Sooleparasiidid pole koerale mitte ainult ebameeldivad, vaid tekitavad talle ka terviseprobleeme, seega on vaja koer parasiitidest vabastada nii kiirelt, kui võimalik ja parim on seda teha looduslike vahenditega, kuna need ei koorma (mürgita) koera tervist ja neil puuduvad kõrvalnähud. Parasiite saab tõrjuda koos koera igapäevase toiduga.
Milliseid parasiite koeral olla võib ja kuidas need tekivad?
Erinevad ussid levivad koertele erineval viisil. Ussid võivad pärineda mullast, väljaheitest, toorest lihast või kirpudest, kui koer ennast nende tõttu nakitseb. Osad parasiidid võivad levida koerale putukahammustuste kaudu. Kutsikad võivad saada ussid emalt juba ennem sündi või imetamise ajal (ka siis, kui ema on eelnevalt ussikuuritatud).
Sümptomid, mis viitavad usside olemasolule koeral:
Erinevat liiki parasiitidega nakatumisel on küll ka erinevad sümptomid, kuid on ka sümptomeid, mis kaasnevad peaaegu kõigi parasiitidega nakatunult:
Kõhulahtisus või oksendamine
Kõhuvalu
Palavik
Tagumikuga mööda maad „sõitmine“
Söögiisu langus/ kaotus
Tuhm karvakate
Letargia
Dehüdratsioon
Limaga kaetud väljaheide
Verine väljaheide
Köhimine
Puhitus
Kuidas koeral usse diagnoosida?
Kui kahtlustad oma koeral usse, lase teha väljaheite analüüs, kuna enamik usse pole silmaga nähtavad, aga samas on nähtavad ussimunad mikroskoobi all. Parim on väljaheide (fekaal) koguda täiskuu ajal, kuna parasiidid munevad siis kõige rohkem, sest isegi usside olemasolu korral igast väljaheitest ussimune nendega tabandumise diagnoosi kinnitamiseks leida ei pruugi.
Kõige sagedasemad ussid koertel
Ümaruss
Ümarusse on koera väljaheites näha. Need näevad välja nagu spagetid ja võivad olla kuni 20 cm pikad. Mõnikord võivad ümarussid põhjustada kõhulahtisust, oksendamist, kõhuvalu ja kehakaalu langust. Ümarussid elavad peensooles. Koer võib mikroskoopilisi mune üles korjata keskkonnast või parasiitidest nakatunud loomade, näiteks lindude või näriliste söömisega. Ümarussid ei põhjusta täiskasvanud koeral tavaliselt terviseprobleeme, kuid tiined koerad võivad neid kutsikatele edasi anda ja kutsikatel võivad ümarussid oksendamise ja kõhulahtisuse tõttu põhjustada alatoitumist ja kasvuprobleeme.
Paeluss
Paelussid on lamedad ja umbes 15 cm pikad. Tavaliselt on koera väljaheites näha valgeid ussi lülisid, mis näevad välja nagu riisiterad (paelussi katkenud lülid). Paeluss elab soolestikus. Koer võib selle saada nakitsedes kirpe oma kehalt. Seega kui koeral on kirbud, tuleb jälgida, et tema väljaheites ei oleks paelussi (lülisid). Koer võib paelussi saada ka värske liha söömisel (küülik, veis, siga või hirv), kuna loomal, kelle liha ta sööb, võis olla paeluss, seega kui toidad oma koera toore lihaga, hoia liha 10 päeva sügavkülmas ennem koerale söögiks andmist, et vältida tema tabandumist paelussiga.
Haakussid
Haakussid ehk konksussid on pisikesed, vaid mõne millimeetri pikkused, palja silmaga tuvastamatud ussid, kellel on konks, millega nad kinnituvad soolevoodrile. Soole konksussid toituvad koera verest.
Kuna konksussid rikuvad koera verevarustust, põhjustavad nad aneemiat. Muude sümptomite hulka kuuluvad kaalulangus, kahvatud igemed, mis tunduvad punakasroosa asemel hallikad, oksendamine, verine kõhulahtisus ja nõrkus. Sügelevad ja ärritunud/reaktiivsed käpad võivad viidata paiksetele konksussidele. Vähem levinud sümptom on kõhukinnisus. Väljaheide võib olla kõva, tõrva või vere värvi. Haakussid on eriti ohtlikud noortele kutsikatele. Haakussid võivad levida inimestele ja teistele loomadele, sealhulgas kassidele. Koer võib nakatuda haakussidega mulla ja käpapatjade kaudu, samuti võivad emased koerad imetamise ajal piima kaudu usse edasi anda.
