega palju mängiti olid vähem stressis, kui koerad, kellega mängiti vähe.

Jälgi enda käitumist
Kindlasti ära karista! Ole tähelepanelik, et sa iga teda hirmutava heli ajal pakuks talle samaaegselt maiust (hakkab heli seostama positiivsega), seejuures jää ise rahulikuks ning kasuta tema julgustamiseks rõõmsat rahustavat häält (häält mida sa ka igapäevaselt kasutad teda kiites ja rahustades!). Ise hästi rahulikuks ja lõõgastunuks jäämine on väga oluline, sest sinu enda käitumine ja eeskuju mõjutab su koera käitumist väga tugevalt. Omaniku mõtteviis mängib koerte puhul üldse väga suurt rolli ning on leitud, et ärevatel koeraomanikel on suurem tõenäosus mürafoobiaga koerale. Igasugused karistused (manitsus, valulikud stiimulid või isegi karm hääletoon) ainult suurendavad hirmu, samuti ei tohi koera ka lohutada, kuna lohutamine annab koerale signaali, et kartmine on põhjendatud!
Maiust andes on soovitav kasutada koera lemmikmaiust, eriti algul, kui koer alles õpib teatud helidega harjuma.

Feromoonid ja lõhnad
Proovida võib ka aroomiteraapiat (lavendel või kummel). Abi võib saada ka Adaptil’ist, see on sünteetiline versioon lõhnadest, mida emased koerad poegade lohutamiseks eritavad.

Surve kehale
Thundershirt ärevusevastane vest (väidetavalt toimib 80% koertel, kui seda õigesti kasutada) või siis keha sidumine (kasutada korraga umbes kuni 15 minutit) on suuresti abiks. Katseta ka kuidas su lemmik reageerib paitamisele – osade puhul võib see aidata (tekitab turvatunnet), kuid teiste puhul teeb hoopis hullemaks (mõjub lohutamisena) ehk et kui kahtled, siis parem ära paita.

Liikumine ja massaaž
Käi koeraga ennem arvatavat ilutulestikku pikal jalutuskäigul, et koer saaks oma energiat kulutada. Trenni tegemine viib ajus serotoniini taseme tõusuni, see aga vähendab ärevust ja parandab stressiga toimetulekut. Soovitav on ka ära õppida kergemad massaaživõtted, et oma lemmikut rahustada.

Rahustavad tooted
Näiteks sileo geel leevendab mürast põhjustatud ärevust ja hirmu koertel. Adaptil tooted on samuti vähendanud ilutulestikku kartvate koerte hirmu 50% võrra. Rahustavaid tooteid on veel ja kuna iga indiviid on erinev ja ka müratundlikkuse põhjus võib olla mõnevõrra erinev võiks proovimise teel välja selgitada milline toode konkreetsele lemmikule edukaks osutub.

Planeerimine / treeningetapid
Loomade taju erineb meie omast, seega võib meie lemmikutel olla hoopis teistsugune kogemus meiega võrreldes. Lisaks häälele võivad koerad tajuda ka äikese ajal õhus olevaid elektrilisi impulsse ning ilutulestikuga seotud õhurõhu muutusi või ka lõhnu. Selsamal põhjusel võib olla raskem lahendada mõningaid probleeme, mis koertel äikese või ilutulestikuga võivad kaasneda. Kõige keerulisem on aidata loomi, kellel on hirm olnud juba aastaid ning need hirmud on saanud kinnitust mitmes olukorras.
Asjad lähevad enamasti hullemaks, kui midagi ette ei võeta. Kõige lihtsam on alati probleemi ennetada.

Toome alljärgnevalt ära kolm soovitust, mida saad ennetavalt teha. Loomaarsti visiit on siin samuti omal kohal selgitamaks välja, et ega müratundlikkuse probleem pole juhuslikult seotud hoopis valuga või põhjustatud mõnest muust meditsiinilisest probleemist (nt. seedetrakti probleemid või kognitiivsed düsfunktsioonid).

