7.5.18

giardiaas - kodune ravi

Giardia on üherakuline parasiit, kes elab koera soolestikus. Sagedamini nakatab see kutsikaid, aga kaitstud ei ole ka vanemad koerad. Reeglina nakatuvad koerad Giardia alla neelamisel, mis võib esineda vees või muudes väljaheitega saastunud kohtades.
Giardia infektsioon ehk giardiaas võib põhjustada kehakaalu langust, kroonilist vahelduvat kõhulahtisust ning rasvast väljaheidet. Väljaheide võib varieeruda pehmest vesiseni, sellel on sageli rohekas varjund ning võib aeg-ajalt sisaldada ka verd. Nakatunud koeral on väljaheites tavaliselt ka liiga palju lima. Mõnel juhul võib esineda ka oksendamist. Sümptomid võivad püsida mitu nädalat ja võib kaasneda järkjärguline kaalulangus. Seega, kui sa ei leia põhjust oma koera kõhulahtisusele, mine arsti juurde!
Giardia on parasiit ning giardiaas on haigus, mida koer põeb. Nagu eelpool öeldud, on giardia puhul tegemist parasiidiga, kes toitub ellujäämiseks teistest elusorganismidest (nagu koerad). Koera sisse sattudes võtab ta koera sisikonda oma koduna ning tekitab infektsiooni. See omakorda nõrgendab sinu lemmiku peensoolt – tekivad raskused vee ja toitainete omastamisel. See võib viia korduva kõhulahtisuseni ehk tekivad raskused nii kaalu säilitada kui ka kaalus juurde võtta. Veterinaarid määravad giardiaasi raviks antibiootikumikuuri, aga nagu me teame, siis antibiootikum hävitab ära kõik bakterid (nii head kui halvad). Kas saab aga ka ilma antibiootikumideta?

Kusjuures tõesti on võimalik allpool toodud koduste vahenditega giardiast lahti saada.

Giardiast täpsemalt
Giardia on ainurakne parasiit, mille koer võib endale külge pookida. Giardial on ka kaks eri vormi:
kasvav parasiit, mis elab nakatunud looma maos
tsüstiline faas, mis väljutatakse väljaheitega
Tsüstiline vorm suudab keskkonnas elus püsida mitu kuud ning seda eriti vesistes või niisketes oludes (meie Eesti vihmane sügis ja kevad sobivad seega talle ideaalselt).
Kui sinu lemmik neelab kogemata tsüsti (loomorganismi püsivorm) alla, liigub parasiit lemmiku soolestikku. Seal areneb tsüstist kasvav vorm, mis toitub sinu lemmiku siseseinast. Mõned kasvavad vormid muutuvad uuesti tagasi tsüstiliseks vormiks ning umbes 5 kuni 12 päeva pärast võib su lemmiku väljaheites sisalduda nakkust edasi kandev tsüst.

Koer võib nakkuse saada:
puutudes kokku teise looma nakatunud väljaheitega
püherdades või mängides saastunud pinnal
limpsides ennast peale kokkupuudet saastunud pinnaga
juues saastunud vett
Uuringute kohaselt püsib giardia kauem elus külmades temperatuurides. Näiteks vees, mille temperatuurid on alla 10º C, püsib giardia elus 1 kuni 3 kuud vs vees, mille temperatuurid on 37º C või rohkem, püsib ta elus vähem kui 4 päeva.
Väga levinud on, et koer saab giardia just kevadel. Lume sulades võib see vesi sisaldada ka väljaheidete jääke, mis sisaldavad giardia algloomi. Kui su koer joob sulanud lompidest võib ta nakatuda ka giardiaga.
Giardiast on keeruline vabaneda kuna keskkond, kus koer viibib võib üsna kergelt jääda saastunuks. Seega pead olema väga hoolikas ka tema enda aseme ja ruumi süvapuhastamiseks.

Kuidas aru saada, et koeral on giardia?
Giardiat ei ole kerge tuvastada, seega võib ta sinu lemmiku kehas mõnda aega elutseda nii, et sa ei teagi. Kui sa aga kahtlustad giardiat, jälgi oma koera väljaheidet järgmiste sümptomite osas:
ebatavaliselt pehme
kummaliselt või kehvasti vormi võtnud
kahvatut või rohekat värvi
väga halva lõhnaga
sisaldab lima
tundub rasvane
väljaheites leidub verd
Lemmikul võib esineda korduv kõhulahtisus. Mõned koerad võivad lisaks ka oksendada. Ning kui nakatumine kestab üle paari nädala võib su lemmik kaotada ka kaalu.