Piitsussid
Piitsussid on umbes 5 cm pikkused ja ühest otsast kitsenevad nagu piits. Nad kinnituvad umbsoole ja käärsoole limaskestadele ning toituvad koera verest. Üksikud ussid ei ole silmaga nähtavad, välja arvatud juhul, kui koer kakab koos väljaheitega välja piitsussi klombi. Piitsussidele viitavad kõhulahtisus, oksendamine ja kehakaalu langus. Koer võib piitsusside mune saada mullast, veest või muudest kohtadest, kus leidub koerte väljaheiteid.
Südameussid
Südameussid nakatavad koeri teatud liiki sääskede hammustuste kaudu. Ussid arenevad koera südames ja võivad põhjustada kopsuprobleeme, südamepuudulikkust ja teiste organite kahjustusi. Kui koer jääb ravita, võib see olla eluohtlik.
Sooleparasiidid, kes pole tegelikult ussid
On veel kaks sooleparasiiti, kes tegelikult ei ole ussid: giardia ja coccidia. Need on ühetsellulaarsed algloomad, parasiidid, kes elavad koera soolestikus. Täiskasvanud koertel nendega sümptomeid alati ei esine, kuid nad võivad põhjustada kõhulahtisust. Ravimata jätmisel võib raske kõhulahtisus põhjustada kutsikatel alatoitumise, dehüdratsiooni ja surma.
Miks ei ole koera sage ussikuuritamine sünteetiliste preparaatidega hea?
Sünteetilised ussirohud aitavad küll usse koera organismis tappa, kuid võivad põhjustada lisaks ka pikaajalisi probleeme (eriti kutsikatel). Parasiidivastased ained sünteetilistes ussirohtudes mürgitavad usse, kuid nad ei mürgita ainult neid. Ussivastased preparaadid mõjutavad tugevalt ka koera organismi ning tapavad lisaks ussidele ka teie koera soolestikus elavad kasulikud organismid. See omakorda mõjutab organismi olulisi funktsioone nagu seedimine ja toitainete omastatavus ning immuunsüsteem.
Peamised kõrvalmõjud, mida sünteetiline ussirohi tekitab:
Letargia
Oksendamine
Kõhulahtisus
Söögiisu kaotus
Krambid
Maksakahjustus
Surm
Kuidas ussidest lahti saada?
Tervislik toitumine loob tugeva immuunsüsteemi. Toortoitmisel põhinev dieet on parim võimalus koera ussivabana hoidmiseks. Kuivtoitu söövad koerad on usside suhtes palju vastuvõtlikumad, kui toortoiduga toidetud koerad, sest parasiidid toituvad graanulis sisalduvast tärklisest ja suhkrust. On palju toite ja ürte, mida saab kasutada koera igat tüüpi usside elimineemiseks. Alusta tasapisi järgnevate soovitustega, sest kui koer pole nendega harjunud, tuleks kasutada soovitatud annust.
NB! Kui koer on väga parasiitidega tabandunud, võib vaja minna lisaks allpool toodud soovitusele ka holistilist veterinaarravi
Kääritatud köögiviljad
Kääritatud toidud on üks parimaid viise tervisliku seedesüsteemi ülesehitamiseks. See aitab usse väljutada, tugevdades teie koera immuunsüsteemi. Ligi 90% immuunsüsteemist on soolestikus.
Kääritatud köögivilju võib nii osta, kui ise valmistada. Alusta tasapisi fermenteeritud köögiviljadega koguseliselt 1 kuni 3 tl päevas 10 kg kehakaalu kohta.
Kõrvitsaseemned
Üks ohutumaid ja tõhusamaid viise usside elimineerimiseks on kõrvitsaseemned. Seda seetõttu, et kõrvitsaseemned sisaldavad aminohapet, mida nimetatakse kukurbitiiniks. Kukurbitiin halvab ja kõrvaldab ussid seedetraktist. Koerale kõrvitsaseemnete söötmisel kasuta tooreid orgaanilisi seemneid. Ära anna koerale soolatud (töödeldud) seemneid. Jahvata seemned ja anna ¼ tl 4,5 kg kaalu kohta üks või kaks korda päevas, kuni parasiidid on kadunud. Võib teha ka pastat 100g puhastatud purustatud seemnetest ja 100g meest. Kõrvitsaseemned on ohutud ka tiinetele koertele.