Omaniku käitumine
Aita oma koeral üle saada hirmust valjude helide ees, kuna suure tõenäosusega see süveneb, kui sa midagi ette ei võta. Väidetavalt ainult 4%-l koertest taandub hirm ilma sekkumiseta.
Treenimise puhul peaksid edusamme nägema umbes 1 kuu jooksul. Ole järjekindel!

Õpeta oma koera
Sisuliselt on meil vaja oma koera aju uuesti seadistada. Sul on vaja, et tugevad helid muutuks koera jaoks neutraalseks või isegi mõnusaks. Süstemaatiline desensibiliseerimine (SD) hõlmab loomale hirmutava heli ette mängimist, suurendades järk-järgult helitugevust.
Seejuures võivad üksikasjad suuresti määrata kas sind saadab edu või mitte:
- ärriti peab olema seesama hääl, mida koer kardab (mitte igasugune vali hääl)
- samas peaks see olema nii vaikne, et koeral ei tekiks mingit hirmureaktsiooni ehk et koer peaks küll ärriti ära tundma, kuid ei tohiks sellele hirmunult reageerida
- lisaks sellele, et koer ei tohiks sellele reageerida, peaks ta jääma lõdvestunuks
- mängi seda heli tihti, kuid mitte pikalt - efektiivsem on seda teha korraga 10 minutit 5 korda nädalas, kui 50 minutit 1 kord nädalas
- ära liigu järgmisele tasemele (tõsta ärriti häält), kui loom pole seda veel omaks võtnud antud tasemel
- kombineeri süstemaatilist desensibiliseerimist vastutingimusega, et saada tulemusi kiiremini
Vastutingimuse eesmärk on seoste õppimine. Selle asemel, et olla hirmul, tahaks me, et valgusesähvatused ja teravad helid seostuksid meeldivaga nii, et ka toiming ise muutuks seeläbi meeldivaks. Leia midagi, mis on su lemmikule vastupandamatu – olgu selleks siis mõni maius, mänguasi või lemmikkohast sügamine. Paku talle järjepidevalt tema lemmikasju kokkupuutel ärritiga (nt. ilutulestik = prääksuv part).
Kuna me aga ei pruugi suuta õpetamisel hõlmata kõiki ärriti aspekte (nt äikese puhul lisanduvad ka elektromagnetilised lained), on ka rahustavad tooted tihti koos käitumise muutmisega osa lahendusest.

Enneta
Ennetamine on kõige olulisem. Sulle võib tunduda, et kui kutsikas midagi ei karda, siis polegi vaja sellega tegeleda. Lisaks võib tunduda, et kui kutsikat ei mõjutanud esimesel eluaastal äike ega ilutulestik, siis on temaga ka edaspidi kõik korras ja hästi. Kahjuks ei pruugi see nii olla. Üle poolte hirmunud koertel tekib müraga seotud hirm peale esimest eluaastat. Lisaks võib hirmu- või mürafoobiaga koertel olla suurem risk eraldusärevuse hilisemaks tekkeks.

Mida siis teha:
- ära arva, et mida rohkem koer müra sees on, seda rohkem ta sellega harjub
- kui sa tead, et oodata on müra (äike või ilutulestik), proovi kõiki ülaltoodud variante
- ära alusta “varjupaiga” loomisega alles siis kui su koer mööda tuba juba närviliselt ringi tammub, vaid loo talle turvaline miljöö valmis juba varem

*võid panna mängima ka muusika (kas klassikaline muusika või Spotify’st album “Through a Dog’s Ear”
train your dog tolerate gunfire
https://www.youtube.com/watch?v=HmGlA7U6f-w
https://www.youtube.com/watch?v=Oyr4ApRqQbM
https://www.youtube.com/c/StandingStoneKennels
https://www.youtube.com/c/relaxmydog

Allikad:
https://illis.se/en/eliminating-firework-and-thunder-phobia-in-dogs/
https://barksfromtheguild.com/2015/07/02/six-ways-to-prepare-your-dog-for-fireworks/
https://positively.com/victorias-blog/dealing-with-fireworks-anxiety/

No comments:

Post a Comment