Kas sa võid oma lemmikult saada giardiaasi?
Tehniliselt on giardiaas zoonootiline haigus, mis tähendab, et erinevad liigid võivad selle saada. Õnneks on uuringud leidnud,et giardia ei liigu väga kergelt liikide vahel. Lisaks on koertel ja inimestel eri tüüpi giardiat. Küll aga kui su lemmikul on giardiaas, siis võta kasutusele mõistlikud ettevaatusabinõud:
pese regulaarselt käsi (eriti peale väljaheidete korjamist)
puhasta korralikult oma lemmiku aset, mänguasju, toitu ja veenõusid
puhasta majapidamispindu
aiatööde puhul kanna kindaid, et sa ei puutuks kokku nakatunud väljaheitega
hoia keskkonda kuivana, kuna giardia armastab niiskeid tingimusi

Looduslikud ravimid giardiaasi raviks

Läiklehine mahoonia ehk oregoni viinapuu
Läiklehine mahoonia on efektiivne looduslik antibiootikum ning maksa toonik, mis suudab parasiite rünnata.
Annustamine – 12 tilka tinktuuri 9 kilo kehakaalu kohta igapäevaselt
Hoiatus! Ära anna tiinetele või maksahaigusega koertele

Nelk
Nelk toimib hästi selliste parasiitide vastu nagu giardia. Toime võti on nelgis sisalduvas õlis. Ühes uuringus leiti, et nelgi eeterlik õli võib pärssida parasiitide kasvu. Samuti toodi uuringus välja, et eeterlik õli võib tappa peaaegu 50% parasiitidest.
Hoiatus! Ära ületa soovitatud kogust. Suuremad doosid võivad olla toksilised ning seda eriti just väikeste koerte puhul.
Annustamine – üks nelk umbes 4,5 kilo kehakaalu kohta iga päev. Võid ka segada näpuotsatäie nelgi pulbrit oma koera toidu sisse.

Küüslauk
Küüslauk on ohutu viis koera immuunsüsteemi tõstmiseks. Allitsiin, üks küüslaugus sisalduvaid ühendeid, on efektiivne parasiitide vastu. Allitsiini saab vabastada kui lased küüslaugul peale koorimist ja hakkimist 15 minutit seista.
Annustamine – väikesed koerad kuni 1/4 küünt 2 korda päevas, keskmise suurusega koerad 1/2 küünt 2 korda päevas, suured koerad kuni 3/4 küünt kaks korda päevas ning ülisuured koerad kuni 1 küüs kaks korda päevas
Hoiatus! Ära anna küüslauku koerale, kes võtab kas tsüklosporiini või verevedeldajaid.
Küüslauk on koertele õigetes kogustes ohutu!

Koldjuur
Kui kombineerida koldjuur küüslauguga on see väga efektiivne giardia suguste parasiitide vastu.
Annustamine – pulbri kujul sega toiduga ning kasuta 1 teelusikatäit umbes 9 kilo kehakaalu kohta. Võid teha ka teed – sellisel juhul 1/4 tassitäit umbes 9 kilo kehakaalu kohta päevas. Kui kasutad tinktuuri, siis 5-10 tilka umbes 9 kilo kehakaalu kohta 2-3 korda päevas.
Ettevaatust! Koldjuurt ei soovitata kasutada üle nädala aja järjest!

Kuidas giardiaasi vältida?
Alati on parem giardiaasi ära hoida kui seda üritada ravida. Nagu ka eelnevalt mainisime, siis giardiaasi on keeruline ravida, aga õigete abivahenditega on võimalik giardiast siiski lahti saada.
Üks olulisemaid asju on hoida oma koera keskkond puhtana – nii hoovis kui toas. Väljaheites sisalduvad parasiidid on paljale silmale nähtamatud. Seega hoida oma lemmiku kuudi, toidu- ja veekausid ning lemmik mänguasjad puhtana on väga oluline. Ja kindlasti korista ka aiast kõik väljaheited regulaarselt kokku!
Nakatunud vesi on väga suur giardia allikas. Seega jälgi, et su lemmik joob ainult puhtast allikast. Ära lase tal juua ojadest või järvedest.

Allikas: https://www.dogsnaturallymagazine.com/naturally-get-rid-of-giardia-in-dogs/

No comments:

Post a Comment