Mustköömne seemned
Mustköömne seemneid on nimetatud „ravimiks kõigele peale surma”. Need on ohutud ja sobivad enamiku usside tõrjumiseks. Kui vähegi võimalik, kasuta terveid seemneid. Võid kasutada ka mustköömne õli, kuid siis vähenda annust poole võrra. Anna mustköömneid koerale koos toiduga ½ tl kuni 1 tl päevas. Kui koerale maitse ei meeldi, võib mõrkjast maitsest vabanemiseks seemneid veidi kuumutada.
Riivitud puuviljad ja köögiviljad
Ussidest vabanemiseks võib koera toidule lisada teatud puuvilju ja köögivilju. Need muudavad koera seedetrakti parasiitidele vähem vastuvõtlikuks. Head on porgand, kurk, kress, kõrvits ja apteegitill.
Ananass on ka hea valik. See sisaldab bromelaiini, ensüümi, mis seedib valke. Ananass võimendab ka koera immuunsust, et aidata tal usside vastu võidelda. Papaia sisaldab samuti ensüümi, mida nimetatakse papaiiniks ja mis toimib usside vastu. Granaatõun toimib eelkõige paelusside vastu; granaatõunas sisalduvad ühendid aitavad usse seedetraktist välja tõrjuda. Lisa koera söögikordadele kaks korda päevas eelnimetatud puu- ja köögivilju vähemalt 1 tl 4,5 kg kehakaalu kohta.
Köögiviljamahl
Sega värske porgandi-, peedi- ja kurgimahl koera toidu sisse, see aitab muuta tema soolestiku usside jaoks vähem atraktiivseks. Anna 1 tl 4,5 kg kehakaalu kohta päevas.
Küüslauk
Küüslauk on ohutu, kui seda anda koerale mõõdukates kogustes ja see on ka heaks viisiks usside elimineerimisel. 2008. aasta uuring näitab, et küüslauk võib olla vähemalt sama tõhus, kui sünteetilised ussirohud. Kasuta hakitud toorest orgaanilist/mahe küüslauku ja lase küüslaugul enne koerale andmist 10–15 minutit purustatult seista. See aitab vabastada kasulikke ühendeid, mis elimineerivad parasiidid. Küüslauku anna koerale :
Väikesed koerad ... kuni ¼ küünt kaks korda päevas
Keskmised koerad ... kuni ½ küünt kaks korda päevas
Suured koerad ... kuni ¾ küünt kaks korda päevas
Gigant tõud ... kuni 1 küüs kaks korda päevas
NB. Küüslauk pole soovitatav, kui koer tarvitab verevedeldajaid.
Õunaäädikas
Õunaäädikal on palju positiivseid mõjusid, üks neist on usside väljutamine kehast, kuna see loob seedesüsteemi leelisema keskkonna, mis on parasiitide jaoks vähem atraktiivne. Kasuta toorest, orgaanilist, filtreerimata äädikat, anna koerale kuni 1 tl päevas lisades seda koera joogivette või toidule.
Tüümian
Tüümian on eriti kasulik haakusside korral. Kasuta värskeid või kuivatatud ürte. Lisa 1 tl 0,5 kg kehakaalu kohta. NB. Ära anna koerale tüümiani eeterlikku õli, kuna see võib olla mürgine ning tüümiani ei soovitata anda ka tiinele ega imetavale koerale.
Petersell
Usside väljutamiseks võib kasutada ka peterselli. Keeda värske petersell vees, et petersellist eralduks mahl (vesi muutub roheliseks), kurna petersell välja ja seejärel külmuta jääkuubikuteks. Anna üks kuubik päevas.
Kondipuljong
Kondipuljong toetab seedetrakti tervist ja see omakorda aitab immuunsussüsteemil usse hävitada. Eriti tõhus on see täiskuu paiku. Lisa paar supilusikatäit koera toidule või anna eraldi suupistena. Veel parema effekti saavutamiseks lisa ka aaloe mahla.
Kummel
Kummelit saab kasutada nii ümarusside kui piitsusside ennetamiseks ja väljutamiseks. See ravimtaim mõjub aeglasemalt, kuid aitab samas ka vähendada usside põhjustatud põletikku. Usside jaoks kasuta kummeli alkoholivaba tinktuuri. Anna 0,25 kuni 0,5 ml 10 kg kehakaalu kohta kaks korda päevas. Mõned koerad võivad olla kummeli suhtes siiski allergilised, seega ennem kasutamist kontrolli igaks juhuks tundlikkust selle suhtes kandes väikese koguse tinktuuri koera nahale.
Oliivilehed
Oliivilehtede ekstrakt sisaldab oleuropeiini, mis aitab koera soolestikust parasiite välja tõrjuda. Kasuta ekstrakti, milles on vähemalt 12% oleuropeiini andes seda koerale 8 nädalat.
Väikesed koerad ... 300 mg kaks korda päevas
Keskmised koerad… 500 mg kaks korda päevas
Suured ja gigantkoerad ... 1000 mg kaks korda päevas
Neemipuu lehed
Neemipuu leht on kasulik parasiitide väljutamiseks koera soolestikust, kuid paelusse see siiski ei väljuta.
Väikesed koerad… 150 mg päevas
Keskmised koerad… 250 mg päevas
Suured koerad… 500 mg päevas
Läiklehine mahoonia
Läiklehine mahoonia on parasiidivastane, looduslik antibiootikum ja maksa toonik. Anna koerale 12 tilka läiklehise mahoonia (oregoni viinapuu) tinktuuri 10 kg kehakaalu kohta. Oregoni viinapuu tinktuuri kasutamisel peate andma juurde ka piimohakat, seda seetõttu, et oregoni viinapuu tinktuur võib teha maksale liiga ning piimohakas aitab maksa kaitsta. Anna ¼ tl piimohaka tinktuuri 20 kilo kehakaalu kohta. NB. Ei soovitata tiinele ega imetavale koerale. Ära kasuta maksahaigusega koerale.
Harilik kukeseen ehk kantarell
Suudab puhastada keha parasiitidest, samal ajal tugevdades immuunsüsteemi ja toetades maksa tööd. Kukeseente kasulikud omadused:
kasvajatevastane mõju
aitab stimuleerida immuunsust
abistab põletikuliste protsesside korral
on loomulikuks antibiootikumiks
A-vitamiini on temas mitu korda rohkem kui porgandis, seepärast kasutatakse kukeseene preparaati ka nägemise korrigeerimisel, kuid seente kõige imelisem omadus on see, et nad elimineerivad praktiliselt kõik ussid organismis. Lisaks on neil omadus ümbritseda parasiitide mune ja lahustada neid kilega; seda põhjustab aine hinomanoos, mis tapab helmente ja lagundab nende munade kesti, mis valmivad miljonite kaupa parasiitide poolt mürgitatud organismis. Lisaks sisaldab kukeseeen ainet ergosterool, mis efektiivselt mõjub maksa fermentidele ja ka trametonoliinhapet, mis hävitab kollatõve viiruse. Kukeseen sisaldab märkimisväärsel hulgal C- ja D-vitamiini ning karotenoide, karotenoididesisalduselt ületab kukeseen kõiki teisi teadaolevaid seeni ning võistleb selles porgandiga. Karotenoidid on taimede oranžid, kollased või punased pigmendid. Peamine kukeseenes leiduv karotenoid beeta-karoteen on A-vitamiini eelvorm ning ka antioksüdant. Seega on tegemist ka toiteväärtuse poolest väga kasuliku seenega. Kukeseene viljakehas ja spoorides on leitud D-mannoosi (kinomannoos), mis blokeerib täiskasvanud helmintide närvikeskusi, kahjustab neid ümbritsevat limaskesta ning perforeerib, st sulatab osaliselt nende munade kesti, hävitades sel moel parasiite. Parasiidid väldivad kinomannoosiga kokkupuutumist, seetõttu kukeseened reeglina ei ussitagi. Kuna kinomannoos pole mürgine, siis ei kahjusta see inimese kudesid ega maksa, nagu seda teevad parasiitide sünteetilised tõrjevahendid. Kahjuks on kinomannoos termotundlik, see hävib juba kuumutamisel 50-60 kraadini, samuti kokkupuutel söögisoolaga. Seega on tavalisel viisil toiduks valmistatud, st termiliselt töödeldud kukeseentes kinomannoosi toime lakanud. Ka külmumine lagundab seda ainet, mistõttu võib hilissügisel pärast esimesi öökülmi leida metsast ka ussitanud kukeseeni. Lisaks kinomannoosile leidub kukeseentes ka beetaglükaane, mis vallandavad organismis spetsiifilise antiparasitaarse kaitse – nende toimel aktiveeruvad vererakud eosinofiilid, mis on võimelised ründama nii väikeseid parasiite kui ka suuremaid helminte. Eosinofiilide graanulites on teatav aine MBP (Major Basic Protein). Pärast aktiveerumist vabastab eosinofiil selle aine helmindi lähiümbruses. MBP kahjustab helmindi väliskesta, mille tagajärjel helmint hukkub. Seened on parasiitide hävitamiseks head ka seetõttu, et lisaks nendele ainetele, mis parasiite hävitavad, on seentes palju ensüüme (nende seas amülaasid, lipaasid, tsellulaasid jt), mis aitavad lagundada süsivesikuid, rasvu, tselluloosi jt toidukomponente. Just tänu ensüümidele on seentega kasulik parasiite tõrjuda. Soolestikus hukkunud parasiidid seeduvad raskelt ja eritavad lagunedes rohkesti toksilisi aineid. Tänu seentes leiduvatele bioaktiivsetele ainetele ja ensüümidele saab organism sellega tunduvalt paremini hakkama. See on nagu „kaks ühes“ toime – hävitavad mittevajaliku ja aitavad ka tagajärgi likvideerida. Kukeseeni võib lisada toidule peenestatult pulbrina (peab olema alla 40 kraadi kuivatatud), toorelt püreestatuna või/ja koos õliga. Kõige tõhusam on teha ussikuuri täiskuu ajal. Nimelt tulevad ussid siis soolestikku paljunema, kuna nad kehas mujal paljuneda ei saa, kuigi elavad üle keha laiali. Kui nad tulevad soolde munema, saab nad kõige effektiivsemalt kätte.
Ussidevastased segud, mida saad ise teha
Võib teha iga täiskuu ajal ja sellele järgnevatel päevadel 3-5 päeva segu - nelk, kukeseen, küüslauk, saialilletee, lisaks ilisada toidule kaneeli, ingverit, kurkumit.
Effektiivne segu on veel - küüslauk, saialill, võilill ja ingver (hävitavad ka vastsed ja munad).
Raamat "Herbs For Pets" soovitab segu:
2 osa toored/kuivatatud purustatud kõrvitsaseemned
1 osa küüslaugupulbrit
1 osa apteegitilli seemneid
1 osa yucca juurt
Sega koostisosad omavahel. Võid kõrvitsaseemned kas jahvatada või terveks jätta. Lisa iga päev toidule 2 tl 1kg kehakaalu kohta. Annusta seda segu 5 päeva ja seejärel pea 2 päeva vahet. Jätka seni, kuni koeral enam usse pole. NB. Ei soovitata tiinele ega imetavale koerale.
Usside ennetamine koeral
Selleks, et koer ei oleks vastuvõtlik sooleparasiitidele tuleb hoida ta immuunsus tugev. Tugev immuunsüsteem suudab ise kõik sooleparasiidid elimineerida ja väljutada, ilma et need üldse organisimile vaegust tekitaksid. Üks parimaid viise tugeva immuunsüsteemi toetamiseks on koera toitmine naturaaltoiduga. Sellega saab ühtlasi vältida ka tarbetuid ravimeid ja vaktsiine, mis samuti pärsivad teie koera immuunsüsteemi. Teine kasulik vahend on probiootikumid. Kui aitad probiootikumidega säilitada heade bakterite tasakaalu koera soolestikus, saab sellega tugevdada ka koera seedetrakti ning immuunsust. Osta toidulisandeid, mis sisaldavad nii probiootikume kui ka prebiootikume. Probiootikumid toetavad kasulikke baktereid, mis asuvad koera soolestikus, et tervis oleks tugev ning prebiootikumid on probiootikumibakterite toit. Abiks võivad olla ka seedetrakti ensüümid, mis toetavad seedesüsteemi nii, et koeral oleks parasiite, sealhulgas usse, lihtsam väljutada. Lisaks - hoia oma hoov kakavaba, kuna ka see on abiks, et hoida nii sinu pere, kui ka lemmikloomad parasiidivabad.
Kas inimesed saavad koertelt usse?
Jah, inimesed võivad koertelt saada teatud tüüpi usse. Nende hulka kuuluvad ümarussid, paelussid ja konksussid. Selle tõenäosus on küll siiski üsna madal, kuid suurem risk on seejuures lastel ja rasedatel. Ümarusside või konksusside tekkimise riski vähendamiseks ei tohiks lapsed mängida seal, kus loomad kakavad. Samuti peaks nendes piirkondades vältima paljajalu kõndimist. Saastunud pinnase või väljaheitega kokkupuutel kanna kindlasti kindaid ja pese käsi. Paelussi võib inimene saada ka ise sellega tabandunud liha söömisel.
Kokkuvõtteks
Naturaaltoit on parim viis, kuidas sooleparasiite vältida. Eelpool nimetatud moodused on organismile leebed viisid sooleparasiitidest vabanemiseks ja lisaks on need palju turvalisemad, kui koerale sünteetiliste ussirohupreparaatide andmine.
No comments:
Post a Comment